Biegi Unii Horodelskiej

W niedzielę 28 IX 2008 r. odbędą się biegi uliczne im. „Unii Horodelskiej”. Jako pierwsze odbędą się biegi dzieci i młodzieży od godz. 10.00 w Horodle. Natomiast o godz. 12.00 z Horodła na trasę półmaratońską ruszą uczestnicy biegu głównego.

Reklamy

W Hrubieszowie koło HDK pierwsi biegacze powinni pojawić się około 13.10. Zapraszamy do kibicowania.

***

Unia Horodelska 2 października 1413 r.

Zawarta w 1413 r. Unia Horodelska potwierdziła wolę obydwu narodów dalszego zacieśniania wzajemnych stosunków przy zachowaniu odrębności państwa litewskiego. Bojarzy zobowiązali się powołać po śmierci Witolda nowego wielkiego księcia w porozumieniu z Polską, panowie polscy godzili się na wybór króla polskiego w porozumieniu z Litwą. Postanowiono także zwoływać wspólne sejmy polsko-litewskie w Lublinie lub Parczewie. Przyjęto do rodów herbowych 47 rodów bojarskich wyznania rzymskokatolickiego. Utrzymanie unii miało na celu przede wszystkim wspólne wystąpienia przeciw Krzyżakom i innym wrogom obydwu krajów.

***

REGULAMIN XVIII Międzynarodowego Biegu Ulicznego „Unii Horodelskiej” organizowanego na trasie HORODŁO – HRUBIESZÓW

Zarazem są to Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Półmaratonie /trasa posiada atest PZLA/
Bieg zaliczany jest do GP Polski Środkowo – Wschodniej

Organizatorzy:

– Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

– Rada i Burmistrz Miasta Hrubieszowa
– Rada i Wójt Gminy Horodło
– Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie
– Rada i Wójt Gminy Hrubieszów
– Hrubieszowski Dom Kultury
– Gminny Ośrodek Kultury w Horodle
– Miejski Klub Sportowy „UNIA” Hrubieszów
– Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Termin i miejsce:

– 28.09.2008r godz. 12.00 Horodło – start do biegu głównego

Uczestnictwo:

– W biegach prawo startu mają wszyscy zawodnicy posiadający ważne badania lekarskie. W biegu głównym urodzeni w roku 1991 i starsi.

Zgłoszenia:

– Z podanymi numerami startowymi będą przyjmowane na adres
MKS „UNIA” ul.Ciesielczuka 2,
22-500 Hrubieszów tel/fax /84/69623-81
/w dniu startu do godz. 10.00/

Wpisowe:

– Bieg główny – 8 zł płatne w sekretariacie zawodów.

Nagrody:

KOBIETY

I miejsce puchar + nagroda pieniężna
II miejsce puchar + nagroda pieniężna
III miejsce puchar + nagroda pieniężna
IV miejsce nagroda pieniężna
V miejsce nagroda pieniężna
VI miejsce nagroda pieniężna

PONADTO

Najlepsza zawodniczka woj.lubelskiego puchar
Najlepsza zawodniczka z Hrubieszowa puchar
Najlepsza zawodniczka z gminy Horodło puchar

MĘŻCZYŹNI

I miejsce puchar + nagroda pieniężna
II miejsce puchar + nagroda pieniężna
III miejsce puchar + nagroda pieniężna
IV miejsce nagroda pieniężna
V miejsce nagroda pieniężna
VI miejsce nagroda pieniężna

PONADTO

Najlepszy zawodnik z Hrubieszowa puchar
Najlepszy zawodnik z gminy Horodło puchar
Za I-III miejsca w kategoriach wiekowych puchary

BIEGI MŁODZIEŻOWE

I – VI miejsca dyplomy
I – III miejsca upominki rzeczowe

Klasyfikacja:

– wśród mężczyzn prowadzona będzie w kategorii „open” oraz:
16 – 19 lat
20 – 29 lat
30 – 39 lat
40 – 49 lat
50 – 59 lat
60 lat i starsi

– kobiety klasyfikowane będą wspólnie bez podziału na kategorie
– nagrody nie będą dublowane

Uwagi końcowe:

– Bieg główny odbędzie się przy częściowo ograniczonym ruchu drogowym, dlatego wszystkich uczestników obowiązuje przestrzeganie przepisów ruchu drogowego /organizator nie odpowiada za spowodowane wypadki/.
Biuro zawodów w dniu imprezy czynne będzie w godzinach 8.00 – 9.30 w Hrubieszowskim Domu Kultury ul. 3-go Maja /.
W sprawach spornych nie ujętych w niniejszym regulaminie decydują sędzia główny zawodów oraz bezpośredni organizator.
Wyniki zawodów wliczane będą do punktacji Grand Prix Polski Środkowo – Wschodniej.
Za ubezpieczenie zawodników od nieszczęśliwych wypadków odpowiedzialne są Kluby zgłaszające do imprezy /Ustawa o kulturze fizycznej z dnia 18 stycznia 1996r – Art.52 pkt 2 Dz.U. Nr 226 poz.1675 z 2007r – tekst jednolity/.

PROGRAM IMPREZY – HORODŁO

9.45 Otwarcie
10.00 800 m Dz. 98 i młodsze
10.15 800 m Ch. 98 i młodsi
10.25 800 m Dz. 1997 – 96
10.35 800 m Ch. 1997 – 96
10.45 800 m Dz. 1995 – 94
10.55 1000 m Ch. 1995 – 94
11.05 1000 m Dz. 1993 – 92
11.15 1000 m Ch. 1993 – 92
11.25 1000 m Dz. 1991 – 90
11.35 1000 m Ch. 1991 – 90

12.00 START do biegu głównego – Horodło /ul. Piłsudskiego/,

Hrebenne – 12.15 – 12.30,
Strzyżów – 12.30 – 13.00,
Husynne – 12.45 – 13.25,
Hrubieszów /HDK/ – 13.05 – 14.05.

Zawodnicy startujący w biegu głównym – zbiórka godz. 9.30 obok Hrubieszowskiego Domu Kultury /przy autokarze z napisem BIEG/ skąd zostaną przewiezieni na start do Horodła.

***

Z historii biegu

Pomysłodawcą biegu był niżej podpisany. Na zebraniu organizacyjnym, w którym uczestniczyli przedstawiciele samorządów: Hrubieszowa, rejonu, Horodła, Unii (nie było w tych latach HOSiR-u), GOK Horodło, Cukrowni Strzyżów pomysł został zaakceptowany. Patronat medialny przyjął „Tygodnik Zamojski”.

Przy bardzo dużej ilości kibiców pierwszy bieg główny odbył się 6 października 1991 roku, a na trasie biegu głównego z Hrubieszowa do Horodła wynoszącego 18,5 km znalazły się 63 osoby (w tym 5 kobiet). Dużym powodzeniem wśród kibiców cieszył się lotny finisz usytuowany w Strzyżowie, za który dla najlepszych nagrody fundowała miejscowa cukrownia.

Częściowe wyniki I biegu głównego

KOBIETY:

1. Gruca Dorota Agros Zamość 1.13:03,0 godz.
2. Muzyczuk Małgorzata Unia Hrubieszów 1.18:42,0
3. Borzęcka Renata Agros Zamość 1. 23:12,0
4. Mech Beata Uchanie/Unia Hrub. 1.30:18,0
5. Pawlak Wanda Z.A. Kędzierzyn 1.42:42,0

MEŻCZYŹNI:

1. Wójcik Janusz Rabka 1.00:09,79 godz.
2. Stroński Franciszek Adamex Katowice 1.00:56,0
3. Sarnicki Janusz Adamex Katowice 1.01:00,0
4. Janiszewski Zbigniew Radomiak Radom 1.01:00,0
5. Ożóg Mirosław AZS Lublin 1.01:15,0
6. Gibas Sławomir AZS Biała Podlaska 1.01:28,5
15. Pałka Mieczysław Moniatycze/Unia Hrub. 1.07:23,0

***

W 1993 r. trasa została zmierzona oraz wydłużona przez fachowców i liczyła 20 km.

Kolejność wśród kobiet:

1. Gruca Dorota Agros Zamość 1.17:02
2. Pudło – Klepka Barbara Flis Leszkowice 1.20:08
3. Muzyczuk Małgorzata Unia Hrubieszów 1.26:57
6. Ilona Antoniuk LO Horodło ( jedyna dziewczyna z tej Gminy w historii biegu)

Mężczyźni

1. Marzec Stanisław Cisy Nałęczów 1.04:12
2. Ulidowski Andrzej Unia Hrubieszów 1.05:44
3. Gibas Sławomir AZS Biała Podlaska 1.05:58
4. Janiszewski Piotr Radomiak Radom
5. Kitliński Piotr AZS Lublin
9. Łukiewicz Władysław LO Horodło/Unia Hr.

Biegi młodzieżowe odbyły się zarówno w Hrubieszowie jak i w Horodle

Najlepsi – Hrubieszów

Ur. 1974/76 dz. 1. Maria Głowacz ZSOd. Hr., 2. Agnieszka Kwiatkowska ZSZ 2 Hr.,

chł. 1. Mirosław Kamień ZSZ 2 Hr., 2. Radosław Karaś LO Hr., 3. Rafał Kowalczuk ZSZ 2 Hr.,

1977/78 dz. 1. Grażyna Chrzanowska ZSZ 2 Hr., 2. Agnieszka Bednarczuk Ślipcze, 3. Marzena Krawczuk LO Hr.,

chł. 1. Dariusz Pedo ZSMR Hr., 2. Wojciech Drozdowski SP 1 Hr., 3. Marek H. Kitliński LO Hr.,

1979/80 dz. 1. Marcelina Serwan SP 3 Hr., 2. Aleksandra Ślązak SP 2 Hr., 3. Dorota Bednarz SP 3 Hr.,

chł. 1. Ernest Lipski, 2. Marcin Hapoński obaj SP 2 Hr., 3. Paweł Mękal SP Terebiń

Najlepsi – Horodło

1980/81 dz. 1. K. Kardasz, 2. A. Kościuk, 3. I. Maciejewska,

chł. 1. Ł. Łopocki, 2. A. Jabłoński, 3. K. Kosmala,

1982/83 dz. 1. Ag. Dańczuk, 2. A. Kryszczuk, 3. E. Adamczyk,

chł. 1. M. Żygawski, 2. S. Szumski, 3. Ł. Marciniak,

1978/79 dz. 1. A. Kaczyńska, 2. D. Boniewska, 3. A. Steciuk,

chł. 1. R. Łopocki, 2. B. Nadulski, 3. A. Galek,

***

W 2001 r. trasa została ponownie wydłużona, a mianowicie do półmaratonu (21.0975 km) i zmieniono kierunek biegu z Horodła do Hrubieszowa.

Kobiety

1. Stafa Agnieszka ULKS Leżajsk 1.24:45
2. Karpińska Magdalena ROK Radzyń Podlaski 1.26:04
3. Jeż Alicja AZS Rzeszów 1.28:14
4. Sitarczuk Nadia Ukraina 1.28:29
5. Zygmunt Monika AZSA Kraków 1.32:27
6. Muzyczuk Małgorzata Unia Hrubieszów 1.35:04

Mężczyźni

1. Zeruk Anatolij Ukraina 1.07:40
2. Kitliński Piotr Nefryt Lubartów 1.16:04
3. Jabłoński Artur AZS AWF Biała Podlaska 1.16:19
4. Okoń Krzysztof Unia Hrubieszów 1.17:39
5. Węcławik Andrzej JW Hrubieszów 1.19:49
6. Baliczew Aleksander Ukraina 1.19:54
9. Herbin Daniel LO Horodło 1.23:27

Biegi młodzieżowe

Ur. 1991 i mł. Dz. 1. J. Drożdżak, SP Werbk., 2. M. Szymańska, 3. J. Chilewska obie SP Horodło,

chł. 1. M. Grabowski, 2. K. Chiliński, 3. A. Kuriata wszyscy SP Horodło,

1990/89 dz. 1. A. Teterycz, 2. Ż. Zalewska obie SP 3 Hr., 3. Dyjak Justyna SP Werbkowice,

chł. 1. K. Małkiewicz, 2. K. Orlon, 3. P. Kuczyński wszyscy SP Horodło,

1987/88 dz. 1. B. Kaczyńska, 2. E. Szady, 3. D. Dudka wszystkie G. Horodło,

chł. 1. K. Fedorowicz G. 2 Hr., 2. A. Łazorczyk G. Werb., 3. S. Niedźwiedź G. Horodło,

1985/86 dz. 1. P. Stadnicka ZSR Turkowice, 2. U. Chmielewska ZSR Hr.,

chł. 1. W. Błazik ZSZ 1 Lubartów, 2. D. Knysz ZSMR Hr.,

1983/84 dz. 1. S. Kratiuk Oś. Kul. Radzyń Podl., 2. P. Bogucka, 3. D. Balcer obie ZSR Hr., chł. 1. D. Herbin, 2. W. Środecki obaj LO Horodło.

***

Ostatni XVII – 2007

Kobiety

1 Tozłołanu Lila Mołdawia 1.24:50,39
2 Oleniewa Lenina Kijów-Ukraina 1.30:41,07
3 Koźluk Giergienia Łuck-Ukraina 1.32:39,16
4 Żółkiewska Małgorzata UREN Łaszczów 1.34:08,02
5 Muzyczuk Małgorzata ZS 4 Hrubieszów 1.49:07,14

Mężczyźni

1 Jachimczuk Mikołaj Łuck-Ukraina 1.08:42,16
2 Waszczuk Siergiej Łuck-Ukraina 1.09:09,64
3 Ganchar Oleskiej Haków-Ukraina 1.09:42,12
4 Jabłoński Artur Unia Hrubieszów 1.09:55,02
5 Kuzdra Dariusz Agros Zamość 1.10:54,58
6 Borys Andrej Kołomyja-Ukraina 1.11:48,32
10 Szady Tomasz Unia Hrubieszów 1.21:22,46

Biegi Młodzieżowe w Horodle
Dziewczęta I kat – 1996 i mł.
1 Zebzda Monika SP Horodło
2 Muć Patrycja SP Urszulin
3 Kaczyńska Beata SP Horodło

CHŁOPCY I kat – 1996 i mł.
1 Wroński Bartłomiej SP Kobło
2 Bedłuszczak Mateusz SP Urszulin
3 Haraciuk Patryk SP Kopyłów

Dziewczęta II kat – 1994/95
1 Pawlos Wiktoria ZS 2 Hrubieszów
2 Bedłuszak Marta G Urszulin
3 Załuska Urszula SP Horodło

Chłopcy II kat – 1994/95
1 Łopocki Szymo G1 Hrubieszów
2 Sajdłowski Wojciech G Horodło
3 Szysz Przemysław G Urszulin

Dziewczęta III kat – 1992/93
1 Hojda Maja G2 Hrubieszów
2 Bojarczuk Paulina ZS 2 Hrubieszów
3 Hulanicka Marianna ZS 2 Hrubieszów

Chłopcy III kat – 1992/93
1 Nowacki Dariusz Nefryt Lubartów
2 Trzciński Szymon LW Bogdanka
3 Szczerbinki Kamil G Horodło

Dziewczęta IV kat – 1990/91
1 Chilewska Joanna LO Horodło

Chłopcy IV kat – 1990/91
1 Mielniczuk Adrian ZS 3 Hrubieszów
2 Szczerbinki Paweł ZS 2 Hrubieszów
3 Załuski Bartłomiej ZS 2 Hrubieszów

Dziewczęta V kat – 1988/89
1 Steciuk Ilona LO Horodło

Chłopcy V kat – 1988/89
1 Krakowiak Łukasz ZS 3 Hrubieszów

***

Z biegu głównego:

– We wszystkich biegach startowała Małgorzata Muzyczuk z Hrubieszowa, czyli 17 razy.

– Rekordzistką trasy półmaratońskiej wśród kobiet jest Dorota Gruca z Agrosu Zamość, która wygrała 13 bieg w 2003 r. wynikiem 1.20:08 godz.,

– U mężczyzn Anatolij Zeruk z Ukrainy – 1.07:40 godz.

– Najwięcej razy bieg wśród kobiet wygrała Dorota Gruca z Agrosu Zamość – 5 razy

– U mężczyzn: Zaczepa Siergiej, Zeruk Anatolij obaj z Ukrainy i Kuzdra Dariusz Agros Zamość po 2 razy

– Z hrubieszowskiej Unii po jednym razie wygrali Małgorzata Muzyczuk w 1998 r. i Artur Jabłoński w 2005 r.

– Trzykrotnie w biegu uczestniczył 8-my zawodnik tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w chodzie na 50 km, pochodzący z Poraja Rafał Fedaczyński, m.in. zajmując 8-me miejsce w 2003 r. wynikiem 1.24:50 godz.

– W 1994 r. na prośbę pomysłodawcy biegu, nasz znakomity malarz – batalista Stanisław Bodes wykonał logo dla biegu z królem W. Jagiełło i księciem Witoldem jadących na koniu z uściskiem dłoni, które jest wykorzystywane do dziś.

Opracował – mak

Na zdjęciu – Logo Unii Horodelskiej wykonane przez znakomitego malarza – batalistę z Hrubieszowa Stanisława Bodesa.

zobacz zdjęcia z poprzednich biegów >>