28 maja 2024

100 lat hrubieszowskiego sportu – Kalendarz sportowy Lipiec 2022 [ZDJĘCIA]

Z okazji 100 lat hrubieszowskiego sportu z inicjatywy niżej podpisanego Urząd Miasta w Hrubieszowie ku radości wielu w różnej roli uczestników sportowych wydarzeń wydał po raz pierwszy w historii urzędu Kalendarz Sportowy na rok 2022. Poniżej prezentujemy stronę miesiąca lipiec, który przedstawia na zdjęciach hrubieszowską lekkoatletykę, i która sięga czasów międzywojennych od TG Sokół poprzez m.in. KS Strzelec, LZS i MKS Hrubieszów do obecnej MKS Unii Hrubieszów.

Zawartość poszczególnych stron KALENDARZA: 

okładka – Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Hrubieszowie – lat 20-te XX wieku, styczeń – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Hrubieszowie podczas ćwiczeń, luty – Rekreacja: Budynek i tereny Ligi Morskiej i Kolonialnej nad Huczwą oraz wyjazd na kulig, marzec – Boks: LZS Grom Hrubieszów i Karate Kyokushin w Hrubieszowie, kwiecień – Siatkówka: Ogniwo Hrubieszów i koszykówka: LO Staszic Hrubieszów, Maj – Modelarstwo – Za instruktorów: Wiesław Korczaka i Leszka Kryszczuka, czerwiec – Jeździectwo za czasów 2psk i rajd motorowy, lipiec – Lekka atletyka przed wojną i po, sierpień – Pływanie i kolarstwo, wrzesień – Piłka nożna przed wojną i po, październik – Tenis ziemny i stołowy, listopad – Podnoszenie ciężarów lata 90-te XX wieku i obecne, grudzień – piłka ręczna – lata 70-te XX wieku i unihokej

***

Z historii la – początki

W Hrubieszowie konkurencje lekkoatletyczne były uprawiane podczas szkolnych „ćwiczeń cielesnych” (wf) w szkołach reaktywowanych po I wojnie światowej i powstających w nich drużynach harcerskich. Pierwsze informacje, jaskie pozyskałem o zawodach, to:

– 6.06.1926 r. w Hrubieszowie odbyła się impreza „Święto Sportowe Młodzieży” z lekkoatletyką. Nagrodami, m.in. były metalowe medale z dwustronnym grawerem z nazwą imprezy, konkurencji i zajętego miejsca oraz datą i miejscowością zawodów.

– 11.09.1926 r. W Hrubieszowie zostały rozegrane wyższego szczebla zawody lekkoatletyczne o Mistrzostwo Okręgu Sokolego. Niestety, nie wiadomo, w którym miejscu i brak komunikatu. 

Nieco później

1935 – Uczniowie z hrubieszowskiego Gimnazjum wystartowali na lekkoatletycznych zawodach w Lublinie, w których znakomicie spisały się dziewczęta ustanawiając nowy rekord województwa lubelskiego w sztafecie 4 x 60 m  wynikiem 36,7 sek. 

1935 – O pierwszych występach lekkoatletów Strzelca Hrubieszów, którzy od tego roku należeli do Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki informował Kurier Sportowy z Lublina z dnia 5.11.: „Na zawodach jesiennych o puchar prezesa Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki startowali po raz pierwszy w Lublinie zawodnicy hrubieszowscy, którzy okazali się bardzo dobrym materiałem zawodniczym i jako przyszli rywale będą bodźcem do intensywniejszej pracy lekkoatletów lubelskich”.

1936 – Długodystansowcy z KS Strzelec w Hrubieszowie wzięli udział w biegu na przełaj o Mistrzostwo Polski, który odbył się w Lublinie. Do biegu na trasie 8.200 m wystartowało 24 zawodników. Biegacze hrubieszowscy zajęli miejsca: 14. Leon Duławski, 17. Jan Gaworski. Jednocześnie sklasyfikowano ich w mistrzostwach podokręgu lubelskiego na 3 i 4 miejscu. 

1937 – Leon Duławski ps. „Długi Leon”, biegnąc na bosaka po trawiastym podłożu „Targowicy”, ponownie wygrał bieg w Hrubieszowie z okazji 3 Maja, ale już trzy dni później rywalizował w Krakowie w biegu o nagrodę Małego Dziennika z mistrzem olimpijskim Januszem Kusocińskim, zajmując 4. pozycję. 

***

– O powojennej lekkiej atletyce w Hrubieszowie i okolicach mógłbym pisać i pisać a nawet wydać sporo opasłych książek (zresztą, nie tylko o tej dyscyplinie sportu), ale…, mnie zmagającego się z licznymi chorobami emeryta, nauczyciela i trenera la osobiście na to nie stać, szkoda, bo co zapisane, to niezapomniane….

­

­

Opracował – Marek Ambroży Kitliński, Foto i scan – mak


Zobacz też:

100 lat hrubieszowskiego sportu – Kalendarz sportowy – Czerwiec 2022

100 lat hrubieszowskiego sportu – Kalendarz sportowy – Czerwiec 2022