4 miejsce piłkarskiej drużyny księży na Mistrzostwach Polski!

Od 8.02. w diecezji pelplińskiej rozegrano IX Mistrzostwa Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej. Do współzawodnictwa stanęli reprezentanci 17 polskich diecezji. Wysokie 4 miejsce, po pechowych dwóch porażkach w karnych wywalczyła diecezja zamojsko – lubaczowska w składzie, m.in. z księżmi mającymi związek z Ziemią Hrubieszowską: ks. Piotr Szeptuch, ks., Tomasz Bazan, ks. Tomasz Szady.

Reklamy

IX Mistrzostwa Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej

W piątek rywalizację rozpoczęto w czterech grupach eliminacyjnych. 

Reklamy

W hali im. Andrzeja Grubby w Starogardzie Gd. przy ul. Olimpijczyków Starogardzkich o awans do dalszej fazy turnieju powalczyli reprezentanci diecezji pelplińskiej, toruńskiej, kaliskiej, siedleckiej i archidiecezji gdańskiej. 

Też w Starogardzie, ale w hali Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ul. Sobieskiego rywalizowały drużyny z diecezji sandomierskiej, tarnowskiej, radomskiej oraz archidiecezji lubelskiej i przemyskiej. 

W Zespole Szkół nr 1 przy ul. Sambora w Pelplinie zmierzyli się księża z diecezji zamojsko-lubaczowskiej, bydgoskiej, łomżyńskiej, bielsko-żywieckiej i archidiecezji łódzkiej. 

Oddaną niedawno do użytku halę Zespołu Szkół Rzemieślniczych i Kupieckich w Tczewie przy ul. Czyżykowskiej przetestowały drużyny diecezji kieleckiej, elbląskiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i archidiecezji częstochowskiej. 

W grupach rywalizacja odbywała się systemem każdy z każdym. Do ćwierćfinałów awansowały po dwie drużyny z każdej grupy. Od tej fazy mistrzostw współzawodnictwo toczyło się w sobotę w starogardzkiej hali miejskiej od godz. 9. 

Patronat honorowy nad organizacją objęli: ksiądz biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, władze powiatowe i miejskie ze Starogardu Gdańskiego, Tczewa i Pelplina. 

Przed pierwszymi rozgrywkami ze wszystkimi sportowcami spotkał się biskup pelpliński Ryszard Kasyna, życząc im udanej, wspólnotowej rywalizacji.

Finały Mistrzostw, tak jak wyżej wspomniałem odbyły się w Starogardzie Gdańskim.  Z 17 reprezentacji diecezjalnych, które przybyły do Pelplina, najlepsze okazały się drużyny z diecezji kieleckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej i toruńskiej.

Wszystkich obecnych witał w piątek biskup pelpliński Ryszard Kasyna, który w sobotę rano, w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, odprawił dla nich Mszę św., a w piątek rozegrał w drużynie pelplińskiej mecz.

Księżom-sportowcom towarzyszył krajowy duszpasterz sportowców ks. Edward Pleń. Specjalny list skierował do nich biskup Marian Florczyk, delegat Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa sportowców.

Po raz pierwszy zawody odbyły się na Pomorzu.

 

Niektóre wyniki i tabele

GRUPA C – PELPLIN  – HALA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 1

diec. zamojsko – lubaczowska – arch. łódzka          (wynik 8 – 0)

diec. bydgoska – diec. łomżyńska                            (wynik 4 – 5)

arch. łódzka  – diec. łomżyńska                                (wynik 1 – 9)

diec. zamojsko – lubaczowska – diec. bydgoska       (wynik 8 – 1)

arch. łódzka  – diec. bydgoska                                  (wynik 4 – 5)

diec. zamojsko – lubaczowska – diec. łomżyńska     (wynik 4 – 0)


miejsce. nazwa drużyny; Liczba punktów; Liczba strzelonych i straconych bramek

1Diecezja zamojsko – lubaczowska 9  20:1

2Diecezja łomżyńska   6  14:9

3Diecezja bydgoska  3  10:17

4Archidiecezja łódzka  0  5:22


W parach ćwierćfinałowych spotkały się:

diec. toruńska – diec. Łomżyńska 3 – 1

diec. koszalińsko – kołobrzeska – diec. tarnowska 3 – 3, karne 3 – 2

diec. zamojsko – lubaczowska – diec. pelplińska 2 – 1

diec. kielecka – arch. przemyska wynik 3 – 1


W półfinałach rywalizowali:

diec. koszalińsko–kołobrzeska – diec. zamojsko–lubaczowska  0–0, karne 3 – 2

diec. kielecka – diec. Toruńska 2 – 1


Mecz o III miejsce:

diec. toruńska – diec. zamojsko–lubaczowska 1– 1, karne 3 – 2


Mecz o I miejsce:

diec. kielecka – diec. koszalińsko–kołobrzeska  3 – 0

 

KOŃCOWA KOLEJNOŚĆ MISTRZOSTW POLSKI KSIĘŻY

1. diecezja kielecka
2. diecezja koszalińsko – kołobrzeska
3. diecezja toruńska
4. diecezja zamojsko – lubaczowska


miejsca V – VIII:

diecezja tarnowska,

archidiecezja przemyska,

diecezja pelplińska,

diecezja łomżyńska


Dla diecezji zamojsko – lubaczowskiej przypadła nagroda fair play, a indywidualnie, tradycyjnie otrzymał wyróżnienienie ks. Tomasz Winogrodzki za tytuł króla strzelców – 11 goli.


Skład diecezji zamojsko – lubaczowskiej

Ks. Piotr Szeptuch

Ks. Maciej Lewandowski

Ks. Tomasz Szumowski

Ks. Paweł Derylak

Ks. Krzysztof Augustynek

Ks. Tomasz Bazan

Ks. Marian Wyrwa

Ks. Tomasz Winogrodzki

Ks. Ks. Marek Mazurek

Ks. Tomasz Szady.


 

ks. Tomasz Szady:

– Odnośnie mistrzostw Polski Księży to zwiazek z ziemią Hrubieszowską miało trzech księży, których Pan wymienił. Zdjęć nie mam jakiś fajnych, bo ks. Szeptuch ma na swoim aparacie. Odnośnie mojej osoby, co do Mistrzostw, to wszystko bardzo dobrze sie rozpoczęło, liczyliśmy z wielką nadzieją na finał, a tu zabrakło szczęścia w karnych, najpierw w półfinale, a później w walce o trzecie miejsce. Osobiście udało mi się strzelić 6 bramek. Bieganie zamierzam w najbliższym czasie w końcu rozpocząć, bo plany są wielkie na ten 2013 rok, może jakaś życiówka w końcu. Ferie spędziłem w górach w Zakopanem aktywnie, poprzez jazdę na nartach. Zjeżdzałem na stoku w Małym Cichym i na Nosalu – jednym z najostrzejszych i najbarzdziej stromych stoków w Polsce.

 
Pozdrawiam serdecznie.Jan Paweł II mówił w 2001 roku, że: „Kościół uznaje sport za bardzo ważny czynnik wychowania moralnego i społecznego, zarówno na płaszczyźnie osobistej i wspólnotowej, jak również na płaszczyźnie narodowej i międzynarodowej” – przypomina ks. Andrzej Taliński, diecezjalny duszpasterz sportowców, główny organizator mistrzostw. 

W poprzednich edycjach tych mistrzostw najczęściej wygrywała drużyna z diecezji zamojsko – lubaczowskiej. Rok temu, na mistrzostwach organizowanych przez archidiecezję łódzką, wygrała drużyna z Sandomierza. 

W latach 2007, 2009 i 2011 drużyna polskich księży zdobywała mistrzostwo Europy. Najlepsi uczestnicy tegorocznych mistrzostw będę reprezentować Polskę w kolejnych Mistrzostwach Europy Księży w Piłce Nożnej Halowej.

Szczegółowe informacje z mistrzostw umieszczone są na stronie www.futsalksieza.plNa podstawie strony Krajowe Duszpasterstwo Sportowców

opracował – Marek A. Kitliński (mak)

Fot. Roman Chudzik