Zlikwidowano nielegalną krajalnię i magazyn tytoniu

Funkcjonariusze podlaskiej i lubelskiej KAS wspólnie z policjantami CBŚP zlikwidowali pod Lublinem nielegalną krajalnię oraz magazyn tytoniu. W ręce funkcjonariuszy wpadło ponad 3500 kg tytoniu oraz urządzenie do jego przetwarzania. Gdyby ujawniony przez funkcjonariuszy nielegalny towar trafił na czarny rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 2,5 miliona złotych. Podczas akcji zatrzymano 4 osoby.

Reklamy

 

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Białegostoku i Lublina oraz policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji ustalili, że w jednej z miejscowości pod Lublinem funkcjonuje krajalnia oraz miejsce składowania tytoniu pochodzącego z nielegalnych źródeł. Mundurowi wkroczyli do wcześniej wytypowanych pomieszczeń magazynowych przerywając przestępczy proceder oraz zatrzymując 4 osoby.

W kontrolowanej hali oraz w jednym z 5 znajdujących się na posesji samochodów funkcjonariusze znaleźli worki zawierające w sumie ponad 3500 kg suszu tytoniowego i krajanki oraz maszyny służące do jego przetwarzania, m.in. krajalnicę oraz wagę, a także 60 litrów spirytusu niewiadomego pochodzenia.

Z ustaleń mundurowych wynika, że zabezpieczony tytoń mógł być wykorzystywany do nielegalnej produkcji papierosów. Z takiej jego ilości przestępcy mogli wyprodukować co najmniej 3,5 miliona sztuk papierosów. Gdyby ujawniony przez funkcjonariuszy tytoń i spirytus trafiły na czarny rynek, Skarb Państwa straciłby ponad 2,5 miliona złotych.

Trzy zatrzymane podczas akcji osoby usłyszały już zarzuty popełnienia m.in. przestępstwa skarbowego tzw. „paserstwa akcyzowego” oraz nielegalnego wytwarzania wyrobów tytoniowych za co grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Lubelski Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

 

(źródło i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)