23 kwietnia 2024

Biegiem dla Konstytucji z 3 Maja 1791 r.

Po przejrzeniu Konstytucji z 3 Maja 1791 r. można zauważyć że zalecała ona również, aby młodzież była sprawna fizycznie i należy jej w tym pomóc w szkołach, a szczególnie w szkołach wojskowych.

br />Dlatego trenowano jazdę konną, uprawiano marszobiegi, fechtowano „białą bronią”, wbiegano na „niezbyt przyjazne pagórki”, strzelano do celu.

Dla uczczenia tej pierwszej w Europie Konstytucji, Krasnystaw kolejny raz zorganizował biegi przełajowe. Było dość zimno i bardzo wietrznie, pomimo tego w każdym biegu było po kilkadziesiąt osób ze szkół podstawowych, średnich i dorosłych (biegał nawet starosta), dystanse od 600 m. do 2000 m.

Wystartowali również zawodnicy hrubieszowscy. Najlepsze miejsca zajęli: w roczniku 1993/94, pierwsza była Magda Doroszczuk (córka byłego piłkarza I zespołu Unii) i w tym samym biegu 5 miejsce zajęła Paulina Niedobit (obie z SP 2 w Hrubieszowie), świetnie spisał się Łukasz Krakowiak z ZS nr 3 w Hrubieszowie, który wygrał w roczniku 1989/90, natomiast 3 miejsca zajęli: Małgorzata Muzyczuk nauczycielka z ZS nr 4 w Hrubieszowie w biegu głównym i Piotr Blacha z Gimnazjum przy ZS nr 2 w Hrubieszowie w roczniku 1991/92. Były puchary, dyplomy i skromne upominki. Oczywiście wyjazd odbył się całkowicie na koszt trenerów Unii.

Warto wspomnieć, że Joanna Koszałko za bardzo dobre wyniki w chodzie sportowym, została powołana do kadry województwa lubelskiego i obecnie uczestniczy w obozie sportowym w Ulanowie pod okiem byłego zawodnika Unii w biegach wytrzymałościowych Janusza Wilczka (rek. życiowy na 1000 m. – 2:28,7 min.).

Natomiast Rafał Fedaczyński, przed udziałem w Pucharze Świata w Hiszpanii na dystansie 50 km. chodem sportowym 14. 05. br. już przebywa na obozie Kadry Polski w Spale, na którym treningi BPS, czyli bezpośrednie przygotowanie startowe, po konsultacjach z trenerem klubowym, wykonuje pod okiem trenera kadry dr Krzysztofa Kisiela.