Biegacze w Lublinie

W sobotę 7 czerwca 2008 r. odbyły się XVI – te Międzynarodowe Biegi Solidarności „Lubelski Lipiec 80”. Dobrze w nich zaprezentowali się biegacze i biegaczki z Hrubieszowa zajmując czołowe miejsca.

Reklamy

Bieg główny został rozegrany na trasie ze Świdnika do Lublina i wynosił 12,5 km. W kategorii mężczyzn cztery pierwsze miejsca zajęli zawodnicy z Ukrainy i Białorusi, osiem sekund za czwartym do mety dobiegł reprezentujący Unię Hrubieszów, nauczyciel z Horodła Artur Jabłoński osiągając metę w 40,06 min., wyprzedzając o 39 sek. biegającego boso Stanisława Marca z Nałęczowa. Na 14 – tym miejscu został sklasyfikowany następny zawodnik Unii – Łukasz Lipski w czasie 48:43 min., ale do dekoracji stanął na podium, zajmując 2 miejsce w kategorii do 25 lat.

Wśród kobiet wygrała ex – rekordzistka Świata na dystansie 3000 m. z przeszkodami Justyna Bąk z Biłgoraja, reprezentująca Piętkę Katowice, za nią trzy Ukrainki, na 7 – mym miejscu do mety dotarła, przygotowująca się do startu supermaratońskiego (100 km) w Szwajcarii, nauczycielka ZS nr 4 w Hrubieszowie Małgorzata Muzyczuk w czasie 60:47 min., ale w kategorii powyżej 46 lat okazała się najlepsza.

Reklamy

Jako pierwsi do biegu, po ogłoszeniu celów zawodów przez lubelskiego Klikona i wystrzale z pistoletu Prezydenta Miasta Lublina wyruszyła kategoria Vipów, mając do pokonania dystans 2500 m. (od Ratusza w Lublinie na stadion Startu). W tej grupie świetnie spisał się działacz NSZZ „Solidarność” w Hrubieszowie, jednocześnie członek Zarządu MKS „Unia” w Hrubieszowie p. Robert Łukasiewicz, zajmując 2 miejsce. Niżej podpisany pomimo, że wydawało mu się, że goni w tym upale jak szalony, dotarł do mety poza pierwszą dziesiątką, ale pokonał kilku rywali.

Na tej samej trasie prezentowali się również studenci i uczniowie z różnych grup szkół. Najlepiej spisała się wśród gimnazjalistek Majka Hojda z Gimnazjum nr 2 w Hrubieszowie, która do mety dobiegła na I miejscu, za co otrzymała oprócz trofeów sportowych, rower górski. Zapewne ta wiadomość ucieszy jej wujka, nie tak dawno dobrego biegacza przez przeszkody Marcina Hojdę. Wśród gimnazjalistów Albert Załuski z Gimnazjum w Horodle był 10 – ty.

W kategorii szkół średnich, w grupie chłopców jako drugi na mecie finiszował Łukasz Krakowiak z ZS nr 3 w Hrubieszowie, za co otrzymał dodatkowo nagrodę mp4, niedaleko za nim, bo na piątej pozycji zanotowano jego kolegę szkolnego i klubowego Adriana Mielniczuka.

Były również licznie obstawione biegi przedszkolaków (od 4 lat do 7), w kategorii „Krasnale” (rocznik 2001) Oliwia Ciesielczuk z Hrubieszowa zajęła 5 pozycję na dystansie 300 m., z czego cieszyli się obecni na zawodach rodzice.

W sumie we wszystkich biegach uczestniczyło ponad 4 tysiące osób, w dniu wolnym od szkoły i pracy, którzy przed biegiem otrzymali koszulki z logo biegu. Na mecie wszyscy otrzymywali dyplomy ukończenia biegu, napój i batona energetycznego. Było mnóstwo dekoracji, dla dziesięciu pierwszych osób na mecie, ponadto odbyło się losowanie nagród wśród wszystkich uczestników biegów młodzieżowych.

Uczestników biegu zapewne byłoby jeszcze więcej, gdyby nie rozgrywane w tym samym dniu biegi masowe w Kraśniku w ramach Grand Prix Polski Środkowo – Wschodniej, oraz mityngi la w Lublinie i Białymstoku, miejmy nadzieję, że organizatorzy dojdą do porozumienia i za rok, przynajmniej termin jednego z biegów ulicznych zostanie zmieniony, na co liczą biegacze i biegaczki, ponieważ chętnie wystartowaliby w jednym i drugim biegu.

Opracował – mak

Na zdjęciu – Małgorzata Muzyczuk z lubelskim Klikonem p. Władysławem Grzybem.