ZUS na trasie Lata z Radiem w Zamościu

Edukacja zawsze jest potrzebna i zawsze jest dla niej miejsce. ZUS krzewi wiedzę o ubezpieczeniach społecznych na wielu polach. Już po raztrzeci, jako partner edukacyjny, rusza w trasę z „Latem z Radiem”. Na piknikach i w radiowym eterze będzie rozwiewać mity o ubezpieczeniach społecznych.

Reklamy

 

„ZUS dla Ciebie – nie wierz w mity, poznaj fakty” – to tegoroczne hasło obecności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na trasie „Lata z Radiem”, która ruszyła 27 czerwca.

– Na co dzień w kontaktach z ludźmi, nawet tymi teoretycznie bardzo świadomymi, mierzymy się z wieloma przekłamaniami na temat ubezpieczeń społecznych i samego ZUS-u. Powtarzane dziesiątki razy wrosły już w nasze codzienne Polaków rozmowy i funkcjonują jako prawdziwe. Podczas tegorocznego „Lata z Radiem” wspólnie z radiosłuchaczami i uczestnikami pikników Polskiego Radia zechcemy się zmierzyć z mitami i obiegowymi opiniami. Postaramy się wyjaśnić, jak to jest z rzekomymi pałacami ZUS-u czy też podobno znikającymi emeryturami i wieszczonym przez niektórych rychłym bankructwem ZUSu. Będzie edukacyjnie, ale w wakacyjnej atmosferze   – wyjaśnia Barbara Owsiak, wicedyrektor Gabinetu Prezesa ZUS ds. komunikacji społecznej i edukacji.

Tak więc specjalistów ZUS, podobnie jak w ubiegłych dwóch latach, będzie można spotkać na każdym z 20 radiowych pikników w 10 wakacyjnych weekendach. Już 1 sierpnia „Lato z Radiem” zawita do Zamościa. Pracownicy ZUS będą radzić w indywidualnych sprawach, a także pomagać w rejestracji konta w pierwszym ogólnopolskim e-urzędzie tj. na Platformie Usług Elektronicznych. W namiocie ZUS będzie można też zweryfikować stan swojej świadomości w zakresie ubezpieczeń społecznych, biorąc udział w specjalnych konkursach wiedzy. W konkursach będą mogli wziąć udział również radiosłuchacze. Konkursowe pytania w każdą sobotę przed godziną 10.00 na antenie Programu I Polskiego Radia. Wcześniej będzie można posłuchać audycji na temat poszczególnych mitów o ubezpieczeniach społecznych.

Podczas dwóch ostatnich tras „Lata z Radiem” w latach 2013 i 2014 pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udzielili kilkaset porad dla piknikowych gości i zarejestrowali kilka tysięcy profili na Platformie Usług Elektronicznych. Swoją wiedzę o ubezpieczeniach społecznych w organizowanych, podczas radiowych pikników, konkursach sprawdziło kilkaset osób.

Obok „Lata z Radiem” Zakład Ubezpieczeń Społecznych krzewi wiedzę o ubezpieczeniach społecznych podczas licznych, organizowanych przez oddziały ZUS szkoleń oraz we współpracy edukacyjnej z poszczególnymi mediami, w tym z Programem I Polskiego Radia. Od 2013 r. Zakład prowadzi autorski projekt edukacyjny, skierowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych pt. „Lekcje z ZUS”. W tym roku włączył się natomiast z tematyką ubezpieczeniową w program edukacyjny Związku Banków Polskich „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”, który obejmuje młodzież akademicką. 

 

Wojciech Andrusiewicz