95 lat hrubieszowskiego sportu – 20 lat temu w hrubieszowskich ciężarach

20 lat niby, to tak niedawno… A tu – obecnie rywalizujący z hrubieszowskiej Unii i to z dużymi sukcesami nawet na pomostach europejskich w kategoriach 19 lat i młodsi – jeszcze się nie urodzili. To dla nich to kalendarium – dla tych, którzy wówczas poświęcali wiele czasu na treningach, aby jak najlepiej wypaść podczas zawodów i nie zawieźć trenerów.

Reklamy

 

20 lat temu w hrubieszowskich ciężarach

 

1997

 

1997 – 18.01. Hrubieszów, Mistrzostwa Województwa Młodzików do lat 16., wygrali: kat. 50kg Andrzej Miska 95kg (40+55), kat.70 kgMarek Pałysa 125kg (55+70), kat. +83kg Wojciech Woźniak 102,5kg (45+57,5), 2 miejsca: kat. 59kg Dariusz Łukasiewicz 92,5kg (40+52,5), kat. 64kg Paweł Krawczyk 152,5kg (67,5+85), kat. 70kg Piotr Ciucki 122,5kg (50+72,5).

 

1997 – 15.02. Biłgoraj, Mistrzostwa Okręgu do lat 16: kat.50 kg1. Andrzej Miska 105kg (45+60), kat. 59kg 2. Piotr Blicharz 142,5kg (62,5+80), kat. 64kg 2. Paweł Krawczyk 160kg (72,5+87,5), kat.70 kg2. Piotr Ciucki 135kg (57,5+77,7), kat. +83kg 2. Mirosław Magdziak 100kg (40+60).

 

1997 – 1.03. Biłgoraj I runda II liga: Marek Bartecki 70,8 212,5kg (97,5+115), Marek Gnasiuk 53,8 192,5kg (85+107,5), Paweł Wrzyszcz 60,9 197,5kg (85+112,5), Wojciech Kiełbasa 73,4 250kg (110+140), Andrzej Chwedczuk 72,6 240kg (110+130), Karol Sztucki 67,4 22,5kg (105+120), Andrzej Greszeta 102,5kg 305kg (135+170). – 1681,3pkt,  III liga: Marcin Gałkowski 60,7 140kg (65+75), Jerzy Dziuba 70,0175 kg(80+95), Tomasz Jachimek 73,8 185kg (80+100), Sylwester Kryszczuk 67,9 220kg (90+130(, Piotr Blicharz 61,2 135kg (60+75), Marcin Florek 64,4 157,5kg (72,5+85) – 1329,6 pkt. M.in. sędzia H. Lebiedowicz.

 

1997 – 7/9.03. Sokołów Podlaski, Mistrzostwa Zrzeszenia LZS, juniorzy do lat 16: 4. Piotr Ciucki kat. 70kg 147,5kg (67,5+80), 5. Bartłomiej Staroń kat. 76kg 145kg (67,5+77,5), 5. Paweł Krawczyk kat. 64kg 160kg (70+90), 6. Andrzej Miska kat. 50 kg 97,5kg (42,5+55), 6. Marek Pałyga kat. 76kg 132,5kg (60+72,5), juniorzy do lat 18: srebro Wojciech Kiełbasa kat. 76kg 247,5kg (105+142,5), 4. Karol Sztucki kat. 70kg 227,5kg (100+127,5), 4. Krzysztof Ostrowski kat. +99kg 190kg (80+110), 5. Andrzej Chwedczuk kat. 83kg 237,5kg (107,5+130), 6. Paweł Wrzyszcz kat. 64kg 200kg (90+11), 8. Tomasz Jachymek kat. 83kg 190kg (85+105). Drużynowo do 18 lat 4. Unia 27 pkt. Do 16 lat. 7 – 19 pkt.

 

1997 – Pochodzący z Horoszczyc, mierzący180 cmi ponad100 kgwagi Andrzej Greszeta został powołany na konsultację kadry Polski juniorów do OSO w Ciechanowie w dn. 7 – 15 III przed Mistrzostwami Europy Juniorów w Sewilli

 

1997 – W hrubieszowskiej Szkole Podstawowej nr 4 w Hr. odbyły się mistrzostwa okręgu lubelskiego juniorów do lat 18 w PC, wygrali: Andrzej Foks kat.50 kg–65 kg, Marcin Gałkowski kat.59 kg–150 kg, Paweł Wrzyszcz kat.64 kg–205 kg, Karol Sztucki kat.70 kg–230 kg, Wojciech Kiełbasa kat.83 kg- 250 kg, Krzysztof Ostrowski kat. +99 kg–195 kg

 

1997 – sekcja liczy 35 zawodników, trenujących w piwnicach ZSMR, przy dużym poparciu grona pedagogicznego i dyrekcji szkoły

 

1997 – 22/23.03. Siedlce, Andrzej Greszeta zdobywa tytuł Mistrza Polski Juniorów do lat 20 i zostaje powołany do Kadry Narodowej w kat.108 kg –302,5 kg (135 + 167,5) – trzy złote medale, 10. Sylwester Kreszczuk w kat.70 kg –220 kg (95+125). Drużynowo 10. Unia – 15 pkt.

 

1997 – Eliminacje do OOM w Siedlcach, kat. 59kg 2. Marcin Florek 150kg (65+85), 3. Marcin Gałkowski 140kg (60+80),  kat.64 kgPaweł Wrzyszcz190 kg(85+105), kat. 70kg 3. Karol Sztucki 220kg ( 95+125), 4. Marek Bartecki 215kg (95+120), kat. 76kg 2. Wojciech Kiełbasa 247,7kg (110+137,5),

 

1997 – 26/27.04. Biała Podlaska, Na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski do lat 23 Marek Gnasiuk zdobył brązowy medal  w kat.54 kg –192,5 kg (85+107,5), 5. Tomasz Łaszkiewicz AZS AWF Biała Podlaska kat. 64kg 235kg (107,5+127,5)

 

1997 – 16/18.05. Starogard Gdański, Udział aż siedmiu zawodników klubu w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, miejsca: brązowy medal Andrzej Chwedczuk kat. 91 kg – 255 kg (115+140),  4. Karol Sztucki kat. 70 kg 220kg (100+120), 4. Wojciech Kiełbasa kat. 83kg 245kg (105+140), 8. Krzysztof Ostrowski kat. +99kg 192,5kg (85+107,5), Marek Bartecki kat. 70 kg 95 i sp. Podrzut. Paweł Wrzyszcz kat. 59kg 90 i spalił podrzut a szedł na medal. Drużynowo: 6. Unia Hrubieszów – 19 pkt (1. LKS Terespol 66)

 

1997 – 7.06. Puławy II liga runda II – 1674,1 pkt, indywidualnie: Marek Bartecki 70,2 212,5kg (100+112,5), Marek Gnasiuk 60,0 205kg (90+115), Paweł Wrzyszcz 63,0 195kg (85+110), Karol Sztucki 70,4 227,5kg (100+127,5), Wojciech Kiełbasa 75,6 245kg (110+135), Andrzej Chwedczuk 77,2 252,5kg (117,5+135), Andrzej Greszeta 105,4 330kg (150+180). III liga – 1335,8 pkt: Marcin Gałkowski 62,0 150kg (70+80), Paweł Bobak 65,8145 kg(65+80), Tomasz Jachimek 75,4 200kg (90+110), Paweł Krawczyk 62,4 155kg (70+85), Marcin Florek 65,2 157,5kg (70+87,5), Sylwester Kreszczuk 70,4 215kg (95+120), Piotr Ciucki 66,8 155kg (70+85). Po II rundzie 5. Unia Hrubieszów – 3355,5pkt (1. Zamek Gołańcz – 3431,1, 2. Start Grudziądz – 3393,3), III liga – 18. Unia II Hrubieszów – 2668,6pkt (1. AZS AWF II Biała Podlaska – 3314,2, 2. Sanoczanka Sanok – 3109,8).

 

1997 – 21/22.06. Wrocław, XVII Ogólnopolskie Igrzyska LZS Młodzieży Szkół Rolniczych, I miejsce ZSMR drużynowo 83pkt. 2. ZS CKR Sypniewo – 60, 3. ZSR Bujny – 52 (27 szkół) i siedem medali indywidualnie, młodsi: kat. 70 kg1. Karol Sztucki 225kg (100+125), 2. Marek Bartecki 215kg (95+120), 10. Piotr Ciucki 155kg (75+80), kat. 64 kg3. Paweł Wrzyszcz 197,5kg (87,5+110), 6. Paweł Krawczyk 165kg (75+90), 8. Marcin Florek 147,5kg (85+82,5), kat. 50 kg5. Andrzej Foks 80kg(35+45), kat. 59 kg11. Marcin Gałkowski 147,5kg (65+82,5), 13. Piotr Blicharz 130kg (60+70), 14. Sławomir Kulik 122,5kg (55+67,5),  2. Krzysztof Ostrowski 195kg (85+110), kat. 76kg 2. Wojciech Kiełbasa 240kg (105+135), 8. Bartłomiej Staroń 155kg (67,5+87,5), 10. Marek Pałysa 145kg (65+80)kat. 83kg 1. Andrzej Chwedczuk 250kg (115+135) STARSI: kat.70 kg 3. Sylwester Kreszczuk 210kg (90+120), kat. 91kg 5. Jan Czaban 175kg (75+100), 1. Andrzej Greszta 322,5kg (145+177,5), kat. 64kg 1. Marek Gnasiuk 190kg (80+110).

 

1997 – 14.07. MKS „Unia” w Hrubieszowie zwróciła się z prośbą do PZPC o przyznanie specjalistycznej hali sportowej do podnoszenia ciężarów. Prośbę swoją motywując słabymi warunkami treningowymi (w piwnicach ZSMR 5,5mx15m i wys. 2,3m co eliminowało rozgrywanie zawodów) a dobrymi wynikami podczas zawodów centralnych i ligowych.

 

28.06.1997 r. – Andrzej Greszeta z Horoszczyc Gm. DołhobyczówDuma Hrubieszowa !!!, tak pisała prasa, reprezentując Polskę na Mistrzostwach Europy Juniorów w Sewilli (Hiszpania) (do lat 20) 28.06. zdobywa brązowy medal w kat. +108 kg wynikiem320 kg (145+175). Trenerzy klubowi to Antoni Czerniak i Leszek Tarnawski. Wszyscy zostali zaproszeni i nagrodzeni do UM na spotkaniu z Burmistrzem Miasta Czesławem Podgórskim i kierownikiem MKS Unia Bogusławem Lachowiczem, byli również obecni ojciec zawodnika i dyrektor ZSMR Hr. Andrzej Szkudziński. Trener kadrowy Zygmunt Smalcerz. 1. Borys Krasnow Rosja360 kg (160+200), 2. Morano Boer Włochy350 kg (160+190), 4. Arif Kiran Turcja 317,5kg (142,5+175)

 

1997 – 29/30.08. Siedlce, Ogólnopolskie Igrzyska LZS i Mieszkańców Wsi, juniorzy do lat 20: 1. Andrzej Greszeta kat.100 kg 270kg (140+130), 2. Krzysztof Ostrowski kat. +100kg 190kg (85+105), 4. Andrzej Chwedczuk kat. 83kg 260kg (117,5+142,5), 6. Wojciech Kiełbasa kat. 83kg 240kg (105+135), 6. Karol Sztucki kat.70 kg 222,5kg (100+122,5), 7. Paweł Wrzyszcz kat. 64kg 185kg (85+100), 11. Tomasz Jachimek kat.76 kg 185kg (80+105).

 

1997 – 20.09. Hrubieszów, II liga po III rundzie 5. Unia Hrubieszów – 5059,6 pkt. (1. Start Grudziądz – 5201,9, 2. Zamek Gołańcz – 5147,9). III liga 18. Unia II Hrubieszów – 3898,3 pkt. (1. AZS AWF II Biała Podlaska 4896,0, 2. Sanoczanka Sanok – 4693 – 33 kluby). Indywidualnie III runda, II liga: Paweł Wrzyszcz 60,0 200kg (90+110), Tomasz Jachimek 69,0 190kg (85+105), Andrzej Greszeta 103,9 320kg (140+180), Marek Bartecki 69,5 220kg (105+115), Karol Sztucki 67,6 230kg (102,5+127,5), Wojciech Kiełbasa 75,8 250kg (110+140), Andrzej Chwedczuk 76,2 250kg (115+135) – 1704,1pkt. III liga: Krzysztof Ostrowski 115,0 185kg (85+100), Sławomir Kulik 56,8 122,5kg (55+67,5), Bartłomiej Staroń 67,6 155kg (70+85), Marek Pałysa 68,0 145kg (65+80), Marcin Florek 61,2 152,5kg (65+87,5), Piotr Ciucki 66,0 165kg (75+90), Paweł Bobak 62,5 150kg (65+85) – 1229,7pkt.

 

1997 – Na koniec sezonu LKS Unia zajmuje 5 miejsce w II lidze – 6786,9 pkt (1. Start Grudziądz 6993,1, 2. Burza Wrocław 6870,1), w ostatnim rzucie startowali: A. Chwedczuk kat. 76 –270 kg(122,5+147,5), Karol Sztucki kat.76 kg–237,5 kg(107,5+130), Marek Bartecki kat.76 kg– 230  kg – (105+125), Wojciech Kiełbasa kat.83 kg–250 kg(110+140), Andrzej Greszeta kat.108 kg–330 kg(145+185) i 28. w III lidze – 3898,3pkt (1. AZS AWF II Biała Podlaska 6531,3, 2. WLKS II Siedlce 6249,0).

 

1997 – 10/12.10. Bydgoszcz Andrzej Greszeta Unia zajął 4 miejsce w kat. +108kg na Mistrzostwach Polski Seniorów 330kg (147,5+182,5), 5. Tomasz Łaszkiewicz kat. 64kg 237,5kg (107,5+130), 9. Marek Gnasiuk kat.59 kg185kg (80+105) – obaj AZS AWF Biała Podlska

 

1997 – 25.10.1997 Siedlce 3 Międzynarodowy Turniej Juniorów im. Eugeniusza Bryzka, wg tabel kolejność, juniorzy: 6. Wojciech Kiełbasa 308,4 pkt. waga 77,4 257,5kg (117,5+140), 9. Andrzej Chwedczuk 304,6 pkt. waga 77,7 255kg (115+140), 10. Karol Sztucki 303,3 pkt. waga 71,8 240kg 107,5+132,5), 23. Paweł Wrzyszcz waga 62,8 190kg (85+105). Drużynowo 3. Unia Hrubieszów 916,3 pkt., (1. LKS I Terespol 1028,3, 2. Mazovia Ciechanów 938,3).  

 

1997 – Marek Gnasiuk podejmuje studia na AWF Biała Podlaska.

 

1997 – 15.11. Grudziądz, indywidualnie: Paweł Wrzyszcz 62,5 200kg (90+110), 367,0 pkt. Andrzej Greszeta 104,4 330kg (145+185), Andrzej Chwedczuk 75,5 270kg (122,5+147,5), Karol Sztucki 70,6 237,5kg (107,5+130), Marek Bartecki 72,5 230kg (105+125), Tomasz Jachimek 71,5 202,5kg (90+112,5), Wojciech Kiełbasa 77,7 250kg (110+140). Razem 1727,8 pkt.

 

1997 – 6.12. Hrubieszów – Wojewódzkie Mistrzostwa Szkół Rolniczych i LZS, wygrali: kat. 54kg Grzegorz Bobak107,5 kg(47,5+60), kat. 59kg Daniel Janaczek 150kg (70+80), kat. 64kg Paweł Wrzyszcz200 kg(90+110), kat. 70kg Piotr Ciucki 175kg (80+95), kat. 76kg Karol Sztucki 240kg (110+130), kat. 83kg Wojciech Kiełbasa 257,5kg (117,5+140), kat. 91kg Andrzej Chwedczuk 270kg (122,5+147,5), kat.99 kgMirosław Magdziak 125kg (55+70), kat. 108kg Andrzej Greszeta 325kg (145+180), kat. +108kg Krzysztof Ostrowski 205kg (90+115).

 

1997 – W tabelach najlepszych w Polsce znaleźli się, seniorów: kat. +108kg 7/8. Andrzej Greszeta 330kg (147,5+182,5); młodzieżowcy do lat 23: kat. 54kg 7. Marek Gnasiuk 192,5kg (85+107,5), kat. 76kg 10/13. Andrzej Chwedczuk 270kg (130+140), kat. 108kg 4. Andrzej Greszeta 330kg (150+180) i 3. w kat. +108kg 330kg (147,5+182,5); juniorzy do lat 20: kat. 76kg 5/7. Andrzej Chwedczuk 270kg (122,5+147,5), kat. 108kg 1. Andrzej Greszeta 330kg (150+180) i 1. w kat. +108kg 330kg (147,5_182,5); juniorzy do lat 18: kat. 70kg 10. Karol Sztucki 230kg (102,5+127,5, kat. 76kg 2. Andrzej Chwedczuk 270kg )122,5+147,5) i 8/10. kat.83 kg260kg (117,5+142,5), kat. 76kg 8. Wojciech Kiełbasa 250kg (110+140), kat. +99kg 10. Krzysztof Ostrowski 197,5kg (87,5+110).

 

1997 – Mistrzowską klasę sportową uzyskał Andrzej Greszeta w kat. +108kg, I klasę Andrzej Chwedczuk w kat. 76kg i Marek Gnasiuk w kat. 54kg.

 

1997 – Andrzej Greszeta został powołany do kadry Narodowej Seniorów na 1998 r. w kat. Wagowej +105kg, natomiast Andrzej Chwedczuk do kadry juniorów w wadze 77kg

 

1997 – w XIV Plebiscycie na Najlepszych Sportowców Zamojszczyzny, 1. Greszeta Andrzej, 5. Chwedczuk Andrzej. 7. Gnasiuk Marek i Trenerów: 1. Czerniak Antoni, 2. Tarnawski Leszek.

 


Opracował – Marek A. Kitliński (mak)

Foto – archiwum  maka i biorących udział w wydarzeniach.

 

Uwaga – Jeżeli ktoś posiada inne zdjęcia pc z tego okresu i innych lat (2000 i starsze), to liczę na ich przesyłkę

mak