Biegi uliczne w Urszulinie

W niedzielę, dnia 1 czerwca 2008 r. w Urszulinie odbyły się XVI Międzynarodowe Biegi Ekologiczne. Dobrze w nich spisali się zawodnicy Unii Hrubieszów i reprezentująca swoją szkołę nauczycielka Małgorzata Muzyczuk. Młodzież odniosła trzy zwycięstwa.

Bieg główny kobiet rozegrano na dystansie 5 km. po szosie Załucze – Urszulin. Ten bieg wygrała Ukrainka Natalia Yakymovych przed Małgorzatą Żółkiewską z Łaszczowa, następną Ukrainką Kateryną Semyryak i Małgorzatą Muzyczuk reprezentującą Zespół Szkół nr 4 w Hrubieszowie.

Mężczyźni zaprezentowali się na tej samej trasie, ale biegali z Urszulina do Załucza i wrócili do Urszulina, dlatego dystans wyniósł 10 km. Zdecydowanie wygrał zawodnik z Ukrainy Mykola Yukhymchuk (tydzień wcześniej był pierwszy w Hrubieszowie) w czasie 30:43 min. przed Dariuszem Kuzdrą Agros Zamość 32:08 i Arturem Jabłońskim z Unii Hrubieszów 32:44, który pokonał Stanisława Marca z Nałęczowa o 3 sekundy. Na 12 pozycji do mety dotarł następny zawodnik Unii Łukasz Lipski w czasie 38:22 min., ale był czwarty w kategorii wiekowej 20 – 29 lat.

W biegach młodzieżowych doskonale spisały się dziewczęta w rocznikach 1993/94 przybiegając na dwóch pierwszych miejscach były to Maja Hojda z Gimnazjum nr 2 w Hrubieszowie i Wiktoria Pawlos z Gimn. przy ZS nr 2 w Hrubieszowie, w roczniku 1989/90 Ilona Steciuk z LO w Horodle była również pierwszą na mecie, w grupie wiekowej dziewcząt urodzonych w 1997 r. i młodszych Jagoda Smyk z SP 2 Hrubieszów była 10 –ta, a Wiktoria Ciesielczuk z SP 3 w Hr. 24-ta. Wśród chłopców z roczników 1990 i starszych, zgodnie z przewidywaniami spisał się Łukasz Krakowiak z ZS nr 3 w Hrubieszowie, który bieg wygrał, a Adrian Mielniczuk uczeń tej samej szkoły stanął na najniższym stopniu podium. W z roczników 1991/92 Kamil Szczerbicki z Gimnazjum w Horodle wywalczył piątą lokatę.

Zawody jak zwykle były organizacyjnie przygotowane bardzo dobrze, było sporo imprez towarzyszących oraz nagród.

Udział zawodników w zawodach na koszt Unii Hrubieszów, tradycyjnie bez p. M. Muzyczuk, która na zawody udała się na koszt własny, oddzielnym środkiem lokomocji. Zarząd klubu, jak i trener od biegów wytrzymałościowych jak zwykle przy wyjeździe na zawody nie uwzględnił tej zawodniczki. Jednocześnie przypominam, że zarząd Unii nie wykazał żadnego zainteresowania, że p. Muzyczuk ma szansę na medal (nawet złoty) w Mistrzostwach Polski w biegu przez 24 – godziny, który będzie rozegrany z 7 na 8 czerwca, więc zawodniczka nie weźmie w nich udziału ( nie byłaby sklasyfikowana – brak licencji klubowej), czego bardzo żałuje, ponieważ przygotowywała się do niego od wielu miesięcy a nawet lat.

Na zdjęciu – Od lewej: Wiktoria Pawlos i Maja Hojda podczas biegu w Urszulinie były na czele wśród 44 przeciwniczek.