6 grudnia 2023

F. Filipczuk i P. Nieradko z medalami Akademickich Mistrzostw Polski!

W Gdański, w dniach 10-13.06.2018 r. zostały przeprowadzone Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej mężczyzn. Z przyjemnością informujemy, że zespół UMCS w Lublinie wywalczył brązowe medale, do których przyczynili się piłkarze Kryształu Werbkowice Filip Filipczuk i Patryk Nieradko i za ten wyczyn grozi im udział w Mistrzostwach Europy! Oto ich relacje…

Reklamy

 

Filip Filipczuk:

– Gratulacje należą się całej drużynie, której mogłem być częścią. Jeżeli chodzi o sam przebieg AMP to rozpoczęliśmy zmagania w grupie z AJD Częstochową, Politechniką Warszawską oraz ZUT-em Szczecin. Bardzo źle weszliśmy w te Mistrzostwa, przegrywając mecz z Częstochową 1:0 po rzucie karnym, do którego zresztą sam doprowadziłem. Drugi mecz z Politechniką Warszawską mieliśmy praktycznie o wszystko. Wygrana dawała nam nadzieje na wyjście z grupy, a w przypadku przegranej wracalibyśmy do domu z niczym. Na szczęście cała drużyna pokazała charakter i wygraliśmy 4:0. Niestety jakby tego było mało, inne mecze w grupie na tyle niekorzystnie sie dla nas ułożyły, że drużynie ze Szczecina wystarczył tylko remis, a my musieliśmy wygrać, aby wyjść z grupy. Niestety, jak się wychodzi na boisko z zamiarem remisu tak jak drużyna ze Szczecina, zamiast myśleć o komplecie punktów to nie można myśleć o korzystnym wyniku. Byliśmy bardziej zmotywowani, graliśmy bardziej agresywnie niż przeciwnik i wygraliśmy ten mecz 2:1 i wyszliśmy z grupy z drugiego miejsca.

Reklamy

W ćwierćfinale trafiliśmy na bardzo silny zespół Uniwersytetu Rzeszowskiego, który miał w swoim składzie kilku zawodników między innymi z Resovii (awans do 2 ligi) czy Wólczanki Wólki Pełkińskiej (czub tabeli 3 ligi lubelsko- podkarpackiej). Lepiej mecz zaczęli gracze z Rzeszowa, którzy po 15 minutach wyszli na prowadzenie. Na szczęście potrafiliśmy przed przerwą wyrównać a w drugiej odsłonie wyjść na prowadzenie. Niestety przeciwnik natychmiastowo odpowiedział i mecz zakończył się wynikiem 2:2 i o awansie do półfinału miały decydować rzuty karne. Według mnie to był kluczowy moment Mistrzostw. Mamy w składzie wielu doświadczonych piłkarzy, którzy dali mi bardzo dużo uwag odnośnie zachowania podczas rzutów karnych. Dzięki nim udało mi się obronić dwie jedenastki, a moi koledzy strzelili wszystkie, dlatego wygraliśmy i wiedzieliśmy, że gramy o medale.

Niestety w półfinale trafiliśmy na obrońców tytułu: Politechnikę Opolską, która miała w składzie kilku zawodników między innymi z Odry Opole. Okazali się dla Nas za silni i przegraliśmy 2:0.

Zostało nam walczyć o brązowy medal w klasyfikacji ogólnej i złoto w Uniwersytetach, ponieważ naszym rywalem był Uniwersytet Szczeciński. Mieliśmy mało czasu by zapomnieć o przegranym półfinale i skupić się na meczu o brąz, bo zaledwie godzinę. Chłopaki pokazali charakter, zaangażowanie i udało Nam się wygrać 3:0 po hat tricku Huberta Kotowicza.

Podsumowując całe Mistrzostwa to cieszę się, że mogłem być częścią tej drużyny, że osiągnęliśmy historyczny wynik i przeżyłem najlepszą przygodę w swoim życiu. A to jeszcze nie koniec, ponieważ 3 najlepsze zespoły uzyskały awans na Akademickie Mistrzostwa Europy, które odbędą się w przyszłym roku (20-27 lipiec) w Madrycie i wiele na to wskazuje, że razem z chłopakami się tam pojawimy!!

Na końcu dziękuje całej drużynie za walkę i zaangażowanie, trenerowi za wiarę we mnie i w całą drużynę. Bez wątpienia atmosfera, którą stworzyliśmy była główną przyczyną sukcesu. Pomimo iż każdy gra w innym klubie (Motor Lublin, Wisła Puławy, Chełmianka Chełm, Podlasie Biała Podlaska, Hetman Zamość, Lublinianka Lublin czy Kryształ Werbkowice) i często rywalizujemy ze sobą na boiskach ligowych, to tutaj nie było żadnego podziału, każdy świetnie się dogadywał a z chłopakami do tej pory spotykamy się wspólnie i wychodzimy na miasto.

Pozdrawiam wszystkich czytelników portalu LubieHrubie

 

***

 

Patryk Nieradko

– Mistrzostwa były bardzo ciężkie, bo poziom był naprawdę wysoki. W grupie rywalizowaliśmy z Politechniką Warszawską z ZUT-em Szczecin i AJD Częstochowa. Pierwszy mecz niestety przegraliśmy z AJD Częstochowa, ale to nas tylko bardziej zmobilizowało do walki i wierzyliśmy, że możemy jeszcze wyjść z grupy, co nam się udało, ponieważ pokonaliśmy Politechnikę Warszawską oraz ZUT Szczecin.

W ćwierćfinale natrafiliśmy na bardzo mocną Politechnikę Rzeszowską i to był bardzo ciężki oraz wyrównany mecz i dopiero po serii rzutów karnych wygraliśmy, co było niewątpliwie zasługą naszego bramkarza (mak – F. Filipczuka), który obronił dwa rzuty karne i mogliśmy się cieszyć z awansu do półfinału.

Tam już czekała na nas Politechnika Opolska, ale w tym meczu zabrakło nam trochę szczęścia, bo mieliśmy swoje okazję, ale niestety po błędzie straciliśmy bramkę a potem musieliśmy się bardziej otworzyć i praktycznie do końca meczu atakowaliśmy przeciwnika, a tu niestety jedna z kontr zakończyła się bramką dla Opola i musieliśmy się pogodzić z porażką.

W meczu o trzecie miejsce zagraliśmy z Uniwersytetem Szczecińskim przed tym meczem byliśmy bardzo zmotywowani, ponieważ ewentualna wygrana dawała nam trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej i pierwsze miejsce w klasyfikacji uniwersytetów. To był mecz walki i nikt nie odstawiał nogi. Bardzo dobrze zagrała cała drużyna i tak naprawdę nie było słabych punktów a szczególnie dobrze zagrał Hubert Kotowicz, który strzelił hat tricka i zapewnił nam zwycięstwo w tym meczu.

Pierwsze trzy zespoły maja prawo gry w akademickich mistrzostwach Europy, które w 2019 roku odbędą się w Madrycie i mam nadzieję, że tam pojedziemy, bo byłaby to naprawdę wspaniała przygoda. Mamy silny zespół i mimo tego, że gramy w różnych klubach i na różnym poziomie rozgrywkowym, to każdy z każdym świetnie się dogaduje a atmosfera jest świetna.

 

KLASYFIKACJA KOŃCOWA

1. Politechnika Opolska

2. Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie

3. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

4. Uniwersytet Szczeciński

5. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

6. Uniwersytet Rzeszowski

7. Politechnika Świętokrzyska w Kielcach

8. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

9-12. Politechnika Rzeszowska,

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie,

Uniwersytet Śląski w Katowicach,

Politechnika Gdańska

13-16. Politechnika Warszawska,

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku,

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

 

Wyróżnienia indywidualne:

Najlepszy zawodnik: Marchewka Paweł (AJD Częstochowa)

Najlepszy bramkarz: Fesser Arkadiusz (PO Opole)

Król strzelców: Kotowicz Hubert (UMCS Lublin) – 4 gole

 

KLASYFIKACJA W TYPIE UNIWERSYTETÓW:

1. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

2. Uniwersytet Szczeciński

3. Uniwersytet Rzeszowski

4. Uniwersytet Śląski w Katowicach

5. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

 

 

Zobacz też:

Akademickie Mistrzostwa Polski – Piłka Nożna

AMP w piłce nożnej FINAŁ – Strona główna | Facebook

 


Wysłuchał i opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – archiwum zawodników i organizatorów.