90 lat… XII Memoriał im. Wojciecha Starzyka w Brydżu Sportowym za nami!

W niedzielę 19.08.2012 r. w świetlicy SKK Słoneczko w Hrubieszowie z okazji Jubileuszu „90–lecia Sportu na Ziemi Hrubieszowskiej”, Spółdzielczy Klub Kultury „Słoneczko” i Komitet Organizacyjny Jubileuszu przeprowadzili Turniej Teamów Brydża Sportowego, jednocześnie XII Memoriał im. Wojciecha Starzyka. Hrubieszowska drużyna uplasowała się na 3 pozycji.

Reklamy

Zawody odbyły się 19 sierpnia 2012 (niedziela) w godz. 10:00 – 16.00 w Spółdzielczym Klubie Kultury „Słoneczko”  w Hrubieszowie, ul. Polna 19.

W turnieju wystąpiło sześć zespołów czteroosobowych z różnych miejscowości.

Przed turniejem delegacja brydżystów udała się na hrubieszowski cmentarz i na grobie onegdaj świetnego hrubieszowskiego brydżysty, wicemistrza Polski ś.p. p. Wojciecha Starzyka złożyła wiązankę z odpowiednim napisem na szarfie oraz zapaliła znicze.

Wszyscy współzawodniczący i organizatorzy otrzymali honorowe Certyfikaty Uczestnictwa w imprezie związanej z Jubileuszem „90 lat sportu na Ziemi Hrubieszowskiej 1922 – 2012”.

Najlepszym zostały wręczone puchary, statuetki, dyplomy i upominki ufundowane przez samorządy lokalne oraz przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego p. Tomasza Zająca, który w asyście głównego organizatora, jak i sponsora Turnieju (jednocześnie Memoriału), radnego Urzędu Miasta w Hrubieszowie p. Wojciecha Sołtysiaka, kierowniczki SKK „Słoneczko” w Hrubieszowie p. Joanny Bartkowiak i instruktora klubu p. Joanna Głowacz wręczył laureatom. Funkcjonował również stolik z napojami chłodzącymi, itp.

Książkę o hrubieszowskim sporcie pt. „Antologia Sportu Hrubieszowskiego – Historia i Współczesność Sportu na Terenie Powiatu Hrubieszowskiego” niżej podpisanego dla najlepszego w tym Turnieju z Hrubieszowa lub powiatu otrzymał za wysoki poziom w teamie hrubieszowskim p. Wojciech Bajurka.

 

Hrubieszów Turniej Teamów

XII Memoriał Wojciecha Starzyka  

 

MIEJSCE   +/-   RAZEM  PKL PDF 

—————————————-

  1   4 TEAM NR 4 LU         116.0 130  

        Andrzej Potrzyszcz  4.0 LU

        Mieczysław Buczek   2.5 LU

        Józef Małysz        4.0 LU

        Wiesław Pawelec     4.0 LU

 

  2   2 TEAM NR 2 LU         112.0         110  

        Zbigniew Grzesiuk   1.5 LU

        Stanisław Matusz    4.0 LU

        Zenon Białasz       4.0 LU

        Janusz Krawczyński  7.0 LU

 

  3   6 TEAM NR 6 – Hrubieszów LU 108.0 80  

        Wojciech Bajurka        LU

        Leszek Otręba           LU

        Andrzej Belina          LU

        Wojciech Sołtysiak  1.5 LU

 

  4   3 TEAM NR 3 LU         107.0 60  

        Lech Szymański      7.0 LU

        Gabriel Szarafin    4.0 LU

        Krzysztof Marucha   2.5 LU

        Wiesław Skubisz     4.0 LU

 

  5   1 TEAM NR 1 LU         103.0         40  

        Jan Wawryniuk       2.5 LU

        Roman Biskup        2.0 LU

        Andrzej Marciniak   1.5 LU

        Leszek Ćwil         2.0 LU

 

  6   5 TEAM NR 5PK/MP/LU   84.0       20  

        Tomasz Raczkiewicz  12.0 PK

        Marek Atalski      12.0 MP

        Piotr Zawiślak      4.0 LU

        Marcin Pachniewski  2.0 LU

 

Suma WK =  83.0

 

Wspomnienie o Wojciechu Starzyku

– absolwencie LO im St. Staszica z 1961 r.

W bieżącym roku minęła 14 rocznica śmierci Wojciecha Starzyka, wybitnego brydżysty i działacza sportowego okręgu lubelskiego. Pan Wojciech brał udział w licznych turniejach zarówno w Polsce i za granicą. Grał m.in. w Belgii, Francji i Austrii. W latach 70 – tych XX wieku grał w pierwszoligowym klubie „Warszawianka”. W 1969 r. wywalczył tytuł indywidualnego mistrza okręgu lubelskiego. Trzy lata później został WICEMISTRZEM POLSKI w Mikstach, grając ze swoją siostrą Joanną Starzyk.

W swojej karierze grał z wieloma utytułowanymi zawodnikami m.in.: Jerzym Russyanem, Aleksandrem Jezioro, Cezarym Balickim, Adamem Żmudzińskim, Januszem Korwin – Mikre i Jerzym Ochabem. W ostatnich latach życia jego wielką pasją była popularyzacja brydża sportowego wśród hrubieszowskiej społeczności lokalnej.

Wojciech, mimo, że był znakomitym zawodnikiem, to, na co dzień pozostawał człowiekiem skromnym i otwartym. Cieszył się ogromnym autorytetem i szacunkiem wszędzie gdzie był obecny. W każdej sytuacji, pomimo poważnych kłopotów ze zdrowiem umiał się zachować i zarazić swoją pasją brydżową wielu ludzi.

Odszedł od nas 18 VIII 1998 r., w wieku 54 lat, lecz w pamięci trwa i pozostanie, czego wyrazem jest organizowany od 2000 roku, już XII Memoriał Brydżowy im. Wojciecha Starzyka.

 

Opracował i zdjęcia Marek A. Kitliński (mak)

Na zdjęciu – W trakcie turnieju, na wprost w okularach Wojciech Bajurka, na przeciwko Wojciech Sołtysiak.