Artur Kern wygrał bieg memoriałowy ku pamięci trenera Honorata Wiśniewskiego

W sobotę 21 maja 2022 roku, na stadionie MOSiR Lublin, został rozegrany III Mityng PZLA Lublin 2022 oraz Memoriał Honorata Wiśniewskiego 2022. Podczas zawodów rozegrano biegi memoriałowe z udziałem zawodników z Lubelszczyzny, a dodatkowo w kategorii męskiej odbył się bieg byłych zawodników Honorata Wiśniewskiego – wśród nich wygrał Artur Kern. Trener wielokrotnie był na zawodach w Hrubieszowie, Horodle czy Werbkowicach.

Reklamy

Honorat Wiśniewski –  zawodnik trener, działacz i spiker

Absolwent wydziału pedagogiki i psychologii UMCS oraz poznańskiej AWF. Trener klasy mistrzowskiej. Przez 3 kadencję pełnił funkcję Przewodniczącego Centralnej Rady Trenerów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. W 2003 roku został uznany za najlepszego trenera minionego 80-lecia na Lubelszczyźnie. Miał 62 lata. Wieść o jego śmierci była dla wszystkim olbrzymim zaskoczeniem gdyż zawsze słynął z żelaznego wręcz zdrowia. Często opowiadał że przez całe swoje życie nie był ani razu na zwolnieniu lekarskim. Tak było do trzeciej dekady października. Jego choroba trwała bardzo krótko zaledwie 3 tygodnie.

Swoją przygodę ze sportem rozpoczął w latach 50-tych w lubelskim Starcie (trener Andrzej Krychowski), gdzie biegał na średnich dystansach. Potem zajął się pracą trenerką w MKL Lublin. Wychował tam tej klasy zawodników jak między innymi Józef Szewczyk i bracia Janusz i Józef Dysiowie. Następnie związał się z Lubelskim AZS gdzie z przerwami pracował aż do ostatnich dni życia. Te przerwy wynikały z jego trenerskiego awansu bo w końcu lat 60-tych został opiekunem kadry narodowej juniorów a potem seniorów. Szkolił tak renomowanych średniodystansowców jak: Henryk Szordykowski, Stanisław Borowicz, Wiesław Watras. Przed igrzyskami olimpijskimi w Seulu w latach 1985-88 pełnił funkcję szefa wyszkolenia PZLA.

Po powrocie do Lublina nadal trenował biegaczy z AZS z Dariusza Skurę, Piotra Kilińskiego czy Agnieszkę Gołębiowską. w 1991 roku był współzałożycielem Lubelskiego Towarzystwa Lekkoatletycznego, któremu przez dwie kadencję prezesował.  Był również wieloletnim członkiem zarządu PZLA. Działał także w Radzie Głównej AZS i uczestniczył jako trener i działasz w wielu Uniwersjadach. Parał się również spikerką i z olbrzymią swobodą prowadził najważniejsze imprezy w naszym kraju. Był człowiekiem o niespożytej energii, którą potrafił przelać na innych. Wielki propagator biegania. Zawsze w ruchu i pełen nowych pomysłów.

Zmarł 15 listopada 2004 roku.

­

***

­

Wyniki kobiet – Bieg Memoriałowy:

1. Danuta Woszczek UKS Olimp Kozienice 3:11,32

2. Urszula Zawrotniak MKS Agros Chełm 3:16.62

3. Kornelia Grońska AZS UMCS Lublin 3:21.00

Wyniki kobiet – Bieg Memoriałowy:

1. Robert Wiatrzyk TKS Tomasovia Tomaszów Lubelski 2:39.58

2. Krystian Kuna AZS UMCS Lublin 2:41.38

3. Mateusz Wasilewski AZS UMCS Lublin 2:41.82

­

W biegu byłych zawodników wzięli udział:

Artur Kern MKS Unia Hrubieszów 2:50.43

Jacek Car AZS UMCS Lublin 3:05.66

gościnnie Stanisław Marzec Natura Nałęczów 3:10.51

Grzegorz Ożóg AZS UMCS Lublin 3:14.31

Tym razem Kitlińscy nie startowali, bo pod kierunkiem ojca – trenera Piotra, walczyli o dobre wyniki w innych miejscowościach.

­

Żródło – strona LOZLA, fot. archiwum P. Kitlińskiego

Opracował – mak


Zobacz też:

Kolejne udane starty lekkoatletów Unii Hrubieszów (ZDJĘCIA)

Kolejne udane starty lekkoatletów Unii Hrubieszów (ZDJĘCIA)

LubieHrubie na Instagramie