3 grudnia 2023

100 lat hrubieszowskiego sportu. Kalendarz sportowy 2022 r. Listopad

Z okazji 100 lat hrubieszowskiego sportu z inicjatywy niżej podpisanego Urząd Miasta w Hrubieszowie ku radości wielu w różnej roli uczestników sportowych wydarzeń wydał po raz pierwszy w historii Hrubieszowa Kalendarz Sportowy na rok 2022. Poniżej prezentujemy stronę miesiąca listopad, która na zdjęciach przedstawia o wysokich osiągnięciach hrubieszowską sekcję podnoszenia ciężarów Unii Hrubieszów.

Reklamy

Zawartość poszczególnych stron KALENDARZA:

Okładka – Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Hrubieszowie – lat 20-te XX wieku, styczeń – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Hrubieszowie podczas ćwiczeń, luty – Rekreacja: Budynek i tereny Ligi Morskiej i Kolonialnej nad Huczwą oraz wyjazd na kulig, marzec – Boks: LZS Grom Hrubieszów i Karate Kyokushin w Hrubieszowie, kwiecień – Siatkówka: Ogniwo Hrubieszów i koszykówka: LO Staszic Hrubieszów, Maj – Modelarstwo – Za instruktorów: Wiesław Korczaka i Leszka Kryszczuka, czerwiec – Jeździectwo za czasów 2psk i rajd motorowy, lipiec – Lekka atletyka przed wojną i po, sierpień – Pływanie i kolarstwo, wrzesień – Piłka nożna przed wojną i po, październik – Tenis ziemny i stołowy, listopad – Podnoszenie ciężarów lata 90-te XX wieku i obecne, grudzień – piłka ręczna – lata 70-te XX wieku i unihokej

­

Reklamy

­

***

­

Krótko z historii – wyrywkowo…

1955 – Zarząd Powiatowy LZS powołuje klub sportowy LZS Hrubieszów m.in. z sekcją podnoszenia ciężarów, trenerem zostaje nl wf z LO w Hrubieszowie mgr Dariusz Świech. Zespół został zgłoszony do Lubelskiej Klasy Okręgowej

1956 – w Hrubieszowie odbył się I krok w podnoszeniu ciężarów, zorganizowany przez Powiatowy LZS, wygrali: kogucia do 56 kg Jan Kamys 165 kg (50-50-65), piórkowa do 60 kg Jerzy Zabłocki 185 kg (58,5-57,5-72,5) – (rekord województwa lubelskiego LZS),  lekka do 67,5kg Franciszek Dudek 200 kg (60-60-80), średnia do 75kg Wacław Moniak 220 kg (65-67,5-87,5). Obowiązywał wówczas trójbój, składający się z wyciskania stojąc, rwania i podrzutu. Trenerem w LZS Hrubieszów i jednocześnie zawodnikiem był nl wf z LO w Hrubieszowie Dariusz Świech.

1966 – 16 stycznia rozegrano w Turkowicach Mistrzostwa Powiatu, (startowało 17 osób) wygrali: kogucia do 56 kg Andrzej Kuśmirek 172,5 kg, piórkowa do 60 kg Zenon Majewski 180 kg, lekka do 67,5kg Marian Troszczyński 235 kg, średnia do 75kg Zbigniew Pyszniak (wszyscy LZS Hrubieszów) 222,5 kg, półciężka do 82,5kg Roman Suwała LZS Turk. 205 kg. Były to rekordy powiatu juniorów. Hrubieszowscy zawodnicy do zawodów przygotowywali się w baraku za starą apteką (tam było biuro LZS), w domu u Kuśmirków, Troszczyńskich, Pyszniaków lub na podwórku u autora tego opracowania, czyli u Kitlińskich. W Turkowicach zajęcia pc i inne prowadził nl wf Leon Wodziński.

1967 – od 1 VIII szkoleniowcem sekcji zostaje aktywny zawodnik, instruktor, zaledwie 18 – letni Zenon Majewski. Jego podopieczny w 1969 r. Zbigniew Skrzypiec zdobywa brązowy medal podczas Mistrzostw Polski LZS w wadze superciężkiej, był to pierwszy medal sekcji pc w zawodach centralnych. Ten sam zawodnik zajmuje 8 miejsce w wadze superciężkiej podczas VIII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży

25.03.1983 – w marcu nauczyciel W-F – absolwent AWF W-wa, trener LA i instruktor P.C. przy Zespole Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Hrubieszowie, mgr Henryk Lebiedowicz ogłosił nabór do sekcji podnoszenia ciężarów. Zajęcia treningowe podjęło około 20 uczniów w/w szkoły, w siłowni zorganizowanej w piwnicy internatu szkolnego. 

A później to już potoczyło się… liczne medale, ligi z najwyższą włącznie, sale treningowa do pc, rekordy Polski, reprezentowanie Polski w rywalizacji międzynarodowej, w tym 4 miejsce Ewy Mizdal na Igrzyskach Olimpijskich Londyn 2012 przygotowanej przez trenerów Antoniego Czerniaka i Leszka Tarnawskiego. Kto śledził lubiehrubie, to na bieżąco był o sukcesach informowany. Spokojnie można by przygotować opasłą książkę o tej sekcji, jak i kilku innych.

­


ZDJĘCIA:

­

­

Opracował – Marek Ambroży Kitliński, skany – mak


Zobacz też:

100 lat hrubieszowskiego sportu. Kalendarz sportowy 2022. Październik

100 lat hrubieszowskiego sportu. Kalendarz sportowy 2022. Październik


Zerknij na Instagram →