Brąz Mistrzostw Europy Juniorów Pawła Koszałki

Sport

Reklamy

Dnia 26.11.2010 r. w Limassol na Cyprze zostały rozegrane Mistrzostwa Europy Juniorów(19/20 lat) w podnoszeniu ciężarów w kategorii 94 kg, w których były zawodnik Unii Hrubieszów, obecnie reprezentujący Budowlanych Opole Paweł Koszałka w znakomitym stylu wywalczył brązowy medal.

Kategoria 94 kg

Reklamy

1 DIDZABALIS Aurimas LTU 9174 +216 =390 kg
2 RASULOV Ramazan RUS 168+208 =376
3 KOSZALKA Pawel POL 161+197 =358
4 MAKARANKA Aliaksandr BLR 160 +197= 357
5 NANIEV Timur RUS 160 +190 =350
6 ZBIRNEA Andrian MDA 161 +185 =346
7 KOVAC Matej SVK 140 +170 =310
8 TOMCIKS Kristaps LAT 141+162 =303
9 JURECEK Jakub CZE 131+169 =300
10 NOTO Pietro ITA 135+165 =300

***

Na temat Pawła Koszałki zadałem kilka pytań trenerowi sekcji podnoszenia ciężarów MKS „Unia” w Hrubieszowie p. Leszkowi Tarnawskiemu.

– Co pan powie o Pawle Koszałko?

* Paweł jest bratem Emila Koszałki, który został w barwach Unii Hrubieszów wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w kategorii juniorskiej i seniorskiej.

– Z jakiej pochodzi miejscowości i gdzie chodził do szkoły ?

* Paweł pochodzi z Czumowa i jest wychowankiem MKS Unia Hrubieszów, do szkoły chodził w Hrubieszowie do Gimnazjun nr 1 w Hrubieszowie. Po ukończeniu którego w 2005 r. przeniósł się do klubu Budowlani Opole na podstawie porozumienia między Klubami.

– Jak ocenia pan jego start w Mistrzostwach Europy Juniorów ?

* Jego talent rozwija się bardzo harmonijnie. Jest srebrnym medalistą Mistrzostw Europy do lat 17 i w tym roku był IV na Mistrzostwach Świata Juniorów oraz III w ostatnio rozegranych Mistrzostwach Europy Juniorów na Cyprze, gdzie bardzo dobrze wystartował, poprawiając swoje wszystkie rekordy Życiowe.

– Czy ma szansę na start w Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku w Londynie ?

* Do Igrzysk w Londynie mamy jeszcze 2 lata …, jeśli w tym tempie Paweł będzie poprawiał swoje wyniki to ma bardzo duże szanse na start na tych najbardziej prestiżowych zawodach.

– Jak pan ocenie sezon 2010 ?

*Sezon miniony to chyba najlepszy sezon startów na arenach krajowych i międzynarodowych sekcji PC. Zdobyliśmy 11 medali na zawodach ogólnopolskich z czego 4 medale MP seniorek i seniorów. Co jest spektakularne, to w tej liczbie zdobycie 7 złotych medali MP.

1. Piasecka Anna – srebro OOM
2. Pyrz Ewelina – srebro MP J do lat 20
3. Chudzik Dorota – złoto MP J do lat 20
4. Mizdal Ewa – złoto MMP do lat 23
5. Lalik Sylwia – złoto MMP do lat 23
6. Kondziołka Marcin – złoto MMP do lat 23
7. Sarzyński Adam – złoto MMP do lat 23
8. Lalik Sylwia – złoto MP seniorek
9. Mizdal Ewa – złoto MP seniorek
10. Kondziołka Marcin – brązowy MP seniorów
11. Lalik Sylwia ,Migdal Ewa , Łochowska Joanna ,Chudzik Dorota, Pyrz Ewelina, Unkiewicz Marta – srebro DMP kobiet.

Ewa Mizdal startowała na ME i MŚ oraz MME – na MŚ brała udział jako jedna z czterech zawodniczek reprezentantek Polski, które zdobywały punkty do kwalifikacji, do Igrzysk Olimpijskich w Londynie, to dzięki jej punktom drużyna Polska zdobyła na początku kwalifikacji 3 miejsca na Igrzyska, na 4 możliwe. Druga część kwalifikacji odbędzie się w Paryżu na MŚ 2011.

Sekcja PC z malutkiego miasta została najlepszą sekcją w Polsce w klasyfikacji sportu młodzieżowego co jest samo w sobie niebywałym sukcesem mając na uwadze , że punkty do tej klasyfikacji zdobywa się w startach na Mistrzostwach Polski.

Dzięki punktom sekcji PC i LA MKS Unia Hrubieszów uplasowała się z sumą 268 punktów na piątym miejscu w woj. lubelskiem i 75. na 3020 klubów sklasyfikowanych w Polsce w systemie sportu młodzieżowego.

Wszystkie te wyniki sportowe nie były by możliwe bez wsparcia Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie, które funduje najlepszym zawodnikom stypendia i nagrody. Na chwilę obecną takie stypendia pobiera 9 zawodników z sekcji.

Urząd miasta Hrubieszowa funduje nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe, o czym informowało lubiehrubie.

Urząd Marszałkowski województwa lubelskiego przydzielił7 zawodnikom comiesięczne stypendia sportowe.

Należy tu podkreślić bardzo dużą rolę we wspieraniu naszej sekcji przez Radę Główną w Warszawie i Radę Wojewódzką LZS w Lublinie. To dzięki dofinansowaniu przez LZS, 10 zawodników sekcji zamieszkuje w Bursie Międzyszkolnej w trakcie nauki szkolnej. Sekcja zajęła także I miejsce w kraju za rok 2010 w zawodach organizowanych przez Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe.

Dziękujemy także sponsorowi prywatnemu – firma Golden Amber.

Podziękowania należą się także działaczom sekcji: Henryk Lebiedowicz, Tomasz Pańko, Tadeusz Romaszko, Stanisław Łuczkiewicz.

Przeważająca większość zawodniczek i zawodników sekcji to uczniowie lub absolwenci Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie i to dzięki życzliwej atmosferze grona pedagogicznego i wsparciu dyrekcji na czele z dyrektorem p. Andrzejem Szkudzińskim działalność i rozwój sekcji jest możliwy.

***

Warto przypomnieć, że dwie zawodniczki sekcji podnoszenia ciężarów z Unii Hrubieszów, jest nominowanych w plebiscycie Kuriera Lubelskiego na najlepszych sportowców województwa lubelskiego.

Głosować można na dwa sposoby:

1. W każdym wydaniu Kuriera Lubelskiego dostępne będą kupony gdzie wpisać będzie można dziesiątkę sportowców przez siebie typowanych (kandydaci gromadzić będą punkty wg zasady:1 miejsce-10 pkt, 2 miejsce-9 pkt, 3 miejsce-8pkt. itd.)

2. Drugim sposobem jest wysłanie SMS-a na jednego sportowca za co otrzyma on 5 pkt.

– żeby zagłosować na

– Ewę Mizdal należy wysłać SMS-a o treśći:

SPORT.32 na numer 7248.

– Sylwię Lalik

SPORT.31 na numer 7248

(Koszt SMS-a 2,44 z VAT).

***

Opracował – mak
Na zdjęciu – Emil Koszałka brat Pawła, brązowego medalisty Mistrzostw Europy Juniorów.