100 lat hrubieszowskiego sportu – Kalendarz sportowy – Maj 2022 (ZDJĘCIA)

Z okazji 100 lat hrubieszowskiego sportu z inicjatywy niżej podpisanego Urząd Miasta w Hrubieszowie ku radości wielu uczestników prezentowanych wydarzeń wydał po raz pierwszy w historii Kalendarz Sportowy na rok 2022. Poniżej prezentujemy miesiąc Maj, który przedstawia na zdjęciach dwa okresy prężnych działań sekcji modelarskich. Starszy pod kierownictwem Wiesława Korczaka i obecne Leszka Kryszczuka.

Reklamy

Zawartość poszczególnych stron KALENDARZA: 

Okładka – Zarząd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Hrubieszowie – lat 20-te XX wieku, styczeń – Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w Hrubieszowie podczas ćwiczeń, luty – Rekreacja: Budynek i tereny Ligi Morskiej i Kolonialnej nad Huczwą oraz wyjazd na kulig, marzec – Boks: LZS Grom Hrubieszów i Karate Kyokushin w Hrubieszowie, kwiecień – Siatkówka: Ogniwo Hrubieszów i koszykówka: LO Staszic Hrubieszów, Maj – Modelarstwo – Za instruktorów: Wiesław Korczaka i Leszka Kryszczuka, czerwiec – Jeździectwo za czasów 2psk i rajd motorowy, lipiec – Lekka atletyka przed wojną i po, sierpień – Pływanie i kolarstwo, wrzesień – Piłka nożna przed wojną i po, październik – Tenis ziemny i stołowy, listopad – Podnoszenie ciężarów lata 90-te XX wieku i obecne, grudzień – piłka ręczna – lata 70-te XX wieku i unihokej.

Reklamy

***

Fragmenty książki niżej podpisanego „Antologia Sportu Hrubieszowskiego….”

Modelarnia prowadzona pod kierunkiem Wiesława Korczaka 

Modelarnia przy Hrubieszowskim Domu Kultury Dzieci i Młodzieży przy ul. Ciesielczuka 1 rozpoczęła działalność pod kierunkiem Wiesława Korczaka od 1961 r. W 1965 r. przyszły pierwsze sukcesy. Na wojewódzkich zawodach w Radawcu k/Lublina szybowiec silnikowy wykonany przez Lecha Kasprowicza miał najdłuższy lot i zajął 1. miejsce. Dwa drugie miejsca zajęły szybowce Andrzeja Worobiewa i Jana Chabera. Również dwa 3. miejsca zajęli Marek Zalewski i Ryszard Nowak, a 4. był Andrzej Gidziński. Itd….

Klub Modelarski Orlik Hrubieszów 

Szkolny Klub Modelarski Orlik działający przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Bolesława Prusa i Gimnazjum nr 1 im. W. Jagiełły w Hrubieszowie powstał  w 2006 roku z inicjatywy Leszka Kryszczuka. Od czasu, gdy uczniowie wraz ze swoim opiekunem wspólnymi siłami urządzili szkolną modelarnię, cieszy się ona niesłabnącym powodzeniem. Leszek Kryszczuk – były biegacz Unii Hrubieszów, od dziecka marzył, aby zostać pilotem. Nie stało się tak z przyczyn zdrowotnych. Nie przeszkodziło to jednak w rozwijaniu zainteresowań lotnictwem oraz w zdobywaniu uprawnień instruktora modelarstwa. Klub Modelarski „Orlik” obok uczestnictwa w licznych imprezach sportowych samodzielnie organizuje zawody sportowe na terenie miasta Hrubieszowa…..

Od 2015 r. klub modelarski nadal działa przy SP nr 1 w Hrubieszowie, ale pod nazwą Uczniowski Klub Sportowy „Jedynka” Hrubieszów, sukcesów, co nie miara od miejsc na podium w rywalizacji ogólnopolskiej, ale i Europejskich, jak i światowej.

***

5 lat temu -Modelarze UKS „Jedynka” zakończyli udany sezon letni 2017.

Instruktor Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego UKS Jedynka Hrubieszów Leszek Kryszczuk

W okresie od kwietnia do października 2017r. uczestniczyliśmy w trzynastu zawodach modelarskich klas F1A–modele szybowców, F1B–modele z napędem gumowym, oraz F1H–modele szybowców klasy mniejszej, gdzie zmagaliśmy się na arenach międzynarodowych, ogólnopolskich oraz regionalnych. 

W wyniku rywalizacji zdobyliśmy 31 medali w tym 7 złotych, 12 srebrnych i 12 brązowych.  

– Dominik Skwarek zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów w klasie modeli F1A, a w klasyfikacji drużynowej II miejsce i tytuł Drużynowy Wicemistrz Polski (Dominik Skwarek, Piotr Wielosz-Hałasa, Łukasz Flisiuk). 

– W Mistrzostwach Polski Seniorów Piotr Wielosz-Hałasa zdobył tytuł Wicemistrza Polski, a w klasyfikacji drużynowej II miejsce i tytuł Drużynowy Wicemistrz Polski (Piotr Wielosz-Hałasa, Dominik Skwarek, Leszek Kryszczuk).

– Uczestniczyliśmy w zawodach międzynarodowych w Rumuni, gdzie w klasie modeli F1B Patryk Bajer zajął I miejsce, a w klasie modeli F1A III miejsce Łukasz Flisiuk.

– Zawody Modeli Swobodnie Latające w Serbii II miejsce wywalczył Dominik Skwarek w klasie modeli F1A oraz II miejsce w klasie modeli F1B Kacper Kaczmarek. 

– W Słowacji dwa razy II miejsce zajął Piotr Wielosza-Hałasa w klasie modeli F1A oraz II miejsce Patryk Bajer w klasie modeli F1B. W tych zawodach wystartowali najmłodsi modelarze w klasie modeli F1H, Mateusz Mięczak zajął I i II miejsce. 

– W miesiącu Lipcu Dominik Skwarek reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy Modeli Swobodnie Latających klas F1A, F1B, F1P Juniorów rozgrywanych w Macedonii, zajął 27 miejsce a reprezentacja Polski zdobyła tytuł Mistrza Europy. 

– Mocnym akcentem zakończyliśmy rywalizację w rankingu Pucharu Świata w klasie F1A. Najlepszy wśród Polaków Piotr Wielosz-Hałasa zajął 8 miejsce, Dominik Skwarek 13 miejsce a Łukasz Flisiuk 48 miejsce na 72 zawodników sklasyfikowanych. W klasie modeli F1B Patryk Bajer zajął 16 miejsce a Kacper Kaczmarek 25 miejsce na 36 zawodników biorących udział w zawodach. 

– Sukces odnieśliśmy na arenie polskiej gdzie nominację do Kadry Narodowej seniorów w klasie modeli F1A na rok 2018 wywalczył jeszcze junior Piotr Wielosz-Hałasa zajmując III miejsce i tym samym będzie miał okazję reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy. 

– Dominik Skwarek w tym roku wygrał ranking Kadry Narodowej juniorów w klasie modeli F1A,  zostanie powołany do reprezentowania naszego kraju na Mistrzostwach Świata.

Nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie wielkie zaangażowanie zawodników, wsparcie ich rodziców, władz miasta, szkoły i osób, które wspierają nas przy wyjazdach na zawody! 

­

Opracował – Marek Ambroży Kitliński

Foto i scan – archiwum maka udostępnione przez sekcje


Zobacz też:

Kalendarz sportowy – kwiecień 2022

Kalendarz sportowy – kwiecień 2022

LubieHrubie na YouTube