Dwukrotny Mistrz Polski Kacper Kaczmarek – zawodnik UKS Jedynka w Hrubieszowie

Dla 5-letniego chłopca, drzwi pracowni modelarskiej w hrubieszowskiej Jedynce, zawsze były zagadką.

Reklamy

 

Przychodząc z mamą po starszego brata, starał się dowiedzieć, czym jest pomieszczenie pełne drewnianych listewek i dziwnych modeli samolotów. Kilka lat później, będąc już uczniem podstawówki, zapisał się na zajęcia do Pana Leszka.

– Pamiętam, że pierwszym modelem, który samodzielnie skleiłem, był tzw. „Gucio” – lekki szybowiec z pianki i balsy, którym oblatywaliśmy z kolegami szkolne boiska i korytarze – wspomina z sentymentem Kacper.

Na swoich pierwszych w życiu zawodach odniósł spektakularny sukces, zdobył pierwsze miejsce w kategorii Młodzików, w klasie szybowców F1N.

– Samo wejście na wysokie podium było wyzwaniem, a z emocji nie wiedziałem, co się wokół mnie dzieje. Zrozumiałem dopiero w domu, jak puchar znalazł się na półce – wyjaśnia Kacper. – Należy zaznaczyć, jak ważne było wsparcie mojej rodziny, szczególnie taty, który nie raz jeździł z drużyną na zawody.

A zaskakujące momenty?

– Zawody w Krośnie, samolot ucieka z lotniska i ląduje w środku miasta, a konkretnie odbija się o blok mieszkalny, kilka centymetrów od okna. Szczęście, że nic się nie stało, bo nie raz model niesiony przez wiatr potrafi coś uszkodzić. Zresztą, byłem pewny, że już po moich zawodach. Zasadą jest, że na każdym modelu zapisujemy numer telefonu – ktoś zadzwonił na tyle szybko, że zdążyłem z trenerem obrócić i wystartować w ostatniej kolejce.

Kacper specjalizuje się w kategorii szybowców klasy F1N. W 2016 roku uzyskał tytuł Wicemistrza Polski, dwukrotnie został Mistrzem Polski (w latach 2017 i 2018). Pierwsze miejsce należało również do niego w Międzynarodowych Zawodach Modeli Szybowców Halowych „Puchar Karpat” w roku 2017.

Jak opowiada: „Klasa F1N to szybowce do lotów w hali sportowej. Wykonane są najczęściej z pianki lub balsy i włókna węglowego. Konkurencja polega na wyrzuceniu takiego modelu jak najwyżej i uzyskaniu jak najdłuższego czasu lotu. Opanowanie tej umiejętności wymaga perfekcyjnej regulacji modelu i dużej ilości treningów”.

Instruktor Leszek Kryszczuk wspomina, że Kacper to niesamowicie zdeterminowany zawodnik z doskonałą kondycją fizyczną – co w tej dyscyplinie sportu jest niezmiernie ważne.

W wolnych chwilach, gra w piłkę, biega, oraz wędkuje. Najczęściej po zawodach, bo to hobby, które bardzo go wycisza, w szczególności po emocjonujących rozgrywkach.

 

Sportowca wspierają: Bank Spółdzielczy w Izbicy (IBS Bank) oraz Hrubieszów Miasto z Klimatem.

 

tekst i fot. UKS Jedynka Hrubieszów

 


 

Zobacz też:

SPORT – Nigdy się nie poddam! Mateusz Mięczak – zawodnik UKS Jedynka w Hrubieszowie

SPORT – Drużyna Wojowników – zawodnik UKS Jedynka Jakub Wezgraj