Buczak Jan Józef – najlepszy kolarz w historii Hrubieszowa

Jan Józef Buczak urodził się 02. 12. 1955 r. w Grabowcu, imiona rodziców Józef i Marianna, ukończył SP 1 i Technikum Mechaniczne w Hrubieszowie.

Reklamy

Będąc uczniem SP 1 w Hrubieszowie, wziął udział w wycieczce, zorganizowanej przez nauczyciela w – f tej szkoły p. Romana Giergiela, na jeden z etapów słynnego Wyścigu Pokoju, który kończył się na stadionie w Lublinie. Z miażdżącą przewagą etap wygrał znakomity Polski kolarz Ryszard Szurkowski. Atmosfera, organizacja zawodów, tłumy ludzi na ulicach i stadionie, znakomite zwycięstwo Polaka spowodowało, że młody Janek Buczak postanowił zostać kolarzem.

W Hrubieszowie byli starsi zawodnicy, którzy sami trenowali i startowali w zawodach – on też zaczął trenować sam. W 1972 r. aby być jeszcze lepszym, zaczął uczęszczać na treningi lekkoatletyczne do trenera A. Kulczyńskiego w LKS „Świt” Hrubieszów. Został Mistrzem Szkoły w biegach przełajowych, udanie startował w la na zawodach powiatowych.

W pierwszym wyścigu kolarskim wystartował w jesieni 1972 r. w Krasnymstawie. Razem z nim, w różnych zawodach współzawodniczyli chłopcy z Hrubieszowa: Flak Adam, Wiech Ryszard, Wiech Jan, Litaszewski Jan, czy Rusiecki Lucjan z Kosmowa. Tego samego roku wygrał jeszcze propagandowy wyścig kolarski w Hrubieszowie.

W 1973 r. LKS „Świt” połączył się z LKS „Unia” w Hrubieszowie – Buczak zostaje członkiem nowego klubu. Zdobywa Przełajowe Kolarskie Mistrzostwo Powiatu, w zawodach wojewódzkich plasuje się na 6 – tym miejscu i awansuje na zawody strefowe. Startował również w silnie obsadzonych wyścigach w Kraśniku, Lublinie, Lubartowie, wygrał w Hrubieszowie ciekawy „Wyścig Australijski”, który był rozegrany na stadionie.

Kiedy skończył 18 lat został zgłoszony na kurs instruktorów kolarstwa, który odbywał się w Centralnym Ośrodku Zrzeszenia LZS w Teresinie k/ Warszawy. Zgodnie z regulaminem, po zdaniu egzaminów w 1974 r. uzyskał upragnione uprawnienia. Został zawodnikiem i instruktorem w LKS „Unia”, jednocześnie szkolił zawodników w LKS „Kryształ” Werbkowice. W tym okresie trenował między innymi: Krzysztofa Cegiełkę, Krzysztofa Głowacza, Sylwestra, Andrzeja i Jarosława Małeckich, Mirosława i Dariusza Buczka, Mirosława Zubko, Marka Uszko, Kazimierza Tatysiaka, Tomasza Mielcarka, Artura Landmana, Andrzeja Puzio, Andrzeja Borsukiewicza, Krzysztofa Fedorczuka, Krzysztofa Horbaczewskiego. Zawodnicy ci wielokrotnie zajmowali czołowe lokaty w wyścigach ogólnopolskich i wojewódzkich w swoich kategoriach wiekowych.

W 1974 r. Jan Buczak, po kilku wygranych wyścigach w Hrubieszowie, zajmuje 7 – me miejsce podczas Mistrzostw Okręgu w jeździe indywidualnej na czas, 6 – te w Memoriale J. Kloca w Kraśniku, 1 – wsze podczas Finału Wojewódzkiego Święta Sportu w Piotrowicach. Za te dobre występy zostaje powołany do Kadry Juniorów Województwa Lubelskiego, trenując pod okiem trenera Krupińskiego.

W 1975 r. zostaje wicemistrzem województwa w kolarskich przełajach i w jeździe indywidualnej na czas na 20 km., był 7 – my w mistrzostwach okręgu ze startu wspólnego, zajął 36 miejsce w wyścigu ogólnopolskim z okazji Centralnych Dożynek w Koszalinie

Po reformie administracyjnej kraju w 1976 r., Agros Zamość został klubem wiodącym w nowym województwie Zamojskim. Większość zawodników Unii przeszła do tego klubu, ale Wiechowie przeszli do Rzeszowa, a Jan Buczak do Spółdzielcy Lublin. W tym klubie przez lata 1976 – 1978 odniósł wiele sukcesów. Był członkiem Kadry Narodowej B, kadry Polski LZS, ścigał się w Bułgarii, Jugosławii (ind. 28 – my, drużynowo 6 – ty), Węgrzech, Rumunii, Czechosłowacji, ZSRR, Szwecji, Austrii, Szwajcarii i NRD. Trzykrotnie, w latach 1976 – 1978 startował w Międzynarodowym Memoriale płk. W. Skopenki ( w 1977 r. był 22 – gi), raz przejeżdżając przez Hrubieszów, gdzie była lotna premia. A trasa tego wyścigu w 1977 r. przebiegała przez: Równe, Tarnopol, Lwów (ZSRR), Zamość, Świdnik, Radom, Sandomierz. Brał udział w Mistrzostwach Polski, np. w 1976 r. był 20 – ty w jeździe indywidualnej na czas (1. F. Andrzejewski, 2. Cz. Lang) i 15 – ty drużynowo. Zajął 2 miejsca w XVI Memoriale J. Kloca w 1976 r. i w XXII Wyścigu Kuriera i Startu. Wysoko uplasował się bo na 29 – tej pozycji w Czteroetapowym Ogólnopolskim Wyścigu „Orlików”(1. J. Bieniek). Razem z kolegami został Drużynowym Mistrzem Międzyokręgowym w 1978 r. (w tym A. Wojewódka) i wielu innych wyścigach ogólnopolskich czy międzynarodowych na terenie kraju, od Ustrzyk Dolnych, przez Lubiń, Wałbrzych, Kielce, Radom, Kraków, Warszawę, itd.

W 1979 r. przeszedł do Agrosu Zamość, gdzie ponownie był zawodnikiem i trenerem, szczególnie chłopców z Hrubieszowa. Trenowali z nim , oprócz w/w: T. Mielczarek, Dariusz Gałecki, Grzegorz Suwała, Mirosław Ciesielczuk, Piotr Bober, Telecki, i inni. Jako zawodnik wygrał Przełajowe Międzyokręgowe Mistrzostwa w 1979 r., oraz prestiżowy na Lubelszczyźnie XXIII Wyścig Ogólnopolski Kuriera Lubelskiego i Startu w 1979 r. Dwadzieścia lat później był sponsorem tego wyścigu. W 1980 r. wygrał wyścig w Białej Podlaskiej i był 4 – ty w Krakowie.

W 1980 r. kończy wielomiesięczny kurs we Wrocławiu i uzyskuje uprawnienia z kolarstwa, trenera klasy II.

Jako zawodnik przestał się ścigać w 1982 r., karierę trenerską zakończył 2 lata później.

Jako właściciel sklepu wielobranżowego „U Ziutka” sponsoruje hrubieszowskich sportowców, „Gazetkę Kibica”, różne zawody szkolne i miejskie, wyścig ogólnopolski w Lublinie „Kuriera Lubelskiego i Startu”, Ogólnopolski Mityng Chodziarski, itp.

W 2002 r. został wybrany na Radnego Miasta Hrubieszowa i pełni funkcję vice przewodniczącego Rady Miasta, a były jego zawodnik Dariusz Gałecki jest przewodniczącym. W 2006 r. podczas zebrania sprawozdawczo – wyborczego MKS „Unia” w Hrubieszowie zostaje wybrany członkiem Komisji Rewizyjnej.

Podczas I Mityngu Chodziarskiego w Hrubieszowie wystartował udanie w chodzie sportowym, w grupie Vipów.

Opracował – mak

zobacz zdjęcia >>