Artur Jabłoński wygrał w Łukowie

HrubieszówŁuków

Reklamy

Po dwumiesięcznej przerwie w startach na trasę biegu ulicznego powrócił znakomity zawodnik z Horodła Artur Jabłoński. Zrobił to w świetnym stylu przekraczając 13 IX 2009 r. w Łukowie po 10 km. metę jako pierwszy, podczas XV Ogólnopolskiego Biegu im. ks. Stanisława Brzóski – Bohatera Powstania Styczniowego.

***

Zawody zorganizował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łukowie wraz z sekcją biegaczy Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Delfinek” pod patronatem Rady i Burmistrza Miasta Łuków. Bieg tradycyjnie rozpoczął się od Pomnika ks. St. Brzóski w Jata i przebiegał po trasie przełajowo – ulicznej do Łukowa.

W imprezie uczestniczyło 112 zawodników z Polski i Białorusi. Komandorem Biegu był Pan Mieczysław Sulej natomiast zawody sędziował Pan Gabriel Sawicki. Oprócz biegu głównego odbył się bieg dla młodzieży do lat 15 – tu na dystansie 5 kilometrów.

***

Wyniki czołówki:

Kategoria ogólna mężczyzn
1 Artur Jabłoński Horodło
2 Paweł Grygo Prefbet Śniadowo Łomża
3 Maciej Badurek KB Dreptak Mińsk
4 Michał Markowski WLKS Siedlce
5 Robert Świecak Harpagan Zwola
6 Krzysztof Lewandowskim Centaur Łomża

13. Mielniczuk Adrian Horodło

Kategoria ogólna kobiet
1 Monika Terebun Maratonka Grajewo
2 Halina Kovaliova Białoruś
3 Ewa Fabian Biała Podlaska

Kategoria „Sprawni Inaczej”
– Grupa A (na kulach)
1 Robert Pawłowicz PHU Kod WSL Werbkowice

Kategoria „Sprawni Inaczej”
– Grupa B (pozostali)
1 Jacek Ziółkowski KB Gymnasion Warszawa

Kobiety 16 – 29 lat
1 Anna Łaciak AWF Wrocław

Mężczyźni 16 – 19 lat
1. Michał Biały SKB Kraśnik
4. Mielniczuk Adrian Horodło

Mężczyźni 20 – 29 lat
1 Krzysztof Klewek Siedlce

Mężczyźni 30 – 39 lat
1 Edward Terebun Maratonka Grajewo

Mężczyźni 40 – 49 lat
1 Stanisław Terentowicz Agro Natura

Mężczyźni 50 – 59 lat
1 Jan Murat Abblue Chemik Puławy

Mężczyźni 60 – 69 lat
1 Mieczysław Sulej MKS

Mężczyźni powyżej 70 lat
1 Ireneusz Policht Lubelski Węgiel

Kategoria: Dziewczęta do lat 15 – 5 km
1 Anna Włoch Gim.2„Delfinek”Łuków

Kategoria: Chłopcy do lat 15 – 5 km
1 Albert Borkowski LKB Rudnik

***

Zwycięzcy w kategoriach ogólnych i wiekowych otrzymali: puchary, medale, dyplomy, nagrody rzeczowe i upominki. Wszyscy startujący w biegu zawodnicy otrzymali: pamiątkowe, okolicznościowe medale i dyplomy.

***

Artur Jabłoński:

Ledwie wróciłem z dość daleka, ale pojechałem na bieg do Łukowa… Nie był to lekki bieg dla mnie, rywalizując odczuwałem duże zmęczeniem, ale wytrzymałem psychicznie i fizycznie do końca. Jeszcze na dwa kilometry do mety nie wiedziałem, czy będę pierwszy czy ostatni z czwórki prowadzącej bieg. Ostatecznie okazało się, że byłem najmocniejszy pomimo, że dawno nie czułem w nogach wytrzymałości tempowej i mocnych zakresów… Już byłem optymistycznie nastawiony do dalszych startów, ale okazało się, że od wczoraj mam katar i przeziębione gardło…

***

Ze strony wikipedia

Ks. Stanisław Brzóska

(ur. 30 grudnia 1832 w Dokudowie koło Białej Podlaskiej, zm. 23 maja 1865 w Sokołowie Podlaskim) – generał i naczelny kapelan powstania styczniowego. Był synem szlachcica Marcelego Brzóski i Karoliny z Enskajtów. Pochodził ze starej mazowieckiej rodziny szlacheckiej pochodzącej z ziemi różańskiej, pieczętującej się herbem Nowina.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich 25 lipca 1858 roku mianowany został wikariuszem w Sokołowie Podlaskim. Pełnił tutaj swe obowiązki kapłańskie przez okres trzech lat. Po tym okresie przeniesiony został na takie samo stanowisko do Łukowa. 10 marca 1861 został aresztowany przez władze rosyjskie za głoszenie kazania patriotycznego. Sąd wojenny skazał go na 2 lata twierdzy, karę zmniejszono do roku. W chwili wybuchu powstania styczniowego pełnił rolę naczelnika powiatu łukowskiego administracji powstańczej, 23 stycznia z grupą włościan zaatakował garnizon łukowski. Mianowany przez Rząd Narodowy naczelnym kapelanem wojsk powstańczych w stopniu generała. Podczas powstania brał udział w bitwach pod Siemiatyczami, Woskrzenicami, Gręzówką, Włodawą, Sławatyczami i Fajsławicami. Wiosną 1864 roku zorganizował około czterdziestoosobowy oddział, rozbity dopiero w końcu grudnia tego roku. W roku 1865 ukrywał się we wsi Krasnodęby-Sypytki, w domu sołtysa Bielińskiego wraz ze swym adiutantem Franciszkiem Wilczyńskim. 29 kwietnia 1865 roku wieś została otoczona przez wojska rosyjskie. Wyrokiem sądu polowego został skazany na powieszenie. Egzekucję Rosjanie wykonali na rynku w Sokołowie Podlaskim w obecności 10-tysięcznego tłumu 23 maja 1865. Brzóska był ostatnim powstańcem, który utrzymał się w Królestwie aż do późnej wiosny 1865.

23 maja 2008 prezydent Polski Lech Kaczyński podpisał postanowienie o przyznaniu mu pośmiertnie Orderu Orła Białego. 29 maja przekazał to odznaczenie na ręce burmistrza Sokołowa Podlaskiego.

***

Opracował – mak

_________________________________________________

Na zdjęciu – Artur Jabłoński

_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009