16 lipca 2024

Znajomy z portalu społecznościowego prosi o pożyczkę? Uwaga – to może być oszustwo na Blik

Przestępcy włamują się na konta profili społecznościowych, wybierają osobę z grona znajomych i wysyłają do niej wiadomości z prośbą o pożyczkę pieniędzy poprzez przesłanie kodu Blik.

Reklamy

 

Puławscy policjanci otrzymali zgłoszenia dotyczące oszustw metodą „na Blika”. Oszuści włamują się na konto swojej ofiary na portalu społecznościowym, a następnie z tego konta wysyłają wiadomości do jej znajomych.

W wiadomościach proszą o pożyczkę, tłumacząc to nagłą potrzebą życiową. Proszą o jak najszybsze przekazanie pieniędzy, za pomocą kodów do autoryzowania płatności internetowych, tzw. BLIK-ów. Przestępcy, wykorzystując przesłany kod, dokonują transakcji, a następnie szybkiej wypłaty środków z konta.

Reklamy

Do tego typu oszustw doszło ostatnio w Puławach i Nałęczowie. Mieszkaniec Puław zgłosił, że dwie osoby z grona jego znajomych straciły w ten sposób po 2 tysiące złotych, natomiast mieszkanka Nałęczowa 1 tysiąc.

Policjanci apelują o rozwagę przy obsłudze płatności internetowych, szczególnie przy podawaniu kodów do kont internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny.

Reklamy

 

***

 

Kilka porad, jak nie stać się ofiarą oszustów:

  • Pilnujmy swoich haseł dostępowych i zadbajmy, aby nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa zmieniajmy je co jakiś czas.
  • Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
  • Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
  • Informujmy dzieci o szkodliwych konsekwencjach korzystania z Internetu.
  • Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi, możemy też zablokować witryny, których dzieci nie powinny przeglądać.

 

(źródło: KMP Puławy)