Dwupak Nowaka

GKS Bełchatów pokonał na wyjeździe Lecha Poznań 3-1 (2-0) w spotkaniu 2. kolejki fazy grupowej Pucharu Ekstraklasy. Dwa gole dla gości zdobył wracający po kontuzji Dawid Nowak.

Bełchatów rozpoczął od mocnego uderzenia. W 15. minucie Łukasz Garguła dośrodkował z rzutu wolnego z lewej strony w pole karne do niepilnowanego Dawida Nowaka, a ten strzałem głową z pięciu metrów pokonał Ivana Turinę. Pięć minut później było już 2-0. Akcję wrzutem z autu z lewej strony rozpoczął Janusz Dziedzic, podał do Pawła Adamca, ten dośrodkował, a Dawid Nowak uderzeniem z woleja zdobył swojego drugiego gola.

Od tego momentu Lech uzyskał przewagę. Piłkarze z Poznania nie byli jednak tak skuteczni jak ich rywale. W 28. minucie dwójkową akcję Sławomira Peszki i Piotra Reissa ten drugi zakończył płaskim strzałem z około 18 metrów. Piłkę pewnie złapał jednak Łukasz Sapela. Chwilę później po indywidualnej akcji na bramkę Bełchatowa strzelał Luis Alfonso Henríquez Ledezma. Jego uderzenie było jednak zbyt lekkie, by zaskoczyć bramkarza GKS.

W drugiej połowie meczu nadal przeważał Lech. W 52. minucie indywidualną akcję prawą stroną zakończoną płaskim strzałem przeprowadził Sławomir Peszko. Bramkarz GKS zdołał odbić posłaną w dalszy róg piłkę. W 58. minucie z prawej strony w pole karne dośrodkowywał Maciej Kononowicz. Z piłką minął się Piotr Reiss, ale trafiła ona do Andersona Cueto, który spudłował z pięciu metrów. Bełchatów z rzadka kontratakował. W 63. minucie groźnie uderzał Paweł Adamiec. Piłka jednak minimalnie minęła prawy słupek bramki Lecha. W 90. minucie honorową bramkę dla Lecha strzałem z 14 metrów zdobył Cueto. Chwilę później szybką kontrę przeprowadził Adamiec, wyprzedził Zlatko Tanevskiego, który musiał ratować się faulem. Rzut karny pewnie wykorzystał Paweł Magdoń.

***

Lech Poznań 1-3 GKS Bełchatów
Anderson Denyro Cueto Sánchez 90 – Dawid Nowak 15, 20, Paweł Magdoń 90 (k)

Lech: 77. Ivan Turina – 2. Jacek Kadziński (46, 3. Michał Wawszczak), 18. Zlatko Tanevski, 5. Manuel Santos Arboleda Sánchez, 7. Jakub Wilk – 15. Mateusz Machaj (46, 16. Maciej Kononowicz), 11. Luis Alfonso Henríquez Ledezma, 21. Dimitrije Injac (72, 14. Mateusz Możdżeń), 8. Sławomir Peszko (66, 13. Piotr Wrzeszcz), 20. Anderson Denyro Cueto Sánchez – 9. Piotr Reiss.

Bełchatów: 12. Łukasz Sapela – 22. Grzegorz Fonfara, 33. Paweł Magdoń, 6. Edward Cecot, 4. Jacek Popek (59, 2. Piotr Klepczarek) – 9. Dawid Nowak (46, 23. Tomasz Wróbel), 5. Janusz Gol, 10. Łukasz Garguła (46, 20. Patryk Rachwał), 11. Janusz Dziedzic (77, 17. Jhoel Alexander Herrera Zegarra) – 30. Bartłomiej Chwalibogowski, 26. Paweł Adamiec.

żółte kartki: Peszko, Arboleda Sánchez, Tanevski.

sędziował: Zdzisław Bakaluk (Olsztyn).
widzów: 2500.