18 czerwca 2024

100 lat hrubieszowskiego sportu. Kalendarz sportowy 2022. Październik

Z okazji 100 lat hrubieszowskiego sportu z inicjatywy niżej podpisanego Urząd Miasta w Hrubieszowie ku radości wielu w różnej roli uczestników sportowych wydarzeń wydał po raz pierwszy w historii Hrubieszowa Kalendarz Sportowy na rok 2022. Poniżej prezentujemy stronę miesiąca październik, która na zdjęciach przedstawia hrubieszowskie sekcje tenisa ziemnego i tenisa stołowego.

Reklamy

Zawartość poszczególnych stron KALENDARZA: 

Okładka – Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Hrubieszowie – lat 20-te XX wieku, styczeń – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Hrubieszowie podczas ćwiczeń, luty – Rekreacja: Budynek i tereny Ligi Morskiej i Kolonialnej nad Huczwą oraz wyjazd na kulig, marzec – Boks: LZS Grom Hrubieszów i Karate Kyokushin w Hrubieszowie, kwiecień – Siatkówka: Ogniwo Hrubieszów i koszykówka: LO Staszic Hrubieszów, maj – Modelarstwo – Za instruktorów: Wiesław Korczaka i Leszka Kryszczuka, czerwiec – Jeździectwo za czasów 2psk i rajd motorowy, lipiec – Lekka atletyka przed wojną i po, sierpień – Pływanie i kolarstwo, wrzesień – Piłka nożna przed wojną i po, październik – Tenis ziemny i stołowy, listopad – Podnoszenie ciężarów lata 90-te XX wieku i obecne, grudzień – piłka ręczna – lata 70-te XX wieku i unihokej

­

Reklamy

***

­

Reklamy
Krótko z historii…

Tenis ziemny ma tradycje przedwojenne, ponieważ wiemy, że działała taka sekcja w Towarzystwie Sokół Hrubieszów i przy 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie. Podczas służby w tym pułku z inicjatywy wówczas kwatermistrza Henryka Dobrzańskiego (Hubal) został wybudowany kort tenisowy. Ponoć m.in. na tym tle dochodziło do spięć z dowódcą pułku i Dobrzański został przeniesiony do innej miejscowości. W XX wieku grupa hrubieszowskich pasjonatów trenuje i rywalizuje na poziomie amatorskim. Do najlepszych zalicza się Tomasz Królicki.

­

Tenis stołowy od wielu lat jest popularny w Hrubieszowie. W latach 50-tych XX wieku do najlepszych tenisistów należeli Maurycy Mikita, Stefan Pielechowicz, Wacław Kicun, Jerzy Pratrz czy późniejszy naczelnik Hrubieszowa Zygmunt Paluch. Nawet rywalizowali w zawodach ligowych czy wojewódzkich. 

W latach 60 – 70 XX wieku z inicjatywy Franciszka Skierskiego i Stanisława Załogi silna sekcja działała w Huczwie Podhorce, która rywalizowała w III lidze i na szczeblu ogólnopolskim. Do najlepszych zawodników m.in. należeli: Danuta Palczyńska (dzisiaj Muzyczka), Bogumiła Flak, Lilianna Bobak, Jan i Franciszek Skierski, Henryk i Jan Świst, Kazimierz Słupski, itd. 

W XXI wieku tenis stołowy za sprawą Zbigniewa Krawczuka jest uprawiany w UKS Ogólniak, który rywalizował w rozgrywkach ligowych i wyższej rangi turniejach indywidualnych a do najlepszych należeli: Ewelina (medalistka OOM czy MP LZS, występowała w ekstralidze) i Kamil Krawczukowie, Tomasz Gzik. Klub od lat prowadzi hrubieszowskie turnieje w ramach Grand Prix, w którym od lat prym wiodą Patryk Bednarz, Tomasz Słupski i były II ligowiec Marek Jarzyński. W rozgrywkach ligowych rywalizowali również Grot Werbkowice (Roman Torba) czy UKS Jedynka Hrubieszów (Andrzej Pachla).

W tym okresie wysoki poziom osiągnęli pod kierunkiem Mieczysława Śliwińskiego tenisiści Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hrubieszowie zdobywając wiele medali na poziomie ogólnopolskim w swoich rozgrywkach a najwyższe sukcesy odniosła Beata Oliwiak (na zdjęciu) zdobywając medale na olimpijskich stołach.

Wysoki poziom również prezentują księża, wielokrotnie stając na podium Mistrzostw Polski Duchowieństwa np. Krzysztof Augustynek i Tomasz Szady.

Również były sukcesy w zawodach międzyszkolnych SZS i LZS.

­


ZDJĘCIA:

Opracował – Marek Ambroży Kitliński

Scan – mak


Zobacz też:

100 lat hrubieszowskiego sportu. Kalendarz sportowy 2022 r. Wrzesień [ZDJĘCIA]

100 lat hrubieszowskiego sportu. Kalendarz sportowy 2022 r. Wrzesień [ZDJĘCIA]


Zerknij na Instagram →