100 lat sportu hrubieszowskiego. Oni byli pierwsi – jeźdźcy z WKS przy 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie

W październiku 1920 roku miejscowość Hrubieszów stała się stałym garnizonem 2. Pułku Strzelców Konnych. Pierwszym dowódcą Pułku został płk Bohdan Aleksander Rudolpf, ale w następnym roku był nim ppłk Antoni Długoborski, który ze sztabem, oprócz stałych zadań Pułku, postawił na propagowanie wśród żołnierzy sportu jeździeckiego, strzelectwa i szermierki.

Reklamy

Wojskowe Koła Sportowe przy 2. Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie

Treningi konne przeprowadzano w ujeżdżalni koni wybudowanej przez wojska carskie w 1904 r. i na placu konnym przy tej hali. Nie, co później na terenie jednostki wybudowano boisko piłkarskie z wąską bieżnią okólną o podłożu ziemnym, skocznię w dal, zainstalowano urządzenia gimnastyczne, tor sprawnościowy dla żołnierzy, boisko do siatkówki i kort tenisowy szczególnie z inicjatywy „Hubala”. 

Dowództwo Okręgu Wojskowego w Lublinie we wrześniu 1921 r. zorganizowało konkurs hippiczny. Po wyłowieniu przez prowadzących zajęcia z jazdy konnej w 2 Pułku Strzelców Konnych w Hrubieszowie najlepszych i krótkim doszkoleniu sportowym nastąpił pierwszy start hrubieszowskiej ekipy jeździeckiej. Startowali: ppor. Adam Chendyński, ppor. Edward Garbolewski, ppor. Bohdan Sawicki, wachm. Koszurski, plut. Ferczak, plut. Józef Władoń.

W celu lepszego przygotowania się do sportowego współzawodnictwa w 1922 r. zostały założone Wojskowe Koła Sportowe (WKS) z sekcjami: jeździectwo, strzelectwo i szermierka. Popularny był bilard, w ramach zaprawy fizycznej i przygotowań do zadań specjalnych trenowano narciarstwo biegowe i zjazdy, kolarstwo, marszobiegi, pływanie w Huczwie i skoki do wody. 

Już po profesjonalnych przygotowaniach nastąpił 29.03.1922 r. w Lublinie z sukcesami start hrubieszowskiej drużyny konnej Wojskowego Koła Sportowego 2 Pułku Strzelców Konnych. W biegu myśliwskim na dystansie 8 km por. B. K. Sawicki na koniu „Quivive” zajął 2 miejsce, a na drugi dzień wygrał bieg dystansowy na 15 km z dwoma przeszkodami. W konkursie zwykłym zwyciężył chor. Wojciechowski na koniu Ever przed wachmistrzem Józefem Władoniem na koniu Fajka. W gymkhanie wygrał por. Edward Garbolewski, który był jeszcze 2. w konkursie ciężkim jak i w konkursie zachęty. Ponowny strat nastąpił 2 lipca, także w Lublinie.

I tak rozpoczęło się na dobre sportowe współzawodnictwo w Hrubieszowie, które trwa do dzisiaj!

­

Opracował – Marek Ambroży Kitliński

Foto – archiwum Marii Ciesielczuk z Radzimińskich


Zobacz też:

100 lat sportu hrubieszowskiego. Pamiętajmy – Stanisław Swatowski (25 marca 1934 – 18 luty 2008)

100 lat sportu hrubieszowskiego. Pamiętajmy – Stanisław Swatowski (25 marca 1934 – 18 luty 2008)