95 lat hrubieszowskiego sportu – Portrety cz. 6 i ostatnia

Od kilku lat miałem w głowie coś, co by pozwoliło na zatrzymanie w pamięci tych, którzy dla rozwoju i sukcesów hrubieszowskiego sportu poświęcili tak wiele, że byłoby szkoda, aby przeszli w niepamięć. Udało się! Odsłonięcie aż 42 portretów nastąpiło 15.12.2017 r. podczas gali z okazji Jubileuszu 95 lat hrubieszowskiego sportu.

Reklamy

 

Dlatego dziękuję wszystkim za wsparcie i pomoc w realizacji pomysłu na czele z Burmistrzem Miasta Tomaszem Zającem z ekipą, także dyrektorowi HOSiR Markowi Watrasowi z załogą! Jednocześnie informuję, że liczba portretów może uleć powiększeniu w miarę… potrzeb i zasług.

 

95 lat hrubieszowskiego sportu

Portrety:

 

36. Wąsiel Józef

W młodości reprezentował na szczeblu ogólnopolskim Olimpię Strzyżów, Świt i Unię Hrubieszów w rzutach lekkoatletycznych (1966-1976). Wielokrotny Mistrz Świata i Polski Weteranów w rzutach i pchnięciach wielobojowych. Czołowy zawodnik świata i Europy weteranów w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem. Wielokrotny medalista Mistrzostw Polski w hali i na stadionie od M50 do M70 (od 1999r.). Laureat plebiscytów sportowych.

 

37. Kondziołka Marcin

Pięciokrotny medalista (w tym złoty – 2011) Mistrzostw Polski Seniorów. Czwarty zawodnik Młodzieżowych Mistrzostw Państw Unii Europejskiej (2009). Trzykrotny Młodzieżowy Mistrz Polski (2009/2011). Wicemistrz Polski Juniorów (2008) i Juniorów Młodszych (2006) – wszystko w kat. 56 kg. Silny punkt Unii Hrubieszów w najwyższej polskiej lidze.

 

38. Mirosław i Krzysztof Dąbrowscy

Mirosław: W młodości reprezentował Unię Hrubieszów w biegach krótkich i przez płotki do szczebla ogólnopolskiego i zmaganiach ligowych (II liga). Współzałożyciel i działacz sekcji unihokeja Grześ Hrubieszów (od 1997 r.). Trener kadry Polski juniorek i Grześ Hrubieszów.  Sędzia lekkiej atletyki, siatkówki i unihokeja. Pomysłodawca komiksów z bohaterem Hrubcio.

Krzysztof: W młodości piłkarz ręczny Unii Hrubieszów. Współzałożyciel i działacz sekcji unihokeja Grześ Hrubieszów (od 1997 r.). Pierwszy trener dwukrotnych brązowych medalistów Mistrzostw Polski Juniorów (2006 i 2009), drużyn występujących w ekstralidze, I lidze i grup młodzieżowych. Młodszy brat Mirosława.

 

39. Wojciechowski Łukasz

Dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Polski Juniorów w unihokeja (2006 – 2009) z UKS „Grześ” Hrubieszów. W barwach narodowych rozegrał 10 meczów (2008/2009), w tym z Norwegią, Słowacją, Niemcami, Czechami i Szwajcarią. Napastnik LUKS Grześ Hrubieszów w rywalizacji Ekstraligi i I ligi.

 

39. Machometa Monika

Wychowanka sekcji unihokeja UKS „Grześ” Hrubieszów rywalizując w licznych turniejach i zmaganiach ligowych. Powołana do reprezentacji Polski w 2002 roku, z którą uczestniczyła w turniejach w Dani, na Łotwie, Czechach czy Niemczech strzelając bramki. W wyniku wysokich umiejętności przeszła do UKS Aligator Chwarzno Gdynia rywalizując w I lidze zajmując miejsca w czołówce.

 

40. Dorota Fojcik – Brzozowska,

W barwach Unii Hrubieszów dwukrotna złota medalistka Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych w biegach krótkich (Piła – 1988). Halowa wicemistrzyni Polski Juniorek (60m – Warszawa 1989). Brązowa medalistka w sztafecie 4×100 m i szósta indywidualnie w biegu na 100 m (12,17) w międzynarodowych Zawodach Przyjaźni (Węgry – 1988). Następnie reprezentowała Start Lublin i Unię Tarnów z medalami na Mistrzostwach Polski włącznie. Trener biegów krótkich w RMKS Rybnik i szkole sportowej w tym mieście.

 

41. Kitliński Marek Ambroży

Przygodę z lekkoatletyką rozpoczął podczas nauki w lubelskiej Lubliniance (1964/1965). Wrócił do Hrubieszowa i reprezentował Olimpię Strzyżów, Świt i Unię Hrubieszów w wielu konkurencjach do szczebla ogólnopolskiego. W latach 1972 – 2006 szkoleniowiec lekkiej atletyki w Unii Hrubieszów, a jego podopieczni osiągali medalowe wyniki na poziomie ogólnopolskim, reprezentowali Polskę w rywalizacji międzypaństwowej z Igrzyskami Olimpijskimi, Mistrzostwami i Pucharach Świata oraz Europy włącznie, ustanawiali rekordy Polski. Pomysłodawca i organizator wielu zawodów i innych wydarzeń sportowych. Działacz w LOZLA, ZOZLA (prezes), LZS, SZS, Unii Hrubieszów, TRH, 27 WDP AK (prezes), NSZZ Solidarność (prezes). Kronikarz i wydawca książek o hrubieszowskim oraz zamojskim sporcie. Mąż Janiny Ewy, ojciec Piotra i Marka Huberta.

 

42. Ufnal Magdalena

Jest wychowanką MKS Unia Hrubieszów, w którym początkowo trenowała pchnięcie kulą, a od 1999 r. podnoszenie ciężarów uzyskując obiecujące wyniki. Od 2003 występowała już w barwach Budowlanych Opole. Jej największymi sukcesami w karierze był brązowy medal mistrzostw Europy (2008) i 9 miejsce w mistrzostwach świata (2005). Ponadto startowała jeszcze dwukrotnie w mistrzostwach świata (2006 i 2007) i trzykrotnie w mistrzostwach Europy (2005 – 5 m, 2006 – 6, 2007 – 4). Czterokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski (2004, 2006, 2007, 2008) i dwukrotnie wicemistrzostwo (2003, 2005). Rekordy życiowe – 248 kg (dwubój), 113 kg (rwanie), 135 kg (podrzut).

 

Jak na razie koniec…

 

***

 

Lista osób na portrety z okazji Jubileuszu 95 lat hrubieszowskiego sportu:

 

1. Jan Kanty Józef Tadeusz Pawłowicz

Duławski Leon

Dobrzański Henryk „Hubal”

Starykiewicz Michał

Szeląg Lucjan

Weremko Antoni

Czapko Roman

Korczak Wiesław i Korczak Jan

Stasiuk Wiktor

10. Swatowski Stanisław

Kulczyński Andrzej

Greszeta Andrzej

Kitlińska Janina Ewa

Mizdal Ewa

Fedaczyński Rafał

Kiełbowicz Tomasz

Rybak Janusz

Musur Ewa

Kitliński Piotr i Kitliński Marek Hubert

20. Urbaniak Arkadiusz

Nowosad Tadeusz

Szymański Lech Feliks

Kern Artur

 

Wiesław, Marek i Łucja Watras

Nieradko Antoni

Cisło Marian

Lebiedowicz Henryk

Nowak Dawid

Buczak Jan Józef

30. Lebiedowicz Zbigniew i Lebiedowicz Jan ps. „Bambo”

Muzyczuk Małgorzata

Lalik Sylwia

Paczos Maria

Ulidowska – Helbik Marzanna

Wodziński Leon

Wąsiel Józef

Kondziołka Marcin

Mirosław i Krzysztof Dąbrowscy

Wojciechowski Łukasz

Machometa Monika

40. Dorota Fojcik – Brzozowska,

Ufnal Magdalena

42. Kitliński Marek Ambroży

 

– Są to działacze, zawodnicy, trenerzy, sędziow żyjący i Ci, co odeszli powołani do reprezentacji Niebiańskiej!!!

 

Uwaga!

Kolejność portretów przypadkowa!

 


Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Portrety, logo i inne zaprojektował oraz wykonał Łukasz Kłoda.
Zobacz też:

95 lat hrubieszowskiego sportu – Portrety cz. 1 

95 lat hrubieszowskiego sportu – Portrety cz. 2  – FOTO

95 lat hrubieszowskiego sportu – Portrety cz. 3  – FOTO

95 lat hrubieszowskiego sportu – Portrety cz. 4  – FOTO

95 lat hrubieszowskiego sportu – Portrety cz. 5  – FOTO