Znamy Laureatów VII edycji Plebiscytu Gwiazdy Dobroczynności

Olga Bończyk, Marcin Dorociński, Artur Żmijewski, Szymon Majewski i reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn to tegoroczni laureaci Plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności”. Kapituła przyznała w tym roku dwie Honorowe Gwiazdy Dobroczynności – Irenie Santor i Jerzemu Stuhrowi. Nagrodę specjalną Magazynu SHOW odebrała Małgorzata Kożuchowska. Nagrody wręczono 23 stycznia podczas VII Balu Charytatywnego „Gwiazdy Dobroczynności” w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.

Reklamy

 

W kategorii EKOLOGIA zwyciężył nominowany przez WWF Polska Marcin Dorociński. Aktor otrzymał nagrodę za wszechstronną działalność na rzecz ochrony przyrody, przede wszystkim zagrożonych gatunków zwierząt: wilków, rysi, łosi, niedźwiedzi, bałtyckich morświnów, za udział w wielu kampaniach, w tym „Godzina dla ziemi”, „1% podatku”, użyczanie swego głosu w spotach społecznych i fundraisingowych, działalność informacyjną i edukacyjną w zakresie ekologii , szczególnie wśród dzieci.

Za działania wpisane w kategorię EDUKACJA nagrodę otrzymała aktorka i wokalistka Olga Bończyk, już od 9 lat wspierająca program „Dźwięki Marzeń”, realizowany przez Fundację Orange. Gwiazda konsekwentne wspiera w rozwoju dzieci niesłyszące, apeluje o umożliwianie im dostępu do edukacji i uczestniczenia w życiu społecznym na równi ze słyszącymi. Pomaga rodzinom dzieci z wadami słuchu w procesie terapii i angażuje się w działalność informacyjną i edukacyjną mającą na celu poszerzenie wiedzy o problemach osób niesłyszących.

W kategorii SPOŁECZEŃSTWO zwyciężył Szymon Majewski, od 3 lat twarz kampanii Książki w Pudle.   Nagrodę otrzymał za odwagę włączenia się w tę jedną z najtrudniejszych kampanii społecznych w Polsce, medialne i fizyczne wspieranie zbiórki książek do bibliotek więziennych. W ramach kampanii „Książki w pudle” zebrano już i przekazano osadzonym ponad 400 000 książek. Nagroda to również efekt długofalowego, osobistego zaangażowania w upowszechnianie czytelnictwa w zakładach karnych, poprzez  wspólne czytanie, spotkania dyskusyjne, pracę w radiowęźle i włączanie osadzonych w krwiobieg ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych, takich jak Narodowe Czytanie, Rok Tuwima.

Gwiazdę Dobroczynności w kategorii POMOC CHARYTATYWNA odebrał Artur Żmijewski – Ambasador Dobrej Woli UNICEF od 2007 roku. Zawsze świetnie przygotowany, merytoryczny i wiarygodny. Aktor odwiedzał ośrodki dla niedożywionych dzieci w Etiopii i pomógł w zbiórce funduszy na wyposażenie dziesięciu takich ośrodków, wspierał akcje pomocowe w  Kongo, Sudanie Południowym, Mali. Brał udział w Błękitnym Marszu Pokoju ONZ. Artur Żmijewski wsparł także akcję pozyskiwania funduszy na szczepienia ratujące życie dzieciom „Reszta w twoich rękach”, opartą o Dobrego Dukata. Na każdym kroku szerzy  idee UNICEF i propaguje przestrzeganie praw dziecka.

Zwycięzcą Plebiscytu jest również reprezentacja Polski w piłce siatkowej mężczyzn. Sportowcy otrzymali statuetkę w kategorii ZDROWIE za wieloletnie wszechstronne zaangażowanie w działalność Fundacji Herosi pomagającej dzieciom z chorobami nowotworowymi oraz podopiecznym z domów dziecka. Sportowcy angażują się w liczne zbiórki, przekazują zyski z własnych projektów, pomagają w stworzeniu kalendarza charytatywnego, poświęcają swój prywatny czas na spotkania, zapraszają dzieci na mecze i treningi, przekazują pamiątki na aukcje i nagrywają filmiki dla dzieci przebywających w szpitalu. 

Z licznych zbiórek i akcji charytatywnych przeprowadzonych przez Fundację wspólnie z reprezentacją udało się zakupić sprzęt medyczny o wartości 250 000 zł.

Swoją specjalną Gwiazdę Dobroczynności przyznał główny partner plebiscytu – SHOW – luksusowy magazyn o gwiazdach i stylu życia. Otrzymała ją Małgorzata Kożuchowska, od sześciu lat zaangażowana w inicjatywy dobroczynne Fundacji Mam Marzenie. Aktorka prowadzi Galę Spełnionych Marzeń, zaangażowała się w akcję „Nie pękam – spełniam marzenia”, zgodziła się na udział w projekcie „Kolacja Marzeń”. Małgorzata Kożuchowska angażowała się również w działania innych organizacji pozarządowych, na rzecz akcji „Wielcy Małym” (wsparcie dla zwierząt), wspiera Fundację  Iskierka,  a także „Szlachetną Paczkę” i wiele innych wydarzeń charytatywnych i dobroczynnych.

Honorową „Gwiazdę Dobroczynności” odebrał w czasie Balu Jerzy Stuhr, nominowany przez Stowarzyszenie UNICORN. Aktor włączył się w budowanie pierwszego w Polsce stacjonarnego Centrum Psychoonkologii i wraz z żoną zostali jego ambasadorami. Jego działalności publicznej, wykorzystywaniu osobistych doświadczeń, udziałowi w kampaniach medialnych zawdzięczamy zmianę w podejściu do choroby nowotworowej, odwagę coraz większej liczby osób w mówieniu o niej, wzrost wiedzy, gdzie szukać pomocy i wsparcia w świadomym przechodzeniu przez proces leczenia i powrotu do zdrowia.

Decyzją Kapituły Honorową „Gwiazdę Dobroczynności” otrzymała również Irena Santor. Artystka została nominowana przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny m.in. za wspieranie od momentu powstania stowarzyszenia PARS. Piosenkarka nagłaśnia i skutecznie propaguje profilaktykę raka piersi, którego sama pokonała. Nie odmawia „Amazonkom” prywatnego czasu ani „twarzy”, aktywnie i z pełnym zaangażowaniem bierze udział w kampaniach społecznych. Artystka uczestniczy także w spotkaniach z kobietami i prowadzi działalność edukacyjną.

Honorowe Gwiazdy Dobroczynności przyznała Kapituła, w której zasiadał Paweł Łukasiak – prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce – inicjatora Plebiscytu, a z ramienia SHOW – głównego partnera Plebiscytu – Monika Krokiewicz, wydawca czasopism kobiecych luksusowych, poradnikowych i młodzieżowych Wydawnictwa Bauer. W Kapitule w 2015 roku zasiedli również przedstawiciele organizacji pozarządowych: Krystyna Aldridge-Holc – prezes Fundacji Polsat, Jerzy Koźmiński – prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Piotr Pawłowski – prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, Jerzy Karwelis – mentor Fundacji Dobra Sieć oraz przedstawiciele świata mediów – patronów medialnych Plebiscytu: Nina Terentiew – członek zarządu i dyrektor programowy Telewizji Polsat, Edward Miszczak – dyrektor programowy TVN, Anna Popek – dziennikarka telewizyjna i radiowa, prezenterka Telewizji Polskiej Programu 2, Ewa Wojciechowska  –  dziennikarka, założycielka portalu www.ewawojciechowska.pl

 

Ponad podziałami

„Gwiazdy Dobroczynności” to jedyny w Polsce plebiscyt publiczności i największa kampania medialna promująca i nagradzająca zaangażowanie społeczne osób znanych. Opiekę medialną nad przedsięwzięciem sprawują wspólnie trzy największe polskie stacje telewizyjne – POLSAT, TVN oraz TVP2. Plebiscyt organizowany jest w partnerstwie z Magazynem SHOW oraz tytułami wspierającymi – miesięcznikami TWÓJ STYL oraz PANI, które należą do Wydawnictwa Bauer. Ponadto patronat nad VII edycją Plebiscytu objęły portale Styl.pl, ewawojciechowska.pl

Bal Gwiazd Dobroczynności poprowadzili Paulina Sykut-Jeżyna (Polsat), Marzena Rogalska (TVP 2) i Olivier Janiak (TVN). Informacje na temat balu i plebiscytu „Gwiazdy Dobroczynności” na www.gwiazdydobroczynnosci.pl

 

***

 

Organizator Plebiscytu: Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce

Główny Partner Plebiscytu: SHOW – luksusowy magazyn w dobrym stylu

Gwiazdy Dobroczynności 2014: Martyna Wojciechowska, Krystyna Kofta, Paweł Małaszyński, Andrzej Piaseczny oraz Zespół Video, Justyna Kowalczyk (laureatka Honorowej Gwiazdy Dobroczynności), Justyna Steczkowska (laureatka nagrody SHOW).

Gwiazdy Dobroczynności 2013: Natalia Kukulska, Halina Benedyk, Bohdan Smoleń, Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Magdalena Różczka (laureatka Honorowej Gwiazdy Dobroczynności), Małgorzata Socha (laureatka nagrody SHOW).

Gwiazdy Dobroczynności 2012: Agnieszka Cegielska, Magdalena Różczka, zespół VOLVER, Martyna Wojciechowska, Jan Nowicki, Para Prezydencka RP – Pan Bronisław i Anna Komorowscy (laureaci Honorowej Gwiazdy Dobroczynności), Anna Dereszowska (Nagroda Magazynu SHOW).

Gwiazdy Dobroczynności 2011: Ewa Błaszczyk, Jerzy Dudek, Majka Jeżowska, Piotr Kupicha, Magdalena Różczka, Bożena Walter (laureatka Honorowej Gwiazdy Dobroczynności).

Gwiazdy Dobroczynności 2010: Anna Dymna, Małgorzata Kożuchowska, Jolanta Kwaśniewska, Agata Młynarska (laureatka Honorowej Gwiazdy Dobroczynności), Dorota Rabczewska (DODA), Reprezentacja Polski w Piłce Siatkowej Mężczyzn.

Gwiazdy Dobroczynności 2009: Ewelina Flinta, Ewa Gorzelak-Dziduch, Krzysztof Hołowczyc (laureat Honorowej Gwiazdy Dobroczynności), Olivier Janiak, Katarzyna Rogowiec, Ryszard Rynkowski.

 

Autor zdjęć – Krzysztof Kuczyk