Beata Oliwiak trzykrotnie na podium Mistrzostw Świata!!!

W dniach 25.06. – 3.07.2011 r. w Atenach (Grecja) odbywały się XIII Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, znakomicie w nich spisała się w barwach Polski, reprezentantka Warsztatów Terapii Zajęciowych w Hrubieszowie Beata Oliwiak, zdobywając trzy medale w tenisie stołowym.

Reklamy

TENIS STOŁOWY

Beata Oliwiak, singiel – brąz

Beata Oliwiak i Justyna Modrzyńska, debel – srebro

Adam Tarkota i Beata Oliwiak, debel mieszany – brąz

Do zawodów od kilku lat przygotowywał ją nauczyciel – wychowawca Warsztatów Terapii Zajęciowych w Hrubieszowie p. Mieczysław Śliwiński. Swoje umiejętności Beata wielokrotnie podnosiła również uczestnicząc w różnych turniejach organizowanych przez p. Zbigniewa Krawczuka.

***

Mieczysław Śliwiński:

– Beata uwielbia tę dyscyplinę sportową, ćwiczy bardzo często, jest cierpliwa i dokładna. Bardzo lubi startować w zawodach, a zdobyte puchary, medale czy dyplomy sprawiają jej wielką radość i dopingują do jeszcze intensywniejszych treningów. Wywalczone medale na Światowych zawodach na pewno zachęcą ją do dalszego podnoszenia swoich umiejętności, co przyniesie dalsze reprezentowanie naszego kraju w równie znaczących zawodach. Pobyt w Atenach pozwolił jej na zwiedzenie, również tego bardzo ciekawego, starożytnego miasta. Strajkujący Grecy z wielkim uznaniem odnosili się do tego typu zawodów i nie stanowili żadnego zagrożenia. Trybuny były licznie wypełniane przez kibiców.

***

Ceremonię Otwarcia…

– tradycyjnie rozpoczęła parada Olimpijczyków Specjalnych z całego świata. Reprezentację Olimpiad Specjalnych Polska wprowadziły na płytę stadionu dwie Pierwsze Damy: Anna Komorowska i Jolanta Kwaśniewska oraz Prezes Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska, Katarzyna Frank-Niemczycka. Reprezentacja liczyła 112 osób – 85 sportowców i 27 trenerów i osób towarzyszących. Jest to największa polska ekipa, jaka kiedykolwiek pojechała na Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

Ceremonię poprowadzili Vanessa Williams, amerykańska piosenkarka i aktorka orazMarios Frangoulis, grecki wokalista. Prezes Special Olympics podczas otwarcia: Tajemnicą Olimpiad Specjalnych jest to, że Wy, sportowcy, nie rywalizujecie z nikim innym, tylko ze sobą, przezwyciężacie swoje słabości i jesteście coraz lepsi, powiedział. To Wy nauczyliście nas, że niemożliwe istnieje tylko w naszych umysłach. Dzięki Wam niemożliwe staje się możliwe każdego dnia. To są prawdziwe Igrzyska Olimpijskie.

Dla zawodników, gości i kibiców zaśpiewał Stevie Wonder. Występ na tej ceremonii to dla mnie ogromny zaszczyt, powiedział. Gdy po śmierci mojej matki przestałem śpiewać, to właśnie dzieci z Olimpiad Specjalnych dały mi siłę, by do tego wrócić.

Po formalnych wystąpieniach i koncercie rozpoczęła się część artystyczna Ceremonii, której głównym motywem była słynna Odyseja. Antyczna historia podróży opowiada o odwadze, sile i nadziei – właśnie te wartości chcieli podkreślić twórcy spektaklu, nawiązując jednocześnie do starożytnej mitologii greckiej.

Wniesiono na scenę i wciągnięto na maszt flagę Olimpiad Specjalnych, powtórzono słowa przysięgi: Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku!

Na płytę stadionu wkroczyła sztafeta Strzegących Prawa z pochodniami, a za nią przepiękny rydwan Słońca z Ogniem Nadziei. Płomień Olimpiad Specjalnych okrążył stadion, podawany sobie przez siedmiu zawodników, reprezentujących kraje i kontynenty. Zapalenie Znicza było jednym z najbardziej wzruszających momentów Ceremonii. Na trybunach podniosły się okrzyki radości i wzruszenia. Na koniec odśpiewano Pieśń Igrzysk napisaną przez greckiego kompozytora Stefanosa Korkolisa.

***

Opracował – mak