95 lat hrubieszowskiego sportu – Był taki klub ZS Związkowiec Hrubieszów

W roku 1950 Kupiecki Klub Sportowy „Grom” Hrubieszów pod naciskiem reformy sportowej, jaką przeprowadzano w Polsce, z dziewięciu obowiązujących wówczas w kraju nazw klubów sportowych przyjął patronat Zrzeszenia Sportowego „Związkowiec” i pod tą nazwą występował niespełna dwa lata.

Reklamy

 

ZS  Związkowiec Hrubieszów

W dniu 4.03.1950 r., na walnym zebraniu, ulubiony przez hrubieszowskich kibiców Kupiecki Klub Sportowy „Grom” Hrubieszów, w obecności 72 osób, w tym 16 kobiet i dziewcząt, pod naciskiem reformy sportowej, jaką przeprowadzano w Polsce, z dziewięciu obowiązujących wówczas w kraju nazw klubów sportowych przyjął patronat Zrzeszenia Sportowego „Związkowiec”. Oprócz sekcji piłki nożnej powołano jeszcze lekkoatletyczną, sportów wodnych, gier sportowych, szachową i tenisa stołowego.

Prezesem  Zarządu został wybrany Józef Rymarczyk, wiceprezesem – Włodzimierz Charkowski, sekretarzem – Zygmunt Łaciński, skarbnikiem – Marian Jasiński, członkami: Jan Korczak, Zygmunt Kubiak, Łapiński, Zygmunt Łaciński, Janina Drożdżak.

W skład Komisji Rewizyjnej weszli – Mieczysław Pyszniak, Wiktor Danielewicz, Stefan Kubala, Jerzy Bednarowicz, Głowala, natomiast Sądu Koleżeńskiego – Stanisław Nowak, Leopold Krzyżewski, Bogdan Orlen i Demecjusz Kołaczek.

Po kilku miesiącach w Zarządzie nastąpiły zmiany, prezesem został Stefan Madejski, wiceprezesami – Edward Berman i Tadeusz Waszczuk, sekretarzem – Zygmunt Łaciński, skarbnikiem – Edward Komforowski, gospodarzem – Zygmunt Osiniak.

 

Piłka nożna

Drużynie piłkarskiej w klasie B poszło bardzo dobrze, ponieważ ZS „Związkowiec”, zajmując 1 miejsce w tabeli, awansował do klasy A, m.in. wygrywając z Kolejarzem Chełm 5:4 i swoim imiennikiem z Lubartowa 7:1 (po 3 bramki strzelili – Brzostowski i Piwkowski  oraz Sołtysiak – 1). Awans hrubieszowian był nagrodą za ich dobre od kilku lat wyniki. W klasie A piłkarze zajęli 5. miejsce wśród 8 drużyn, z tą sama ilością punktów, co wyprzedzający ich Związkowiec Lublin. W towarzyskich meczach Związkowiec Hrubieszów pokonał Spójnię Tomaszów 4:2, ale przegrał ze Związkowcem z Lublina 2:3.

W drużynie m.in. występowali: Zdzisław Czerkas (bramkarz), Stefan Waszczuk (kapitan), Ryszard Palczewski, Zygmunt Brzostowski, Michał Starykiewicz, Zygmunt Kubiak, Tadeusz Nowosad, Zbigniew Piwkowski, Zygmunt Seweryn, Eugeniusz Sołtysiak, Zygmunt Piwkowski, Zbigniew Maryńczak, Roman Korczak, Bogdan Burda (kapitan), Jerzy Krzysztofowicz, Zdzisław Paszkiewicz,  Kazimierz Szlachta, Witold Baryluk, Jan Rybak, Józef Kopeć, Ryszard Romański (bramkarz).

W zimie piłkarze poprawiali kondycję i sprawność, korzystając ze sportów zimowych, które uprawiano na pobliskich górkach (sanki, narciarstwo, jazda na butach), oraz na łyżwach samoróbkach lub wkręcanymi na żabki, a jeżdżono na różnych stawach oraz po Huczwie, w tym na tzw. śluzie. Kiedy zeszły śniegi, najstarsi zawodnicy „skrzykiwali” pozostałych i przygotowywali się wspólnie, chociaż bez trenera, do najbliższego meczu. Takie treningi najczęściej nadzorowali działacze zespołu, Jan Korczak i Stefan Madejski. Po awansie do klasy A okazało się, że przygotowania były skuteczne.

 

Lekka atletyka

Wiodącą dyscypliną w Związkowcu była piłka nożna, ale piłkarze brali udział również w zawodach siatkarskich, kolarstwie, tenisie stołowym i lekkiej atletyce. W dalszym ciągu duży nacisk kładziono na organizowane w całym kraju biegi przełajowe, znane pod nazwą „Biegi Narodowe”, w których w maju 1950 roku wystartowało aż 1118 osób z Hrubieszowa i powiatu, w tym członkowie Związkowca.

Wanda Pasierb później po mężu Borsukiewicz ze Szkoły Krawieckiej w Hrubieszowie zajęła znakomite II miejsce wśród dziewcząt 16-17 lat w Wojewódzkich Biegach Narodowych w Lublinie na500 m- 1:33,1 (80 startujących po powiatowych eliminacjach), wygrała Szewczyk z Lublina 1:33,0 min, czyli tylko o jedną dziesiątą sekundy przed naszą reprezentantką);

We wrześniu 1950 r. członkowie Związkowca udanie uczestniczyli w zawodach zorganizowanych z okazji Krajowego Kongresu Pokoju. Najlepsze wyniki osiągnęli: Zdzisław Kata na1000 m– 3:02,1 min, Jerzy Bednarowicz w skoku wzwyż –1.60 mi Jerzy Krzysztofowicz na100 m12,0 sek.

W październiku wzięto masowo udział w krajowej akcji zdrowotnej, czyli w „Marszach Jesiennych”. W Hrubieszowie i powiecie uczestniczyło w nich 2115 osób, natomiast w innej masowej imprezie,  w trójboju lekkoatletycznym,  wystartowało aż 1045 osób.

Nauczyciel wf Państwowego Liceum Mechanicznego I stopnia w Hrubieszowie Włodzimierz Charkowski wielokrotnie wystawiał do zawodów powiatowych swojego ucznia Stanisława Swatowskiego (późniejszego Olimpijczyka w Rzymie i Tokio);

 

Siatkówka

W siatkówce udanie rywalizowano w zawodach powiatowych i zrzeszenia, wyróżniali się: Jerzy Wiesław Bednarowicz, Demecjusz Kułaczek, Eugeniusz Gawroński, Romuald Markowicz, Ryszard Romański, Roman Korczak, Jerzy Czerkas, Zdzisław Czerkas, Bogdan Orlen, Jerzy Szeffer, Józef Tur. Do zawodów przygotowywał ich instruktor Michał Starykiewicz.

 

Kolarstwo

Popularną dyscypliną sportową było również kolarstwo. W zorganizowanych w 1950 r. powiatowym wyścigu kolarskim na dystansie20 kmpierwszy do mety dojechał Ryszard Cyganowski  przed Jerzym Pawłowskim,  Eugeniuszem Wasilewskim i Kazimierzem Krawczykiem.

 

Nowy stadion sportowy

Działający od 1948 roku Społeczny Komitet Budowy Stadionu Sportowego w Hrubieszowie pod przewodnictwem Jana Korczaka przyczynił się w 1950 r. do rozbudowy stadionu.

Już na nowym stadionie w 1950 r. rozegrano wspomniany wyżej wygrany mecz ligowy Kolejarz Chełm – Związkowiec Hrubieszów, w przedmeczu rezerw też wygrana 1:0. Na tym obiekcie zorganizowano również sprawdziany na odznakę sportową Sprawny do Pracy i Obrony (SPO) oraz trójbój lekkoatletyczny. Zainteresowanie sprawdzianem i zawodami było bardzo duże.

 


Opracował – Marek A. Kitliński (mak)

Fot. arch MAKa