Zrzut kontrabandy wartej 330 tys. z dwupłatowca. Śmigłowiec SG odstraszył odbiorców trefnej przesyłki

Już po raz kolejny, na odcinku granicy ochranianym przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej, udało się zapobiec trafieniu do obiegu nielegalnych wyrobów tytoniowych, tym razem, dzięki profesjonalnemu działaniu pilotów Straży Granicznej.

Reklamy


W nocy z 5 na 6 kwietnia 2016 roku, funkcjonariusze III Wydziału Lotniczego Straży Granicznej  z siedzibą w Chełmie patrolowali śmigłowcem PZL-Kania wschodnią granicę z Ukrainą. Miał to być rutynowy przelot mający na celu sprawdzenie ochranianego odcinka granicy państwowej.

Początkowo służba przebiegała spokojnie, jednak krótko po północy piloci otrzymali od służby dyżurnej sygnał, iż na wysokości miejscowości Zawadówka, pow. chełmski, zauważono latający obiekt przemieszczający się ze strony ukraińskiej w kierunku zachodnim.

Trzeba było natychmiast zmienić kurs. Załoga śmigłowca już chwilę po obraniu nowego kursu zauważyła w rejonie miejscowości Zagroda dwupłatowy samolot. Obiekt ten zniżał lot wykonując charakterystyczne kręgi, jakby przygotowując się do zrzutu.

Po chwili spod skrzydeł „intruza” wysypywać się zaczęły przedmioty przypominające kartonowe pudła. Trwało to krótką chwilę, po czym obiekt oddalił się w kierunku, z którego przybył. Piloci śmigłowca Straży Granicznej oświetlili reflektorem teren zrzutu celem jego zabezpieczenia i odstraszenia odbiorców towaru. Światłami śmigłowca naprowadzali jednocześnie patrole naziemne na miejsce zdarzenia.

Przybyli we wskazany rejon funkcjonariusze zabezpieczyli obszar i objęli go dokładną kontrolą. Zważywszy na to, iż pakunki porozrzucane były na wielohektarowej powierzchni, należało dokładnie przeczesać ten teren. Nie było to łatwe, była noc, a kartonowe pudła odnajdywano nie tylko na ziemi, ale też w gęstych zaroślach, a nawet wysoko zaczepione o gałęzie drzew.

Jak można było przypuszczać, kartony wypełnione były papierosami bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze po bardzo dokładnym przeszukaniu terenu odnaleźli aż 50 takich pudeł. Łącznie zawierały one 25 000 paczek papierosów. Szacunkowa wartość kontrabandy to ponad 330 tys. zł.

Teraz funkcjonariusze próbują ustalić sprawców przerzutu i odbiorców trefnej przesyłki. W tej sprawie wszczęto dochodzenie.

 

 

źródło i fot. NOSG