„Biegi Herbowe” w Hrubieszowie

HrubieszówHrubieszów

Reklamy

W niedzielę 31 V 2009 r. od godz. 11.00 przy nowej siedzibie Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie zaroi się od biegających osób. Będą to uczestnicy „Biegów Herbowych”, ponieważ tam będzie start oraz meta. Poniżej obszerna historia dotychczasowych 10 edycji oraz regulamin 11.

***

Historia powiatu i herbu

Z dniem 1 stycznia 1999 roku dokonano reformy administracyjnej kraju, która m.in. przywracała powiaty. W ten sposób powstał ponownie powiat hrubieszowski z ośmioma jednostkami administracyjnymi: miasto – Hrubieszów i siedem gmin – Dołhobyczów, Horodło, Hrubieszów, Mircze, Trzeszczany, Uchanie, Werbkowice.

Powiat hrubieszowski położony jest w południowo – wschodniej części województwa lubelskiego. Od wschodu graniczy z Ukrainą, od południowego – zachodu z powiatem tomaszowskim, od zachodu z powiatem zamojskim, a od północy z powiatem chełmskim.

Podczas posiedzenia Rady Powiatu padła propozycja, aby powiat posiadał swój herb. Rozpisano konkurs na projekt herbu, który wygrał nauczyciel – plastyk Waldemar Ziń ze Strzyżowa.

Herb Powiatu Hrubieszowskiego uchwalony został na sesji nr IX Rady Powiatu w Hrubieszowie w dniu 31 maja 1999 roku i został zatwierdzony przez komisję heraldyczną MSWiA. Opis herbu stanowi załącznik nr 1 do Uchwały Nr IX/41/99.

Na środku tarczy herbowej odwrócony trójkąt wypełniony jest czerwonym polem. W środku trójkąta głowa jelenia z porożem w białym kolorze. Po obu stronach trójkąta dwa pola wypełnione zielenią. W dolnej części tych pól symetrycznie odwrócone, stylizowane kłosy zboża w kolorze żółtym jasnym.

Znak herbu jest podstawowym obok nazwy elementem tożsamości herbu. Jest wzorcem budującym identyfikację wizualną. W połączeniu z napisem „Powiat Hrubieszowski” tworzy symbol herbu. Forma znaku jest niezmienna.

Herb został umieszczony na ścianie gmachu starostwa przy ulicy Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” 1.

***

I Bieg Herbowy – rok 1999

W celu uczczenia kolejnych rocznic uchwalenia powiatowego herbu, starosta Zdzisław Kosakowski wpadł na pomysł organizowania biegu, pod nazwą „Bieg Herbowy”, który będzie przypominał o tym wzniosłym fakcie. Wniosek został przyjęty przez środowisko sportowe i powiatowych radnych.

Z okazji odzyskania niepodległości przez nasz kraj, od listopada 1994 roku w naszym mieście rozgrywano masowe biegi dla dzieci i młodzieży szkolnej. Padła propozycja, aby już w 1999 r. przy tej okazji dołączyć bieg główny pod nazwą „Bieg Herbowy”, w kategorii kobiet i mężczyzn.

Dnia 4 XI po biegach międzyszkolnych, na boiskach treningowych w Hrubieszowie, przed linią startu wspólnego dla kobiet i mężczyzn, ustawiło się 13 osób (w tym 6 pań). Trasa wynosząca około 2,5 kilometra przebiegała po ulicach miasta i boisku treningowym, gdzie usytuowana była również meta. Spikerem podczas zawodów był Marek A. Kitliński, honorowym starterem i dekorował starosta powiatu Zdzisław Kosakowski.

Bieg w kategorii kobiet był bardzo mocno obstawiony, ponieważ wystartowały czołowe zawodniczki kraju w tej specjalności, wśród nich wówczas rekordzistka Polski, a w następnych latach rekordzistka Świata na dystansie 3000 m. z przeszkodami Justyna Bąk. U mężczyzn wystartował słynny bosonogi biegacz Stanisław Marzec, mający za sobą w 1995 r. epizod reprezentowania hrubieszowskiej Unii. Za zajęcie pierwszych miejsc były puchary, dla pozostałych dyplomy, dla wszystkich nagrody pieniężne. Informacja o kolejności w biegu znalazła się w prasie. Kolejność była następująca:

KOBIETY:

1. Bąk Justyna 74 Znicz Ambra Biłgoraj

2. Jeż Małgorzata 78 AZS Biała Podlaska

3. Kaczor Joanna 81 Znicz Biłgoraj

4. Karpińska Magdalena 80 AZS Biała Podl.

5. Jabłońska Barbara 77Nefryt Lubartów

6. Buza Joanna 81 Start Lublin

MĘŻCZYŹNI:

1. Kuzdra Dariusz 75 Nefryt Lubartów

2. Librowski Tomasz 72 AZS Hotel Capitol Biała Podl.

3. Marzec Stanisław 62 Cisy Nałęczów

4. Szydłowski Sławomir 75 AZS Biała Podl.

5. Polowy Krystian 80 Znicz Biłgoraj

6. Tarka Piotr 77 Cisy Nałęczów

7. Kuryłowicz Andrzej 75 JW.4055 Hrubieszów

***

II Bieg Herbowy – rok 2000

Zapadła decyzja, że „Bieg Herbowy” będzie rozgrywany samodzielnie w trzecim tygodniu maja i co najważniejsze w centrum miasta. W celu podniesienia rangi zawodów, bieg główny i towarzyszące mu biegi dzieci oraz młodzieży szkolnej, został zgłoszony do systemu współzawodnictwa w ramach rywalizacji indywidualnej i drużynowej w ramach Grand Prix Polski Środkowo – Wschodniej.

Został opracowany regulamin, powiązany z w/w współzawodnictwem, który informował, że patronat na biegiem przyjęli Starosta Hrubieszowski i Przewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego. Organizatorem zawodów było Starostwo Powiatowe, a współorganizatorem MKS „Unia” w Hrubieszowie. Start i metę usytuowano na ulicy 3 Maja w pobliżu Starostwa Hrubieszowskiego, w którym umieszczono biuro zawodów. Zgłoszenia były przyjmowana nawet w dniu imprezy.

W celu uzyskania frekwencji szczególnie w biegach dzieci i młodzieży Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie p. Czesław Podgórski przesłał do dyrektorów szkół pisma – zaproszenia o liczny udział uczniów. W celu zabezpieczenia porządku i bezpieczeństwa na trasie zwrócono się z prośbą do Burmistrza Miasta Hrubieszowa p. Jarosława Woźniaka o oddelegowanie pracowników Straży Miejskiej.

W biegach mogli uczestniczyć wszyscy chętni posiadający badania lekarskie uprawniające do startu na dystansach określonych w przepisach startowych. Dzieci i młodzież niepełnoletnia, posiadała pozwolenie od rodziców na udział w biegu. Za uczestnictwo w biegu głównym zawodnicy lub kluby sportowe, które reprezentowali opłacali wpisowe w wysokości 5 zł., natomiast dzieci i młodzież w rywalizacji międzyszkolnej uczestniczyła bezpłatnie. Organizator zabezpieczał przebieralnię, ale nie brał odpowiedzialności za pozostawione tam rzeczy.

W biegu głównym, oddzielnie dla kobiet i mężczyzn, dla trzech najlepszych przewidziano puchary, sześciu dyplomy i nagrody finansowe oraz białe koszulki z krótkimi rękawkami, na których można było dostrzec – miejsce i datę zawodów, numer oraz nazwę biegu oraz kolorowe logo herbu. Dodatkowo wśród mężczyzn w takich kategoriach jak: do 19 lat, 20 – 29 l., 30 – 39 l., 40 – 49 l., 50 – 59 l., 60 l. i starsi nagrodzono za 1 miejsca pucharem, trzech pierwszych dyplomami i nagrodami. Ale kto znalazł się w pierwszej szóstce na mecie, w kategorii wiekowej nie był nagradzany. Wyróżniono również dyplomami i upominkami najlepsze osoby z powiatu hrubieszowskiego. We wszystkich dziesięciu biegach szkolnych dla trojga pierwszych stających na podium wręczano dyplomy i upominki

Dystans w biegu głównym został wydłużony i wynosił 4.200 m. (trzy okrążenia po 1400 m. ulicami – B. Prusa, Narutowicza, Kilińskiego, 3 Maja). Dzieci i młodzież w zależności od daty urodzenia pokonywali dystanse od 600 do 1400 m.

Podczas ulewnego deszczu startowało w sumie około 200 osób, w tym w biegu głównym 35. Pierwszy start w tych zawodach zaliczyli mocni zawodnicy ukraińscy i przez to bieg stał się międzynarodowy. Na trasie przypomniał się hrubieszowskim kibicom wychowanek Unii Hrubieszów, w 1994 roku Mistrz Polski na 1500 m. Piotr Kitliński.

Po biegu na zawodników czekały chłodzące napoje i grochówka. Wszystkim czas umilały występy artystyczne, zespołów wokalnych i solistów ze szkół podstawowych nr 1,2 i 3 z Hrubieszowa oraz Kapela Podwórkowa „Kuń” z Goraja.

Ciekawym spotkaniem było ukraińskiej zawodniczki o nazwisku Muzyjczuk z naszą zasłużoną zawodniczką Małgorzatą Muzyczuk. Ta pierwsza twierdziła, że pochodzi z polskiej rodziny, ale czy są kuzynkami nie wiadomo.

Biegi odbyły się 21 maja i kolejność czołówki była następująca:

KOBIETY:

1. Jakimowicz Natalia Dynamo Łuck/Ukraina

2. Jabłońska Barbara Nefryt Lubartów

3. Stafa Agnieszka Resovia Rzeszów

4. Jeż Alicja Resovia Rzeszów

5. Muzyjczuk Olena Dynamo Łuck

6. Węgrzyn Julita Nefryt Lubartów

7. Muzyczuk Małgorzata Unia Hrubieszów

8. Igras Krystyna Chełm

MĘŻCZYŹNI:

1. Kuzdra Dariusz Nefryt Lubartów

2. Czugajewski Walery Dynamo Łuck/Ukraina

3. Zaczepa Siergiej Dynamo Łuck/Ukraina

4. Kitliński Piotr Nefryt Lubartów

5. Jabłoński Artur Unia Hrubieszów

6. Marzec Stanisław Cisy Nałęczów

Najstarszym zawodnikiem był Stanisław Woś rocznik 1939, najstarszą wśród kobiet Krystyna Igras z rocznika 1952.

Biegi młodzieżowe wygrali:

Ur. 1989 i mł. Anna Łapa SP 7 Świdnik i Paweł Wenecki SP Rejowiec Fabr.

Ur. 1987/88 Paula Szczepańska SP Rejowiec Fabr. i Mateusz Dudek SP Rudnik

Ur. 1985/86 Dominika Wiśniewska G. 3 Świdnik i Marcin Chomiczewski SP Hanna

Ur. 1983/84 Anna Mazurek LO Rejowiec i Przemysław Rapa LO Hrubieszów

Ur. 1981/82 Monika Zygmunt ZSR Hrubieszów

***

III Bieg Herbowy – 2001

Dnia 20 maja 2001 roku we wszystkich biegach wzięło udział około 230 osób, w tym w biegu głównym 29. Regulamin zawodów i nagradzanie zawodników było podobne jak rok wcześniej. W biegu głównym zmierzono zawodnikom czas pokonywania trasy. Wśród kobiet wygrała wielokrotna Mistrzyni Polski, czołowa zawodniczka wielu biegów poza granicami kraju Dorota Gruca, a u panów Artur Błasiński, również wielokrotny reprezentant i medalista Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. W biegu wystartował także czołowy zawodnik Polski w chodzie sportowym Rafał Fedaczyński i ciekawe, czy dystans pokonał biegiem czy chodem ?

Opracowano „Plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku podczas biegów” podpisany przez wice starostę p. Stanisława Nieczyporowskiego. Zawierał on m.in. plan rozmieszczenia służby porządkowej na mapce trasy, jak oni będą ubrani oraz ich zadania. W związku z powyższym byli zabezpieczeni w radiotelefony. Służbę porządkową stanowili: Agnieszka Jachymek, Tomasz Sułkowski, Stanisław Zdun, Edward Walencik, Barbara Kruczyńska i Edyta Banasiewicz.

Opiekę zdrowotną zabezpieczał SP ZOZ z Hrubieszowa. Pojazd, który pilotował bieg został oznakowany emblematem biegu. Ruch kołowy na trasach biegowych został zamknięty przez policjantów z Hrubieszowa. Powiadomiono po przez prasę lokalną i telewizję kablową mieszkańców miasta, oraz dodatkowo przedsiębiorstwo PKS o zmianie organizacji ruchu na czas trwania imprezy.

Patronat nad biegiem sprawował Starosta Powiatu Hrubieszowskiego – Zdzisław Kosakowski i Przewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego – Jarosław Bogucki, organizator – Naczelnik Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego – Czesław Podgórski, sędzią głównym i organizatorem – Andrzej Kulczyński, spikerzy i współorganizatorzy – Marek A. Kitliński i Emilia Feliksiak, kierownik sekretariatu Janina Kitlińska, sponsor strategiczny – Starostwo Powiatu Hrubieszowskiego

Kolejność czołówki w biegu głównym:

KOBIETY:

1. Gruca – Giezek Dorota 70 Agros Zamość 11:16 min.

2. Ragulina Natalia 68 Zaporoże/ Ukraina 11:19

3. Jakimowicz Natalia Łuck/Ukraina 11:28

4. Jabłońska Barbara Nefryt Lubartów 12:00

5. Igras Krystyna Chełm

6. Boniewska Justyna LO Horodło

7. Kardasz Joanna LO Horodło

MĘŻCZYŹNI:

1. Błasiński Artur 74 RTL Dami Radom 10.07 min.

2. Kuzdra Dariusz 75 Agros Zamość 10:10

3. Zaczepa Sergiej 74 Łuck/ Ukraina 10:22

4. Jakimowicz Anatolij 73 Łuck/Ukraina 10:29

5. Kitliński Piotr 72 Nefryt Lubartów 10:32

6. Szydłowski Sławomir 75 Nefryt Lubartów 10:37

7. Kern Artur 80 Unia Hrubieszów 10:42

8. Węcławik Andrzej 79 Unia Hrubieszów 10:49

9. Okoń Krzysztof 67 Unia Hrubieszów 11:30

10. Klain Krzysztof 84 ZSMR Hrubieszów 11:34

Kategorie wiekowe wygrali:16 – 19 lat Klain Krzysztof ZSMR Hrubieszów, 20 –29 lat Błasiński Arur Radom, 30 – 39 lat Okoń Krzysztof Unia Hrubieszów, 40 – 49 lat Stelmach Zbigniew KWK Bogdanka

50 – 59 lat Dziuroń Kazimierz wójt gminy Ulhówek

W biegach młodzieżowych byli na czele:

ur. 1990 i mł. dz.: 1. Smoliga Marta SP 1 Hrubieszów; 2. Darmochwał Aleksandra SP Rejowiec Fabryczny; 3. Roth Agnieszka SP Rejowiec F.; chł.: 1. Luchowski Mariusz SP 1 Hrubieszów; 2. Dorosz Piotr SP Urszulin; 3. Modrzyński Karol SP Urszulin

ur. 1988/89 dz.: 1. Maryjańska Natalia SP Rejowiec F.; 2. Perska Sylwia SP 1 Hrubieszów; 3. Wadas Iwona SP 1 Hrubieszów; chł.:1. Fedorowicz Kamil SP 2 Hrubieszów; 2. Gruca Łukasz SP 43 Lublin; 3. Kisielewski Wojciech SP 1 Hrubieszów

ur. 1986/87 dz.: 1. Semeniuk Katarzyna Ukraina; 2. Brzoza Katarzyna G. 3 Hrubieszów; 3. Bąk Aleksandra G. Trzeszczany; chł.: 1. Górniak Maciej G. Tomaszów L.; 2. Drożdżak Bartlomiej G. Werbkowice; 3. Błazik Wojciech G. Urszulin

ur. 1984/85 dz. : 1. Stadnicka Patrycja ZSR Turkowice; 2. Kula Estera LO Rejowiec F.; 3. Chmielewska Urszula ZSR Hrubieszów; chł: 1. Lecht Łukasz ZSM Chełm; 2. Kern Tomasz LO Hrubieszów; 3. Dziewiczkiewicz Michał LO Horodło

ur. 1982/83 dz.: 1. Mazurek Anna LO Rejowiec F.; 2. Graboś Agnieszka LO Horodło; chł.: 1. Parzyński Tomasz ZSR Turkowice; 2. Kwiatkowski Karol LO Rejowiec; 3. Pochylczuk Piotr LO Horodło (4)

***

IV Bieg Herbowy – rok 2002

Dnia 19 maja 2002 roku we wszystkich biegach wzięło udział około 200 osób. Regulamin zawodów, nagradzanie zawodników, plan zapewnienia bezpieczeństwa i porządku, opieka zdrowotna itp. pozostawiono z przed roku.

Został natomiast przeniesiony start i meta oraz przebieralnia do Hrubieszowskiego Domu Kultury. Miejsce startu zmieniono dla bezpieczeństwa zawodników, które ulokowano przed przejściem w kierunku ulicy B. Prusa, meta została umiejscowiona na ulicy 3 Maja, przed HDK.

Gospodarze imprezy sportowej, wspólnie ze Stowarzyszeniem Hrubieszowskim „Pomóż Sercu” zorganizowali dla wszystkich chętnych, bezpłatne badania profilaktyczne – pomiar ciśnienia, zawartość cukru i cholesterolu we krwi.

Wysokie trzecie miejsce wywalczył Artur Kern, który w jesieni został brązowym medalistą Młodzieżowych Mistrzostw Polski na dystansie 1500 m. i reprezentował nasz kraj w meczu międzypaństwowym, a w następnych latach rekordzista Polski w hali na dystansie 5000 metrów.

Czołówka w biegu głównym na mecie wyglądała następująco:

KOBIETY:

1. Jakimowicz Natalia 68 Łuck/Ukraina 11:19,97

2. Gruca – Giezek Dorota 70 Agros Zamość 11:39,75

3. Szmitiak Walentyna 85 Kowel/Ukraina 13:39,13

4. Semyrak Katia Kowel/Ukraina 14:35,22

5. Muzyczuk Małgorzata 62 Unia Hrubieszów 14:37,27

6. Igras Krystyna 52 Chełm 15:23,22

7. Mazurek Anna Rejowiec 15:25,73

8. Surowiec Anna 58 Milanów 21:41,56

MĘŻCZYŹNI:

1. Kuzdra Dariusz 75 Agros Zamość 10:07,53

2. Kitliński Piotr 72 Nefryt Lubartów 10:09,22

3. Kern Artur 80 Unia Hrubieszów 10:12,06

4. Oksyniuk Siergiej Ukraina 10:15,09

5. Marzec Stanisław 62 Agro Natura Nałęczów 10:21,53

6. Dryps Ryszard Leżajsk 11:11,42

7. Herbin Daniel 83 Unia Hrubieszów 11:21:15

8. Okoń Krzysztof 67 Unia Hrubieszów 11:22,82

9. Klain Krzysztof 84 Agros Zamość 11:25,83

10. Gruca Krzysztof 60 Lublin 11:46,02

w grupach wiekowych na czele zostali sklasyfikowani:16 – 19 lat: 1. Daniel Herbin Unia Hrubieszów; 2. Krzysztof Klain Agros Zamość; 3. Sergiej Mołczan Ukraina, 20 – 29 lat: 1. Kuzdra Dariusz Agros Zamość; 2. Kitliński Piotr Nefryt Lubartów; 3. Artur Kern Unia Hrubieszów, 30 – 39 lat: 1. Okoń Krzysztof Unia Hrubieszów, 40 – 49 lat: 1. Marzec Stanisław Agro Natura Nałęczów, 50 – 59 lat: 1. Surowiec Marian Milanów 13:09,26; 2. Mikołajczyk Jan Hrubieszów, 60 i st. Woś Stanisław

W punktacji klubowej wygrała Unia Hrubieszów gromadząc 99 pkt. przed Agrosem Zamość 93 pkt.

Biegi młodzieżowe:

ur. 1991 i mł.dz.: 1. Górniak Wioletta SP 3 Tomaszów L.; 2. Drożdżak Justyna SP Werbkowice; 3. Nowosad Wioletta SP Werbkowice; chł. 1. Fedorowicz Krystian SP 2 Hr; 2. Fusiara Krzysztof SP 3 Hr; 3. Ślązak Mateusz SP 3 Hr

ur. 1989/90 dz.: 1. Łapa Anna SP Świdnik; 2. Teterycz Aneta SP 3 Hr; 3. Zalewska Żaneta SP 3 Hr; chł. 1. Mazur Wojciech SP Świdnik; 2. Duda Ireneusz SP Turkowice; 3. Mazur Łukasz SP Świdnik

ur. 1987/88 dz. 1. Liszczuk Oksana Kowel/Ukraina; 2. Rzeszut Barbara G. Turkowice; 3. Kulik Agnieszka G. Trzeszczany; chł. 1. Kuzdra Przemysław G. Rachanie; 2. Hodoba Krzysztof G. Turkowice; 3. Jaworski Przemysław SP Świdnik

ur. 1985/86 dz. 1. Chmielewska Urszula ZSR Hr; 2. Bąk Aleksandra G. Trzeszczany; 3. Bednarz Magdalena ZSMR Hr; chł. 1. Kern Tomasz LO Hr; 2. Zosiuk Łukasz ZSE Hrubieszów; 3. Grzybek Mariusz G. 3 Hr

ur. 1983/84 dz. 1. Kwaśna Anna ZSR Turkowice; 2. Kościołko Ewelina ZSR Turkowice; 3. Bogucka Patrycja ZSR Hr; chł. ur. 1. Parzyński Tomasz ZSR Turkowice; 2. Buczko Mariusz ZSR Hr; 3. Kanonienko Marcin LO Horodło

***

V Bieg Herbowy – rok 2003

Patronat nad imprezą sprawowali starosta powiatu p. Marian Grabik i p. Leszek Czerwonka – przewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego.

Przed przystąpieniem do rozegrania biegu na ulicach Hrubieszowa, o wydanie zezwolenia na ich przebieg trzeba było wystąpić z pismem wraz z załącznikami aż do Urzędu Marszałkowskiego Wydział Infrastruktury Technicznej Inwestycji Transportu i Mienia Samorządowego w Lublinie i tak uczyniono.

Organizatora w sprawach zabezpieczenia trasy i miejsca imprezy reprezentowali: Czesław Podgórski, Emilia Feliksiak i Andrzej Kulczyński. Na liście osób służby porządkowej znaleźli się: Sułkowski Tomasz, Pawłowski Paweł, Nowak Andrzej, Walencik Edward, Zdun Stanisław, Emilia Feliksiak, Kicun – Nagadowska Anna.

Na czas zamknięcia ruchu na drodze wojewódzkiej W – 844 (ul. Kilińskiego i ul. 3 Maja) zaplanowano objazd ulicami: Górną, B. Prusa, 27 Wołyńskieej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Szeroką, Narutowicza i Targową. Organizację ruchu zapewniała Policja oraz Straż Miejska. Pełnomocnikiem tak jak w latach poprzednich był Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie p. Czesław Podgórski.

W biegu głównym kobiet doszło do ciekawej sytuacji, ponieważ jedna z zawodniczek z Warszawy zgłosiła się do sędziego głównego (p. A.K.), czy może wystartować pod innym imieniem i nazwiskiem, ponieważ jej trener w zasadzie zabranie jej brać udział w biegach ulicznych, kiedy trwa sezon na bieżni. Sędzia główny zawodów wyraził zgodę, zawodniczka odwdzięczając się bieg wygrała. Tylko jakie dane teraz umieszczać w historii biegów ?

Warto również zwrócić uwagę na zawodnika z Ukrainy Andrzeja Bułkowskiego, który pochodzi z polskiej rodziny. Wcześniej wsławił się tym, że dysponując znakomitym finiszem rozprawiał się na bieżni w biegach średnich z wieloma zawodnikami w mityngach międzynarodowych i w Pucharze Europy. Niestety ciężka sytuacja materialna na Ukrainie nie pozwoliła zawodnikowi na kontynuowanie kariery światowej.

W biegach młodzieżowych uczestniczyło około 200 osób, w biegu głównym 41, w tym rekordowa ilość 13 kobiet.

Biegi rozegrano 18 maja 2003 roku od godziny 11.00 do 12.45, kolejność czołówki była następująca:

KOBIETY:

1. Węgrzyn Julita 77 Nefryt Lubartów (w zasadzie Jabłońska Barbara Skra Warszawa)

2. Kozieł Olga 70 Ukraina

3. Łukasiuk Tatiana 70 Białoruś

4. Karpińska Magdalena 80 ROKiR Radzyń Podlaski

5. Adamowicz Maria 80 MKS Start Lublin

6. Puksyło Oksana 82 Ukraina

7. Szmuciuk Walentyna 86 Ukraina

8. Chmielewska Urszula 85 Unia ZS 4 Hrubieszów

9. Boczkowska Joanna 77 Unia Hrubieszów

10. Bogucka Patrycja 83 ZS 4 Hrubieszów

MĘŻCZYŹNI:

1. Kuzdra Dariusz 75 Agros Zamość

2. Nikołiczuk Aleksandr Ukraina

3. Hołownicki Aleksandr 75 Ukraina

4. Fiskowicz Siergiej 80 Ukraina

5. Bułkowski Andrei Ukraina

6. Marzec Stanisław 62 Agro Natura Nałęczów

7. Kitliński Piotr 72 Nefryt Lubartów

8. Kondynuch Jarosław 75 Ukraina

9. Kern Tomasz 85 Unia Hrubieszów

10. Balichen Aleksandr 66 Ukraina

(ukończyło 28)

Kategorie wiekowe wygrali:16 – 19 lat 1. Kern Tomasz Unia Hrubieszów, 20 – 29 lat 1. Kuzdra Dariusz Agros Zamość, 30 – 39 lat 1. Kitliński Piotr Nefryt Lubartów, 40 – 49 lat 1. Marzec Stanisław Agro Natura Nałęczów, 50 – 59 lat 1. Surowiec Marian LKS Milanów, 60 i st. 1. Policht Ireneusz Bogdanka

Najstarszym uczestnikiem biegu głównego był 64 letni Stanisław Woś z Lublina. Najmłodszą w biegach młodzieżowych 4 letnia Małgosia Semczuk z Lublina.

Czołówka w biegach młodzieżowych:

Ur. 1992 i mł. dz. 1. Aleksandra Szczęk SP 3 Hr; 2. Magda Doroszczuk SP 1 Hr; 3. Angelika Kiełczewska SP Ciecierzyn; Chł.: 1. Arkadiusz Pindlowski SP Nowodwór; 2. Bartłomiej Koper SP Nowodwór; 3. Grzegorz Mazur SP Świdnik

Ur. 1990/91 dz. 1. Aneta Teterycz SP 3 Hr; 2. Wioletta Górniak SP Tomaszów Lub.; 3. Martyna Śliwińska SP1 Hr; Chł. 1. Wojciech Mazur SP 7 Świdnik; 2. Oleksander Tysiuk Kowel/Ukraina; 3. Damian Rembisz SP Tyszowce

Ur. 1988/89 dz. 1. Łapa Anna Świdnik; 2. Anna Kościołko G. Tyszowce; 3. Pekazchuk Olesia Ukraina; Chł.: 1. Kamil Fedorowicz G. 2 Hr; 2. Marek Fedorczuk G. Trzeszczany; 3. Norbert Kucyk G. przy ZS 2 Hr

Ur. 1986/87 dz.: 1. Agnieszka Smyk G. Mircze; 2. Barbara Rzeszut G. Turkowice; 3. Paulina Kusiak G. 2 Hr; Chł. : 1. Bartłomiej Drożdżak ZS 1 Hr; 2. Przemysław Kuzdra G. Rachanie; 3. Mariusz Grzybek G. 3 Hr

Ur. 1984/85 dz.: 1. Ewelina Najczuk ZS 4 Hrubieszów; Chł.: 1. Krzysztof Klain ZS 1 Hr; 2. Hubert Kuliński ZS 1 Lublin; 3. Łukasz Tracz PLSP Zamość

***

VI Bieg Herbowy – rok 2004

Bieg został rozegrany 23 maja 2004 roku. Wcześniej zostały załatwione wszystkie procedury o możliwość przeprowadzenia zawodów. Porządek na trasie i przy mecie pilnowali: Emilia Felksiak, Tomasz Sułkowski, Anna Kicun – Nagadowska, Bogumiła Szura, Janina Ewa Kitlińska, Edward Walencik, Stanisław Zdun oraz sędziowie.

Otwarcia i dekoracji zawodników dokonywał wice starosta Hrubieszowski Marian Grabik . Na trasach biegowych zaprezentowali się zawodnicy z Lubartowa, Chełma, Świdnika, Radomia, Białej Podlaskiej, Zamościa i Ukrainy. W 10 biegach młodzieżowych wzięło udział około 250 osób, natomiast w biegu głównym 16-ście.

Pierwsze trzy osoby biegów młodzieżowych otrzymywali na podium od organizatora medale, dyplomy i koszulki z emblematem VI Biegu Herbowego, od czwartego do dziesiątego otrzymali dyplomy i koszulki. W biegu głównym w kategorii kobiet i mężczyzn ufundowano nagrody pieniężne, za I miejsce 600 zł., II – 500 zł., III – 400 zł., IV – 300 zł., V – 200 zł., VI – 100 zł. oraz dyplomy i koszulki. W kategoriach wiekowych u mężczyzn za pierwsze miejsca wręczono puchary.

Po zakończeniu każdego biegu sporządzany jest komunikat z wykazem miejsc zawodników, punktacją dla poszczególnych szkół i klubów. Dla wszystkich uczestników biegu, sędziów, organizatorów, służby porządkowej zapewnione są napoje i ciepła grochówka.

Ponownie do Hrubieszowa zawitała zawodniczka wysokiej klasy, a mianowicie Małgorzata Jamróz z Warszawy, wielokrotna reprezentantka kraju i medalistka Mistrzostw Polski. Wśród panów wysokie trzecie miejsca zajął wychowanek Unii Artur Jabłoński, w tym okresie student AWF w Białej Podlaskiej

Kolejność czołówki w biegu głównym:

KOBIETY:

1. Jamróz Małgorzata 73 Warszawianka Warszawa 11:37,62

2. Voźniuk Irina 88 Kostopol – Ukraina 13:14,62

3. Semiriak Katerina 86 Kowel – Ukraina 13:30,32

4. Boczkowska Joanna 77 Góra Grabowiec 14:08,15

5. Muzyczuk Małgorzata 62 Unia Hrubieszów 15:27,25

6. Igras Krystyna 52 Chełm 17:01,08

MĘŻCZYŹNI:

1. Błasiński Artur 74 TRL Dami Radom 10:05,11

2. Plemennik Roman 80 Równe – Ukraina 10:09,35

3. Jabłoński Artur 81 AZS Biała Podl. 10:18,01

7. Węcławik Andrzej 79 ZS 3 Hrubieszów 11:12,29

***

VII Bieg Herbowy – rok 2005

Rozegrane 22 maja 2005 roku. Bieg główny ukończyło 31 osób, w tym, 9 kobiet. W biegach młodzieżowych do mety dobiegło 158 przedszkolaków, uczniów i uczennic. Starostwo Powiatowe przesłało pismo do Telewizji Lublin w celu umieszczenia w ogłoszeniach „Warto wiedzieć – warto być” informacji o zawodach. Prośba została spełniona.

Organizatorzy widząc duże zainteresowanie małych dzieci i ich rodziców tą formą wyścigów, dodatkowo wprowadziło do programu zawodów „Bieg Przedszkolaka” na dystansie 100 metrów. Pozostałe sprawy związane z imprezą pozostały bez zmian.

Impreza została dofinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Biegom towarzyszyła wystawa dorobku hrubieszowskich lekkoatletów, zorganizowana w holu HDK, związana z 60 – cio leciem MKS „Unia” Hrubieszów. Referat o osiągnięciach klubu odczytał jego prezes p. Zbigniew Dolecki. Najbardziej zasłużeni działacze i sportowcy z powiatu hrubieszowskiego zostali wyróżnieni Honorowymi Odznakami Okręgowego Związku LA w Lublinie oraz Ludowych Zespołów Sportowych.

Dariusz Kuzdra ustanowił nowy rekord trasy, jako jedyny schodząc poniżej 10 minut. Wśród przedszkolaków bieg wygrał Michał Kitliński syn wielokrotnego medalisty Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych Piotra i nie mniej utytułowanej mamy Agnieszki z domu Gołębiowskiej.

Bieg główny

KOBIETY:

1. Olga Kotowska 83 11:45,15 Równe/Ukraina

2. Barbara Jabłońska 12:01,75 AZS Warszawa

3. Natalia Jakimowicz 68 12:10,36 Łuck/Ukraina

4. Kataryna Semeriak 86 18:13,66 Łuck/Ukraina

5. Joanna Boczkowska 77 18:55,00 Góra Grabowiec

6/7. Urszula Chmielewska 85 19:34,15 ZS 4 Hrubieszów

i Małgorzata Muzyczuk 62 19:34,15 UNIA Hrubieszów

8. Bogucka Patrycja 83 19:53,45 ZS 4 Hrubieszów

9. Krystyna Igras 52 19:55,45 Borek Chełm

MĘŻCZYŹNI:

1. Dariusz Kuzdra 75 9:59,48 AGROS Zamość

2. Sergiej Redko 73 10:05,92 Równe/Ukraina
3. Sergiej Fiskowicz 76 10:14,75 Łuck/Ukraina
4. Artur Jabłoński 81 10:26,07 UNIA Hrubieszów
5. Stanisław Marzec 62 10:45,47 AGRO Nałęczów
6. Andrej Szewczuk 10:53,23 Równe/Ukraina

7. Oleksksiejew Pomiańczuk 76 11:31,57 Równe / Ukraina

8. Ryszard Dryps 57 11:32,00 Leżajsk

9. Przemysław Kuzdra 87 11:35,95 Agros Zamość

10. Herbin Daniel 83 11:37,00 Unia Hrubieszów

Punktacja drużynowa: 1. MKS „Unia” Hrubieszów 139 pkt.; 2. Agros Zamość 61; 3. Agro Natura Nałęczów 53

Kategorie wiekowe wygrali:16-19 lat Przemysław Kuzdra Agros Zamość, 20-29 lat Jabłoński Artur Unia Hrubieszów, 30-39 lat Dariusz Kuzdra Agros Zamość, 40-49 lat Stanisław Marzec Agro Natura Nałęczów, 50-59 lat Marian Surowiec LKS Milanów, 60 i starsi Ireneusz Policht Łęczna

Biegi dzieci i młodzieży

Bieg Przedszkolaka

Dziewczęta: 1. Wiktoria Ciesielczuk Hr nr 2; 2. Weronika Tomaszczuk Hr nr 1; 3. Małgorzata Semczuk Lublin nr 32. Najmłodszą uczestniczką biegu była Oliwia Ciesielczuk mająca 3 latka; Chłopcy: 1. Michał Kitliński Lublin nr 15; 2. Bartek Tomaszczuk Hr nr 1; 3. Michał Paradowski Hr nr 3

Ur.1994 i mł.dz.: 1. Dominika Dragun SP 1 Hr; 2. Monika Stężycka SP Nowodwór; 3. Anita Hojda SP 2 Hr; chł.: 1. Konrad Karwacki SP Tyszowce; 2. Marek Szczygieł SP Nowodwór; 3. Damian Ziółkowski SP Tyszowce

Ur.1992/93 dz.: 1. Magda Doroszczuk SP 1 Hr; 2. Aleksandra Kasprowicz SP 3 Hr; 3. Katarzyna Koszałko SP 3 Hr; chł.: 1. Andrzej Karwacki SP Tyszowce; 2. Arkadiusz Pindowski SP Nowodwór; 3. Kamil Trzesniak SP Urszulin

Ur.1991/90 dz.: 1. Aneta Teterycz G. 3 Hr; 2. Joanna Koszałko G. przy ZS 2 Hr; 3. Ada Staroń G. Werbkowice; chł.: 1. Bohdan Tychciuk Kowel – Ukraina; 2. Konrad Kosowski G. 1 Lubartów; 3. Damian Rembisz G. Tyszowce

Ur. 1988/89 dz.: 1. Joanna Miącz; 2. Katarzyna Załuska obie G. przy ZS 2 Hr; 3. Dorota Sobczak ZS 1 Hr; chł.: 1. Mateusz Markiewicz LO Horodło; 2. Jakub Kulpa G. Dołhobyczów; 3. Norbert Kucyk G. przy ZS 2 Hr

Ur.1986/87 dz.: 1. Ewa Brzozowska ZS 3 Hr; 2. Jolanta Janeczko LO Horodło; 3. Emilia Błazucka LO Horodło; Chł.: 1. Adam Kamieniarz ZS 3 Hr; 2. Mariusz Grzybek; 3. Jarosław Balcer obaj ZS 5 Hr

***

VIII Bieg Herbowy – rok 2006

Biegi odbyły się 21 maja 2006 roku, w których wystartowało około 200 osób, w tym 40 – ści w biegu głównym. Starostwo Powiatowe podziękowało w komunikacie końcowym za pomoc w organizacji VIII Biegu Herbowego: Hrubieszowskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Komendzie Powiatowej Policji w Hrubieszowie, Straży Miejskiej w Hrubieszowie, SP ZOZ w Hrubieszowie oraz Bursie Międzyszkolnej w Hrubieszowie. Prawie na wszystkich biegach sędzią na mecie był rekordzista powiatu w rzucie młotem Alfred Lewosz.

W biegu głównym wystartował zawodnik biegnący o kulach. Wielu kibiców zobaczyło takiego zawodnika po raz pierwszy, w tak ciężkiej konkurencji. Byli pełni podziwu, a wielu miało łzy w oczach, dlatego na mecie rozległy się gromkie brawa. W biegu głównym wystartowało aż 8 zawodników z powiatu hrubieszowskiego. Dariusz Kuzdra ustanowił nowy rekord, ale tym razem chodzi o to, że wygrał po raz piąty !!!

Bieg główny

Kobiety:

1. Olga Kalendarowa Ukraina 11:37,16 min.

2. Olga Kotowska Ukraina 11:38,43

3. Swietłana Klimienko Ukraina 11:46,51

4. Sylwia Sołoducha Agros Zamość 12:33,86

5. Natalia Jakimowicz Ukraina 12:48,37

6. Danuta Zatorska Krosno 12:56,87

7. Małgorzata Żółkiewska UREN Łaszczów 13:09,61

8. Katerina Semirak Ukraina 14:01,75

Mężczyźni:

1. Dariusz Kuzdra 75 Agros Zamość 10:14,80

2. Aleksandr Łabziuk 78 Ukraina 10:18,32

3. Artur Jabłoński Unia Hrubieszów 10:26,60

4. Przemysław Dąbkowski 83 AZS AWF Biała Podlaska 10:33,44

5. Andrzej Szewczuk 77 Ukraina 10:35,16

6. Stanisław Marzec 62 Agro Natura Nałęczów 10:38,04

11. Piotr Kitliński 72 Nefryt Lubartów 11:22,61

12. Andrzej Węcławik 79 Unia Hrubieszów 11:29,44

15. Mariusz Grzybek 86 Unia Hrubieszów 11:44,54

18. Andrzej Smyk 61 Stara Wieś 12:30,81

23. Andrzej Stepaniuk 64 Unia Hrubieszów 13:17,01

29.Zenon Traczuk 47 Hrubieszów 17:30,02

31. Jan Mikołajczyk 44 Hrubieszów 23:46,51

32. Robert Pawłowicz (niepełnosprawny) Start Lublin 24:00,39

Kategorie wiekowe wygrali:16 – 19 lat Kowalski Kamil Start Lublin, 20-29 lat Andrzej Węcławik Unia Hrubieszów, 30 – 39 lat Dariusz Kuzdra Agros Zamość, 40-49 lat Stanisław Marzec AGRU Natura Nałęczów, 50 – 59 lat Eugeniusz Jankowski OPEC Puławy, 60 i st. Ireneusz Policht Marataończyk Łęczna

Biegi dzieci i młodzieży

Biegi przedszkolaka: Dziewczęta: 1. Paulina Rutkowska Hr nr 3; 2. Sandra Gałecka Hr; 3. Oliwia Ciesielczuk Hr nr 2. Najmłodszymi uczestniczkami biegu były siostry bliźniaczki Julia i Wiktoria Kamień po 3 lata, dzieci naszych byłych znakomitych lekkoatletów Anny Piekarskiej i Mirosława Kamienia; Chłopcy: 1. Kacper Nastałek Tomaszów; 2. Adrian Żak Hr nr 3; 3. Bartek Tomaszczuk Hr nr 2

Ur.1995 i mł. dz. 1. Aleksandra Osmólska SP Rejowiec Fabryczny 2:01,79; 2.Katarzyna Wiśniewska SP 3 Hr 2:07,89; 3. Urszula Załuska SP Horodło 2:10,72; Chł. 1. Michał Kajzer SP Nowodwór 1:59,71; 2. Michał Stepaniouk SP Obrowiec 2:04,79; 3. Mateusz Prus SP Podhordy 2:07,73

Ur. 1993/94 dz.: 1. Emilia Kosowska SP 4 Lubartów 2:34,94; 2. Karolina Kasprowicz SP 3 Hr 2:38,12; 3. Dominika Dragun SP 1 Hr 2:41,11; Chł.: 1. Mateusz Bieńkowski SP Turkowice 2:21,60; 2. Paweł Kloc SP Urszulin 2:24,49; 3. Łukasz Radko SP Urszulin 2:28,99

Ur.1991/92 dz.: 1. Katarzyna Koszałko G. 3 Hr 2:30,06; 2. Anna Łatka; G. 2 Hr 2:31,93; 3. Karolina Drewnik G.ZS 2 Hr 2:33,80, Chł.: 1. Krzysztof Cegłowski G. Urszulin 3:51,07; 2. Mateusz Szostakiewicz ZSP Grabowiec 3:53,02; 3. Mateusz Tołubiński G. Lubartów 3:57,75

Ur.1989/90 dz.: 1. Barbara Szpakowska LO Siedliszcze 4:10,86; 2. Ilona Steciuk; LO Horodło 4:19,93; 3. Diana Kuszowska G. Przewodów 4:23,04; Chłopcy 1989/90: 1. Michał Rogala ZSP 5 Zamość 3:17,74; 2. Konrad Kosowski G. Lubartów 3:21,17; 3. Łukasz Krakowiak ZS 3 Hr 3:23,32

Ur.1987/88 dz.: 1. Anna Zduńczuk LO Siedliszcze 4:28,75; 2. Anna Kościołko ZS Turkowice 4:29,85; 3. Barbara Podolak ZS Turkowice 5:24,65; Chł.: 1. Mateusz Markiewicz LO Horodło 3:19,61; 2. Marek Wilkos ZSZ 1 Hr 3:22,74; 3. Łukasz Ciężar Start Lublin 3:28,18

***

IX Bieg Herbowy – rok 2007

Nastąpiło zamieszanie z rozegraniem biegów, prasa podała, że został odwołany. W ostatniej chwili zapadła jednak decyzja, że odbędą się. W związku z brakiem pozwolenia na rozgrywanie zawodów po ulicach miasta, zostały one przeniesione na stadion i pobliskiego parku, zwanego „Małpim gajem”.

Częściowo zmieniono regulamin, ograniczono nagrody w biegu głównym. W każdym biegu zawodnicy, którzy przybiegli do mety, do szóstego miejsca otrzymywali dyplomy, za pierwsze miejsca odtwarzacze MP 3, za dalsze miejsca były słodycze. Za trzy pierwsze miejsca, w trzech podstawowych ciągach szkół wręczono puchary. Punktowanych było trzydzieści pierwszych miejsc, wg klucza 1 miejsce – 35 pkt., 2 – 32, 3 – 29, 4 – 27, 5 – 26………..30 – 1 pkt. W biegu „Przedszkolaka” udekorowano wszystkie dzieci. W biegu głównym wystartowało zaledwie 6 osób. Niestety, biegi nie zostały uwzględnione w ramach współzawodnictwa GP PŚr. – Wsch., szkoda.

Otwarcia zawodów i dekoracji zawodników dokonał Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie p. Dariusz Czujkowski.

Bieg główny (startowało zaledwie 6 osób)

Kobiety:

1. Żółkiewska Małgorzata Uren Łaszczów

2. Muzyczuk Małgorzata ZS 4 Hrubieszów

3. Sitarz Elwira ZS 4 Hrubieszów

Mężczyźni:

1. Markiewicz Mateusz LO Horodło

2. Fedorowicz Kamil ZS 1 Hrubieszów

3. Sarzyński Artur ZS 4 Hrubieszów

Biegi dzieci i młodzieży

Przedszkolaki: Dz.: 1. Ciesielczuk Oliwia Przed. nr 2; 2. Słowińska Ola; 3. Bielecka Sandra SP 2; Chł.: 1. Stepaniuk Paweł; 2. Tarnawski Mateusz; 3. Tarnawski Michał. Tarnawscy to synowie naszego świetnego sztangisty, obecnie trenera w tej dyscyplinie Unii Leszka Tarnawskiego.

Ur. 1996 i mł. dz.1. Jóźwik Marlena SP Dołhobyczów; 2. Buchajczuk Magda SP 3 Hrubieszów; 3. Smyk Jagoda SP 2 Hrubieszów; Chł. 1. Tokarski Bartek SP Dołhobyczów; 2. Stęzycki Przemysław SP Nowodwór – Skoczek; 3. Stepaniuk Maciej SP 2 Hrubieszów

Ur. 1994/95 dz.: 1. Hojda Anita SP 2 Hrubieszów; 2. Pawlos Wiktoria SP 1 Hrubieszów; 3. Nosko Martyna SP 2 Hrubieszów; Chł.: 1. Osmański Przemysław SP 2 Hrubieszów; 2. Szczygieł Marek SP Nowodwór – Skoczek; 3. Naja Krzysztof SP 2 Hrubieszów

Ur. 1992/93 dz.: 1. Hojda Maja G. 2 Hrubieszów; 2. Bardyga Karolina ZS Turkowice; 3. Kaczoruk Natalia G. ZS Turkowice; Chł.: 1. Sidorowicz Paweł G. 2 Hrubieszów; 2. Kowalski Grzegorz G. Dołhobyczów; 3. Szostak Paweł G. 3 Hrubieszów

Ur.1990/91 dz.: 1. Teterycz Aneta ZS 1 Hrubieszów; 2. Łatka Agnieszka G. 2 Hrubieszów; 3. Kwaśnik Magdalena G. przy ZS 2 Hrubieszów; Chł.: 1. Soja Bartłomiej ZS 2 Hrubieszów; 2. Mielniczuk Adrian ZS 3 Hrubieszów; 3. Blacha Piotr G. przy ZS 2 Hrubieszów

Ur. 1988/89 dz. : 1. Kościołko Anna; 2. Kwietniewska Monika 3. Kościołko Marta wszystkie z ZS Turkowice; Chł.: 1. Krakowiak Łukasz ZS 3 Hrubieszów; 2. Pawlos Artur ZS 2 Hrubieszów; 3. Brodziak Grzegorz ZS 4 Hrubieszów

***

X Bieg Herbowy – rok 2008

Biegi odbyły się 25 maja przy mżystej pogodzie w centrum Hrubieszowa i sporym gronie kibiców. Zawody rozpoczęły się od uroczystego otwarcia, którego dokonali przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Rady Powiatu. Podczas otwarcia pomysłodawca biegu, czyli były Starosta Powiatu Hrubieszów, a obecnie jego sekretarz p. Zdzisław Kosakowski otrzymał Honorową Odznakę Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. Następnie zgodnie z programem przed linią mety ustawili się przedszkolacy. Bieg od początku był bardzo emocjonujący, ponieważ dzieci ostro ruszyły i zdarzyły się upadki, najważniejsze, że mieli obok siebie najbliższych i większość z nich dobiegła do mety.

W szkołach podstawowych frekwencja była nie najwyższa, ale na usprawiedliwienie należy napisać, że był to długi „weekend”, pogoda „nijaka” i w tym dniu była rozgrywana podobna impreza w Chodlu. O wiele więcej osób biegało w rywalizacji gimnazjalistów i średnio w szkołach średnich.

Do biegu głównego na dystansie 4.200 m. przystąpiło 25 osób w tym aż 10 pań. Niestety zza wschodniej granicy goście okazali się mocnymi przeciwnikami, co przedstawia umieszczony poniżej komunikat.

Dekoracje odbywały się na bieżąco, zgodnie z regulaminem. Na zakończenie zawodów osoby, które działały przez wiele lat przy biegu, otrzymały w pięknych okładkach podziękowania od Starosty Powiatu p. Józefa Kuropatwy oraz Przewodniczącego Rady p. Andrzeja Barczuka, były to m.in.: Emilia Feliksiak, Małgorzata Muzyczuk, Janina Ewa Kitlińska, Czesław Podgórski, Andrzej Kulczyński i Marek A. Kitliński.

Wszyscy uczestnicy otrzymali foldery dotyczące 10 – ciu lat tego biegu, opracowane przez niżej podpisanego, oraz batona i napój. Nagrodzeni m.in. otrzymali: puchary, medale, dyplomy, nagrody pieniężne lub rzeczowe, upominki, reklamówki ekologiczne z logo naszego Herbu Powiatowego, czapeczkę i plakietki plastykowe dotyczące Herbu i biegu.

Organizacyjnie zawody przygotowało wielu pracowników Starostwa Powiatowego, którzy czynnie uczestniczyli w ich przeprowadzeniu, trasy zostały przygotowane i zawody zostały przeprowadzone przez Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji, była Policja, Straż Miejska, Służba Medyczna, obstawa trasy. Tradycyjnie Hrubieszowski Dom Kultury udostępnił do właściwego przeprowadzenia imprezy swoje pomieszczenia i nagłośnienie. Sędziami na mecie byli tradycyjnie p. Mirosław Kamień i Alfred Lewosz. Spikerami p. Bogusław Lachowicz i niżej podpisany. Zaskoczeniem było to, że tym razem pisano pod kierunkiem p. Tomasza Magdziaka od razu komunikat. Niestety brakuje czasów w biegu głównym, ktoś z nimi zgubił kartkę.

KOBIETY – 4200 m

1. Stanko Swietłana 76 Ukraina

2. Kotowska Olga 83 Ukraina

3. Kozluk Yerczenina 86 Ukraina

4. Żółkiewska Małgorzata 72 Uren Łaszczów

5. Herda Marlena 91 Agros Chełm

6. Kimel Olga 92 Agros Chełm

7. Herda Kinga 92 Agros Chełm

8. Muzyczuk Małgorzata 62 ZS 4 Hrubieszów

9. Zachara Małgorzata 63 Bogdanka

10. Bobryk Anna 93 Łosice

MĘŻCZYŹNI

1. Juchimczuk Mikoła 85 Ukraina

2. Jabłoński Artur 81 Unia Hrubieszów

3. Krakowiak Łukasz 89 Unia Hrubieszów

4. Markiewicz Mateusz 88 Agros Zamość

5. Podlipny Marek 74 Bogdanka

6. Lipski Łukasz 86 Unia Hrubieszów

7. Gruca Krzysztof 60 Bogdanka

8. Oźóg Mirosław 69 Borek Chełm

9. Górski Stefan 65 Bogdanka

10. Jarmuszyński Tomasz 64 Borek Chełm

11. Popek Lechosław 60 Rejowiec

12. Kucyk Norbert 89 Unia Hrubieszów

13. Policht Ireneusz 39 Bogdanka

14. Bobryk Zenon 57 Łosice

15. Mikołajczyk Jan 44 Unia Hrubieszów

KATEGORIE WIEKOWE MĘŻCZYŹNI wygrali: 16-19 lat Krakowiak Łukasz 89 Unia Hr, 20-29 lat Jabłoński Artur 81Unia Hr, 30-39 lat Podlipny Marek 74Bogdanka, 40-49 lat Gruca Krzysztof 60Bogdanka, 50-59 lat Bobryk Zenon 57Łosice, 60 lat i starsi Policht Ireneusz 39Bogdanka35

BIEGI MŁODZIEŻOWE – podium

PRZEDSZKOLAKI CHŁOPCY: 1Duławski Michał2001SP 3 Hr, 2Ulanicki Piotr 2001SP Horodło, 3Kociach Wiktor 2001SP 2 Hr

PRZEDSZKOLAKI DZIEWCZĘTA: 1Ciesielczuk Oliwia2001Przedszkole nr 2 Hr, 2Kociach Emilka 2003 SP nr 2 Hr

Chłopcy 98/97: 1Adamczuk Bartłomiej 97SP Dołhobyczów, 2Tyszczuk Mateusz 97SP Urszulin, 3Malowany Maciej2000SP 3 Hr

Chłopcy 96/95: 1Bucior Łukasz 95SP Dołhobyczów, 2Nowak Michał 95Agros Chełm, 3Hraciuk Patryk 96SP Kopyłów

Chłopcy 94/93: 1Mazurek Tomasz 93Agros Chełm, 2Kufel Karol 93Agros Chełm, 3Kloc Paweł 93G Urszulin

Chłopcy 92/91: 1Nakielski Piotr 91Agros Chełm, 2Szczerbicki Kamil92G Horodło, 3Pasieczny Ernest 92Agros Chełm

Chłopcy 90/89: 1Żydek Kamil 89Agros Chełm, 2Mielniczuk Adrian90ZS 3 Hr, 3Soja Bartłomiej 90ZS 2 Hr

Dziewczęta 98/97: 1Smyk Jagoda 97SP 2 Hr, 2Malowana Aleksandra97SP 3 Hr, 3Kuczyńska Zuzanna97SP 3 Hr

Dziewczęta 96/95: 1Wójcicka Dorota 95SP 1 Hr, 2Jóźwik Marlena 96SP Dołhobyczów, 3Myć Patrycja 96SP Urszulin

Dziewczęta 94/93: 1Hojda Maja 93G 2 Hr, 2Pawlos Wiktoria 94G Publiczne Hr, 3Kraczuk Katarzyna 94Gim w Horodle

Dziewczęta 92/91:m1Wala Joanna 91ZS 1 Hr, 2Waręcka Marlena 91Agros Chełm, 3Bojarczuk Paulina92G Publiczne Hr

Dziewczęta 90/89: 1. Teterycz Aneta 90ZS 1 Hr, 2. Steciuk Ilona 89LO Horodło, 3. Prubacz Joanna 90ZS 2 Hr

Punktacje drużynowe:

PUNKTACJA KLUBOWA BIEGU GŁÓWNEGO: 1Unia Hrubieszów130, 2Bogdanka 119, 3Agros Chełm 88, 4Borek Chełm 46, 5Łosice 42, 6Uran Łaszczów35, 7Agros Zamość29, 8ZS4 Hrubieszów26, 9Rejowiec 21

PUNKTACJA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH: 1SP Urszulin 176, 2SP 3 Hrubieszów167, 3SP 2 Hrubieszów136, 4SP Dołhobyczów127, 5SP 1 Hrubieszów62, 6SP Kopyłów 53, 7SP Urszulin 32

PUNKTACJA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH: 1G Horodło 492, 2G publiczne Hrubieszów231, 3G Urszulin 171, 4G Turkowice 109, 5G 2 Hrubieszów 61

PUNKTACJA SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH: 1.ZS 2 Hrubieszów207, 2.ZS 1 Hrubieszów138, 3.ZS Turkowice102, 4.ZS 4 Hrubieszów 72, 5.ZS 3 Hrubieszów32

***

Podsumowanie dotychczasowych biegów

Sześć razy bieg główny wśród panów wygrał Dariusz Kuzdra z Agrosu Zamość, a Artur Błasiński z Radomia dwukrotnie, u pań dwa razy na pierwszym miejscu do mety dotarła Natalia Jakimowicz z Ukrainy.

Najczęściej na podium (w pierwszej trójce) u pań stawała wspomniana N. Jakimowicz 4 razy, po 3 razy B. Jabłońska i O. Kotowska, 2 razy D. Gruca, po jednym razie 18 pań, w tym z Hrubieszowa: M. Muzyczuk i E. Sitarz, wśród panów D. Kuzdra zaliczył siedmiokrotnie podium, A. Jabłoński 3 razy a S. Zaczepa 2, pozostałym 17 panom udało się po 1 razie w tym: P. Kitliński, A. Kern, M. Markiewicz, K. Fedorowicz, Ł. Krakowiak i A. Sarzyński.

Najwięcej razy wśród pań w biegu głównym uczestniczyła Małgorzata Muzyczuk z Hrubieszowa 6 razy, natomiast Natalia Jakimowicz z Ukrainy i Krystyna Igras z Chełma po 5. U panów Dariusz Kuzdra z Agrosu Zamość zaliczył 7 biegów, Artur Jabłoński z Horodła i Stanisław Marzec z Nałęczowa po 5. W biegach młodzieżowych najwięcej razy uczestniczyła i wygrała Aneta Teterrycz z Hrubieszowa.

***

Tabele najlepszych w historii biegu głównego na dystansie 3.600 m:

Kobiety:

1. Gruca – Giezek Dorota 70 Agros Zamość 11:16,00 min. 2001 rok

2. Ragulina Natalia 68 Zaporoże/ Ukraina 11:19,00 2001

3. Jakimowicz Natalia Łuck/Ukraina 11:19,97 2002

4. Kalendarowa Olga Ukraina 11:37,16 2006

5. Jamroz Małgorzata 73 Warszawianka 11:37,62 2004

6. Kotowska Olga 83 Równe/Ukraina 11:38,43 2006

7. Klimienko Swietłana Ukraina 11:46,51 2006

8. Jabłońska Barbara Nefryt Lubartów 12:00,00 2001

9. Sołoducha Sylwia 86 Agros Zamość 12:33,86 2006

10. Zatorska Danuta Krosno 12:56,87 2006

11. Żółkiewska Małgorzata 72 UREN Łaszczów 13:09,61 2006

12. Voźniuk Irina 88 Kostopol/Ukraina 13:14,62 2004

13. Semyrak Katerina 86 Kowel/Ukraina 13:30,32 2004

14. Szmitiak Walentyna 85 Kowel/Ukraina 13:39,13 2002

15. Boczkowska Joanna 77 Góra Grabowiec 14:08,15 2004

Mężczyźni:

1. Kuzdra Dariusz 75 Agros Zamość 9:59,48 2005

2. Błasiński Artur 74 RTL Dami Radom 10.05,11 2004

3. Redko Sergiej 73 Równe/Ukraina 10:05,92 2005

4. Kitliński Piotr 72 Nefryt Lubartów 10:09,22 2002

5. Plemannik Roman 80 Równe Ukraina 10:09,35 2004

6. Kern Artur 80 Unia Hrubieszów 10:12,06 2002

7. Fiskowicz Sergiej 76 Łuck/Ukraina 10:14,75 2005

8. Oksyniuk Siergiej Ukraina 10:15,09 2002

9. Jabłoński Artur 81 AZS AWF Biała Podl. 10:18,01 2004

10. Łabziuk Aleksandr 78 Ukraina 10:18,32 2006

11. Marzec Stanisław 62 Agro Natura Nałęczów 10:21:53 2002

12. Zaczepa Sergiej 74 Łuck/ Ukraina 10:22,00 2001

12.. Jakimowicz Anatolij 73 Łuck/Ukraina 10:29,00 2001

13. Dąbkowski Przemysław 83 AZS WAF Biała P. 10:33,44 2006

14. Szewczuk Andrej 77 Równe/Ukraina 10:35,16 2006

15. Szydłowski Sławomir 75 Nefryt Lubartów 10:37,00 2001

16. Kowalski Kamil 87 Start Lublin 10:42,12 2006

17. Węcławik Andrzej 79 Unia Hrubieszów 10:49,00 2001

18. Waszczuk Siergiej 86 Ukraina 10:54,66 2006

19. Nastałek Tomasz 68 Tomaszów Lub. 11:01,25 2006

20. Dryps Ryszard Leżajsk 11:11,41 2002

Kolejno: miejsce, nazwisko i imię, rok urodzenia, klub lub miejscowość, czas biegu, rok uzyskanego wyniku

***

REGULAMIN
XI BIEGU HERBOWEGO
XVII GRAND PRIX POLSKI ŚRODKOWO – WSCHODNIEJ W BIEGACH ULICZNYCH I PRZEŁAJOWYCH

PATRONAT HONOROWY
Józef Kuropatwa – Starosta Hrubieszowski i Andrzej Barczuk – Przewodniczący Rady Powiatu w Hrubieszowie

ORGANIZATOR
Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie, ul. Narutowicza 34, 22-500 Hrubieszów, tel. 084 696 50 68, fax. 084 696 38 56, e-mail: edukacja@hrubieszow.net.pl, www.starostwo.hrubieszow.pl;
Rada Organizatorów Biegów Ulicznych i Przełajowych Polski Środkowo – Wschodniej.

CEL IMPREZY
• uczczenie rocznicy nadaniu herbu powiatowi, promocja powiatu hrubieszowskiego;
• popularyzacja biegania jako formy czynnego wypoczynku oraz integracja społeczności lokalnej;
• rywalizacja indywidualna w ramach Grand Prix Polski Środkowo- Wschodniej.
• podniesienie poziomu biegania i poszerzenie oferty sportowej rywalizacji

TERMIN I MIEJSCE IMPREZY
31 maja 2009 r. (niedziela); start i meta przy siedzibie Starostwa Powiatowego ul. Narutowicza 34; trasa asfaltowa ulicami miasta, trasa nie posiada atestu.

BIURO I ZGŁOSZENIA
• biuro zawodów w dniu zawodów będzie znajdowało się w holu Starostwa Powiatowego od godz. 9.30;
• zgłoszenia imienne (na czytelnie wypełnionych i podpisanych kartach zgłoszeniowych) należy przesłać do Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie do dnia 29.05.2009 r.; wyjątkowo zgłoszenia przyjmowane będą również w dniu zawodów w godz. 9.30 – 10.30.

WARUNKI UCZESTNICTWA
• warunkiem uczestnictwa w zawodach jest posiadanie ważnych badań lekarskich uprawniające do startu na dystansach określonych przepisami PZLA, za co odpowiadają nauczyciele ze zgłaszających szkół i trenerzy klubowi; jeżeli szkoła nie zgłasza uczniów do zawodów, to niepełnoletni powinni posiadać zezwolenia rodziców lub prawnych opiekunów;
• przed każdym biegiem będzie sprawdzana lista zgłoszonych zawodników w celu wyeliminowania osób, które wypełniły karty startowe lecz nie potwierdziły spełnienia postanowień niniejszego regulaminu na podpisanej przez upoważnione osoby karcie zgłoszenia;
• kartę zgłoszenia dzieci do biegu przedszkolaka podpisuje rodzic lub prawny opiekun;
• w przypadku zgłoszeń indywidualnych kartę zgłoszenia dla osób niepełnoletnich podpisuje rodzic/ prawny opiekun; podpis jest równoznaczny z oświadczeniem, iż dziecko posiada ważne badania lekarskie uprawniające do startu na dystansach określonych przepisami PZLA, a rodzic/ prawny opiekun wyraża zgodę na samodzielny udział dziecka w zawodach;
• indywidualną kartę zgłoszenia osób pełnoletnich podpisuje zawodnik; podpis jest równoznaczny z oświadczeniem, iż posiada on ważne badania lekarskie uprawniające do startu na dystansach określonych przepisami PZLA;
• karta zgłoszenia zbiorowego powinna zawierać nazwę i adres szkoły/ placówki lub klubu sportowego, imiona i nazwiska zawodników wraz z latami urodzenia oraz imiona i nazwiska opiekunów podczas zawodów; kartę zgłoszenia w przypadku zgłoszeń zbiorowych podpisuje dyrektor szkoły, placówki lub prezes klubu sportowego, lekarz i osoby pełniące opiekę nad zawodnikami podczas imprezy;
• wszyscy uczestnicy powinni posiadać czytelnie wypełnione karty startowe, które należy oddać sędziom na mecie w celu sklasyfikowania;
• zabrania się startu na podwójnych dystansach;
• kategorie wiekowe w Biegu Głównym: mężczyźni- M-16 (16-19 lat); M-20 (20-29 lat); M-30 (30-39 lat); M-40 (40-49 lat); M-50 (50-59 lat); M-60 (60 lat i więcej) /obowiązuje tylko rok urodzenia/; kobiety– tylko OPEN.

PROGRAM MINUTOWY
11.00 Otwarcie XI Biegu Herbowego
11.10 Bieg 100 m przedszkolaków* dziewczęta i chłopcy – rocznik 2002 i młodsi
11.15 Bieg 600 m* dziewczęta – rocznik 1998 i młodsi
11.20 Bieg 600 m* chłopcy – rocznik 1998 i młodsi
11.25 Bieg 800 m* dziewczęta – rocznik 1997/1996
11.30 Bieg 800 m* chłopcy – rocznik 1997/1996
11.35 Bieg 800 m* dziewczęta – rocznik 1995/1994
11.40 Bieg 1400 m* chłopcy – rocznik 1995/1994
11.50 Bieg 1400 m* dziewczęta – rocznik 1993/1992
12.00 Bieg 1400 m* chłopcy – rocznik 1993/1992
12.10 Bieg 1400 m* dziewczęta – rocznik 1991/1990
12.20 Bieg 1400 m* chłopcy – rocznik 1991/1990
12.30 „BIEG HERBOWY” (BIEG GŁÓWNY)– 4200M OPEN KOBIET I MĘŻCZYZN OD 16 LAT
13.15. Dekoracje Biegu Głównego
*dekoracje na bieżąco

PUNKTACJA INDYWIDUALNA
Punktacja prowadzona będzie zgodnie z Regulaminem XVII Grand- Prix Polski Śr.– Wsch. w Biegach Ulicznych i Przełajowych w 2009 r.
Do punktacji nie wlicza się zawodników zagranicznych i nie przydziela się im punktów.

NAGRODY

BIEG GŁÓWNY*
KLASYFIKACJA OPEN KOBIET I MĘŻCZYZN
I nagroda pieniężna – 700 zł, puchar, dyplom,
II nagroda pieniężna – 500 zł, dyplom,
III nagroda pieniężna – 300 zł, dyplom,
IV nagroda pieniężna – 250 zł, dyplom,
V nagroda pieniężna – 150 zł, dyplom,
VI nagroda pieniężna – 100 zł, dyplom,

BIEG GŁÓWNY*
KLASYFIKACJA WIEKOWA MĘŻCZYZN
I dyplom, nagroda 100 zł
II dyplom
III dyplom

*Nagród w klasyfikacji open i klasyfikacji wiekowej w Biegu Głównym nie dubluje się

BIEGI DZIECI I MŁODZIEŻY

KATEGORIA DZIEWCZĘTA I CHŁOPCY
I dyplom, upominki promocyjne
II dyplom, upominki promocyjne
III dyplom, upominki promocyjne
IV dyplom, upominki promocyjne
V dyplom, upominki promocyjne
VI dyplom, upominki promocyjne

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA DZIECI I MŁODZIEŻY*
Z PODZIAŁEM NA SZKOŁY PODSTAWOWE, GIMNAZJA I SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
I puchar, dyplom, nagroda rzeczowa
II puchar, dyplom
III puchar, dyplom
* Komunikat z klasyfikacji drużynowej szkół zostanie sporządzony i zamieszczony na stronie internetowej www.starostwo.hrubieszow.pl do dnia 03. 06.2009 r. Uroczyste wręczenie trofeów dla szkół nastąpi na najbliższej sesji Rady Powiatu w Hrubieszowie

BIEG PRZEDSZKOLAKÓW*
KATEGORIA DZIEWCZĘTA I CHŁOPCY
I dyplom, nagroda rzeczowa
II dyplom, nagroda rzeczowa
III dyplom, nagroda rzeczowa
IV dyplom,
V dyplom,
VI dyplom,
*Każdy przedszkolak, który ukończy bieg otrzyma upominek

Ponadto zawodnicy wszystkich kategorii, którzy zajęli miejsca od 1 do 6 otrzymają pamiątkowe puchary lub pamiątkowe medale lub pamiątkowe statuetki.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA UCZESTNIKÓW BIEGU
• biegi obywać się będą oznakowaną trasą zamkniętą dla ruchu;
• kolumnę biegową w Biegu Głównym będzie prowadził pilot;
• trasa biegu będzie oznakowana taśmami na odcinkach prostych i skrzyżowaniach;
• zabezpieczenie medyczne (karetka) będzie znajdować w punkcie startowym w godz. 11.00 do 14.00;
• trasa biegu będzie zabezpieczona przez oznakowane służby porządkowe organizatora posiadające środki łączności.

UWAGI KOŃCOWE

• w klasyfikacji OPEN Biegu Głównego podaje się zawodników i zawodniczki w kolejności uzyskanych czasów na mecie, niezależnie od kategorii wiekowej w jakiej startują; klasyfikacja zawodników w poszczególnych kategoriach wiekowych zostanie przeprowadzona pod warunkiem, iż sklasyfikowanych zostanie minimum 3 zawodników w danej kategorii;
• podpisanie karty zgłoszenia przez zawodnika jest jednoznaczne z przyjęciem przez zawodnika warunków regulaminu biegu i jest równoznaczne z podpisaniem umowy cywilno-prawnej między organizatorem a zawodnikiem;
• koszty organizacyjne zawodów i nagród pokrywa organizator, pozostałe koszty (w tym koszty przejazdów na zawody) pokrywają uczestnicy;
• za ubezpieczenie zawodników od nieszczęśliwych wypadków odpowiedzialne są kluby lub organizacje zgłaszające do imprezy (ustawa z dnia 18 stycznia 1996 r. (t. j. Dz. U. z 2007 nr 226, poz. 1675));
• w sprawach spornych nie ujętych w niniejszym regulaminie decyduje sędzia główny zawodów oraz organizator;
• organizator zabezpiecza przebieralnię w budynku Starostwa Powiatowego, ale nie odpowiada za pozostawione tam rzeczy;
• każdy uczestnik biegu otrzyma napój lub wodę mineralną i baton lub wafelek.

***

Rezerwacja noclegów indywidualnie m.in.:
– Hotel – Restauracja „Kasieńka”, ul. Staszica 6,22-500 Hrubieszów, tel. ( 084) 696 28 42; miejsca hotelowe: pokoje 1 osobowe – 100zł/ dobę; 2 osobowe – 120zł/ dobę; 3 osobowe – 150zł/ dobę, apartament – 200zł/ dobę
– Hotel – Restauracja „Szałas”, ul. Piłsudskiego 133, 22-500 Hrubieszów, tel. (084) 697 06 80 tel. kom . 694 607 599; miejsca hotelowe: pokoje 1 osobowe – 70zł/ dobę; 2 osobowe – 120 zł/ dobę; 3 osobowe – 180zł/ dobę; 4 osobowe – 240zł/ dobę; 5 osobowe- 250zł/ dobę
– Bursa Międzyszkolna, ul. Zamojska 16A, 22-500 Hrubieszów, tel. (0-84) 696 26 51, 696 49 11, fax. (0-84) 696 49 11, e-mail: bursa01@poczta.onet.pl, www.bursa.hrubieszow.net.pl

Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie

Opracował na podstawie komunikatów organizacyjnych i regulaminów zawodów, komunikatów z wynikami po zawodach, artykułów prasy lokalnej „Tygodnik Zamojski”, „Dziennik Wschodni”, „Kroniki Tygodnia”, „Lubelski Sport Express”, wywiadów z organizatorami, zawodnikami, sędziami, kibicami oraz obserwacji własnej autora.

Marek Ambroży Kitliński (mak)

zobacz zdjęcia >>

Hrubieszow LubieHrubie 2009