20 kwietnia 2024

Dobre wyniki naszych szachistów

Wojewódzki Turniej Szkół Podstawowych w Szachach o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty – klas 1-3, oraz 4-6 „200 turniej na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”, zgromadził 229 uczestników z ponad 30 szkół z terenu całego województwa.

Rozszerzenie Turnieju o kategorię młodzików – klas 1-3 spotkało się z dużym zainteresowaniem szkół. W tej kategorii wystartowali nasi reprezentanci ze Szkoły Podstawowej w Mirczu. Obaj zawodnicy zagrali rewelacyjnie: Mateusz Łoś – kl. 2 – 12 lokata i Aleksander Leśniak – kl. 3 – 16 lokata wśród 72 szachistów. Zdobyli w siedmiu partiach po 5 pkt. Zabrakło jednego zawodnika, a każdy z kandydatów mógł zdobyć 4 pkt. To dawało 2 lokatę w Województwie. Ostatecznie zdobyli 8 lokatę, 9. SP Łabunie, 10. SP Bełżec te Szkoły są objęte moim instruktażem.

Punktacja Drużynowa Młodzików: I miejsce – SP 2 Tomaszów Lub., II. ZSS Zamość, III. SP 6 Zamość. 4. Fajsławice, 5. Tomaszowice, 6. SP 3 Tomaszów, 7. SP 11 Puławy. Łącznie w tej kategorii startowało 20 szkół:

W kategorii dziewcząt kl. 1-3 wystartowało 29 szachistek: 1. SP 2 Tomaszów Lub., 2. SP 6 Zamość, 3. SP Fajsławice, 4. ZS Michalów, 5. SP 3 Tomaszów Lub.

Najliczniejszą grupę stanowili chłopcy kl. 4-6 – 128 szachistów.

W tej grupie wystąpiła PSP Dołhobyczów, ale w 2- osobowym składzie nie weszła do dziesiątki.

Lepiej wypadły dziewczęta kl. 4-6 z Dołhobyczowa. Zajęły 9 lokatę, chociaż także wystąpiły w 2-osobowym składzie. W tej kategorii moja drużyna z ZS Michalów, podobnie jak młodziczki, zajęła 4 lokatę. Tradycyjnie zwyciężyła SP 2 Tomaszów Lub. przed SP 7 Świdnik i SP Majdan Górny, 5. SP 6 Zamość.

Jak wynika z powyższego poziom szkolenia szachowego proponowany przez moją szkołę w wielu środowiskach jest dobry, pod warunkiem właściwego zainteresowania nie tylko samorządowców, ale także dyrekcji szkół, opiekunów, rodziców i samych uczestników. Z zadowoleniem obserwuję wzrost zainteresowania szachami w szkołach po rozszerzeniu programów matematyki w klasie pierwszej o zagadnienia szachowe.

Liczę na zainteresowanie szachami samorządu i szkół miejskich Hrubieszowa.