Artur Kern to nasz złoty Mistrz Polski!

W dniach 5/6 marca 2016 r. w Toruniu odbyły się 60. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce, w których doskonale spisał się halowy rekordzista Polski na dystansie 5000 m Artur Kern z MKS Unii Hrubieszów, ponieważ w biegu na 3000 m popisując się długim, dynamicznym finiszem wynikiem 8:23,45 zdobył pierwszy złoty medal dla swojego klubu w tej najważniejszej krajowej imprezie. W tym samym biegu brązowy medal wywalczył były biegacz Unii Hrubieszów Paweł Szostak, a w chodzie sportowym na dystansie 5000 m Rafał Fedaczyński przekroczył metę, jak to jest przyjęte na pechowej… czwartej pozycji.

5/6 marca 2016 r. w Toruniu odbyły się 60. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce

Ze strony PZLA:

Artur Kern już wbiegając na ostatnią prostą wiedział, że został nowym halowym mistrzem Polski – zawodnik z Hrubieszowa wpadł na metę z uniesionym w geście triumfu rękami uzyskując czas 8:23.45. Srebro wybiegał w Toruniu Damian Kabat (8:25.03), a brąz Paweł Szostak (8:25.57).

Artur Kern – Jest to mój pierwszy złoty medal po 21 latach treningu! Nie było chętnych na szybkie bieganie, więc załatwiłem sprawę na ostatnich 200m. Taktyka negative split działa. Miałem jeszcze sporo sił, dlatego metę przekroczyłem w geście triumfu z uniesionymi rękoma.

Rafał Fedaczyński – 8. na Igrzyskach Olimpijskich

Moim zdaniem Artur Kern był dobrze przygotowany i zdobył złoty medal tylko dlatego, że ciężko trenował. Gratuluję mu motywacji i formy. Pawła Szostaka również stać na dużo, jeżeli chodzi o wyniki i miejsca medalowe. Zajął 3 miejsce, a jest to młody zawodnik. Również jemu gratuluję.  Dla mnie był to ważny sprawdzian,  ponieważ rok temu na tej samej imprezie musiałem się wycofać z powodu kontuzji. Minął rok. Jestem zdrowy i  w dobrej dyspozycji startowej. A nad szybkością jeszcze trzeba popracować.  Mimo to jestem zadowolony ze  startu  zajmując 4 miejsce Mój start może nie był szybki, ale był to start udany. Brakuje mi jeszcze szybkości, ale też nie przegrałem z amatorami. Aktualnie jestem w trakcie przygotowań do moich koronnych dystansów, tj. 20 i 50 km.

Mirosław Kamień – trener Unii Hrubieszów

Bardzo ucieszył mnie sukces obu zawodników. Przed zawodami bardzo liczyłem na medal Artka, który od dłuższego czasu osiąga bardzo dobre wyniki. Tak też się stało, a to, że na podium stanął również Paweł Szostak, były nasz zawodnik sprawiło, że byłem dumny, że jeden z nich jest a drugi był zawodnikiem naszego klubu. Oby takich sukcesów było jeszcze więcej. Szkoda tylko, że TVP.SPORT, który miał pokazać relację z zawodów, w tym z biegu na 3000 m zrobił to w kiepski sposób pokazując inne powtórki, ale akurat bez 3000 m.

Paweł Szostak – Reprezentant Polski

Wielkie gratulacje dla Artura, za to, jak się ostatnio prezentuje na zawodach. Dzisiaj prowadził sporą część dystansu i prowadzenie utrzymał do końca. Jeśli chodzi o mnie to jestem zadowolony. Cieszę się, że w taki sposób rozpocząłem seniorską kategorie wiekową. Mam nadzieję, że to dobry prognostyk przed sezonem.

Piotr Kitliński – Dyrektor Lubelskiego Maratonu i innych biegów

Ogromny sukces!!! Dwaj Hrubieszowiacy na podium – Mistrzostw Polski – Seniorów. Super. W przypadku Artka to świetna wiadomość dla wszystkich próbujących zdobyć zaszczyt bycia Mistrzem Polski seniorów, trzeba w to wierzyć i zawsze walczyć!!!

Małgorzata Muzyczuk – zdobywczyni „Korony maratonów”

Jestem dumna, że Artek Kern zwyciężył i to tak w pięknym stylu, zasłużył na to swoim wieloletnim dążeniem do doskonałości i uzyskał to, co jest najcenniejsze dla sportowca w rywalizacji krajowej, tytuł Mistrza Polski. Szkoda, że Artka koledze z dawnej grupy hrubieszowskiej Unii Rafałowi Fedaczyńskiemu nie udało się stanąć na podium, chociaż było blisko, ale, kto się zna, to wie, że Rafał w swojej kolekcji ma niejeden medal, w tym mistrzowskie. Obu życzę, aby jeszcze dołożyli medali, co, nie co!!! Również gratuluję Pawłowi Szostakowi, który wywalczył brąz, a jest od powyższych panów młodszy o lat 13-cie, więc…

***

W tym samym biegu, co Artur Kern 4 miejsce zajął Marcin Nagórek z Agrosu Zamość (8:28,74), który dzień wcześniej był piąty na dystansie 1500 m (3:47,81). Natomiast brązowy medal wywalczył Hubert Kalandyk na 200 m – z czasem 21,71 (w eliminacjach – 21,52). Na finałowych szóstych miejscach uplasowali się: Andrzej Jaros 400 m – 48,00 (el. 47,53) – szkoda, że miał kolizję, bo miał szansę na medal, Szymon Kiecana w skoku wzwyż – 2.12 i Dominik Kopeć ze świetnym wynikiem na 60 m – 6,77 sek. (el. 6,80) – wszyscy Agros Zamość.

***

Dotychczas reprezentanci Unii Hrubieszów podczas Halowych Mistrzostw Polski Seniorów zdobyli trzy medale, a są to:

Brąz – Sadlej Zbigniew Chód 10 km-42:20,16 -1985 01 17 Zabrze

Brąz – Fedaczyński Rafał Chód 5 km-20:08,99 -2007 02 18 Spała

Złoto – Kern Artur 3000 m – 8:23,45 – 2016.03.06 Toruń

W ubiegłym roku:

21-22.02. 2015 r.w Toruniu odbyły się 59 Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów, w których z MKS Unia Hrubieszów Artur Kern, zajął znakomite 4 miejsce – 8:08,96 min, tak jak w roku 2012.