Historia hrubieszowskiej piłki nożnej – lata 70-te XX w.

Z książki „Od AKS do Unii” – historia hrubieszowskiej piłki nożnej – lata siedemdziesiąte XX wieku.

Reklamy

b>Mecze z Włodzimierzem
Dnia 09 05 1970 r. z okazji uroczystości 25-lecia zwycięstwa nad faszyzmem „Unia” grała we Włodzimierzu z miejscową drużyną wygrywając 1:0. Dn. 22 lipca w Hrubieszowie odbył się rewanż wygrała Unia 4:0 (wszystkie br. strzelił kpt. drużyny Jerzy Pachniewski), grali: Henryk Ulicki, Zdzisław Bzikowski, Bogusław Bardyga, Mirosław Majcherski, Kazimierz Młodzianowski, Mirosław Piotrowicz, Ryszard Wołoszyn, Ryszard Bojko, Jan Lebiedowicz, Andrzej Nowosad, Antoni Czarnecki, Jerzy Pachniewski, Zbigniew Wiśniewski, Marian Cisło, Marian Jarząbek. M.in. sędziował Józef Nowosad a przew. Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w Hrubieszowie był Lucjan Szeląg.
Po sezonie 1970/71 „Unia” w Lidze Okręgowej zajęła 9 miejsce a wyróżniał się Zbigniew Wiśniewski, który został królem strzelców ligi strzelając 16 bramek, trenerem Antoni Weremko. Bramkostrzelny Wiśniewski ps. „Baryła” zasilił „Hetmana” Zamość. Zasłużony dla klubu, Henryk Barszczewski zakończył karierę w I składzie. Obiecujący Paweł Pyszniak należał do kadry wojewódzkiej juniorów. Po tym sezonie „Unia” klasyfikowana była na „zamojszczyźnie” jako drugi zespół.
Zarząd „Unii” w 1971 r. to: prezes W. Papuga, wiceprezesi Z. Paluch i Z. Łysiak, sekretarz A. Tywoniuk, gospodarz K. Królikowski, członkowie J. Korczak, R. Michalczewski. Kierownikami drużyny byli H. Portuś i R. Cyganowski.
W sezonie 1971/72 „Unia” zajęła 10 miejsce. M.in. wygrali z: Motorem II 3:2 Chełmianką 2:1, Tur Milejów 3:0,Lublinianką II 2:1, Stalą II Kraśnik 1:0 przegrali zer Stalą Poniatowa 7:0. Trenerem tej drużyny był Marian Kazimierczak. Druga „Unia” grała w klasie „B”. Utalentowany Trześniewski został zakwalifikowany w skład kadry spartakiadowej woj. Lubelskiego.
W 1972 r. w Szczebrzeszynie odbył się międzynarodowy turniej piłkarski drużyn młodzieżowych w którym brały udział Polska, NRD, Czechosłowacja i Bułgaria. Turniej wygrała Polska pokonując w finale NRD 2:1. Jednym z sędziów był Marian Kozielski z Hrubieszowa .

Puchar Fair Play
Po rundzie wiosennej w 1973 r. „Unia” uplasowała się na miejscu 4-tym. Jednocześnie było prowadzone współzawodnictwo Fair Play, „Unia” za I miejsce w tym współzawodnictwie otrzymała piękny puchar. Po sezonie 1972/73 „Unia” była klasyfikowana na „zamojszczyźnie” jako najlepszy zespół ! W zespole najczęściej występowali: Andrzej Grabowski (bramkarz), Antoni Czarnecki, Ryszard Wołoszyn, Bzikowski, Trześniewski, J. Lebiedowicz, Jan Paczała, B. Bardyga, P. Pyszniak, R. Bojko, Wiśniewski, Zbigniew Lebiedowicz, M. Cisło. Za najlepszego zawodnika w tym okresie uważany był Ryszard Wołoszyn. Trenerem był Antoni Weremko.

Połączenie hrubieszowskich klubów
Na Walnym Zebraniu 20 XII 1973 r. nastąpiło połączenie klubów hrubieszowskich, SRKS „Unia” z LKS „Świt”, powstał Ludowy Klub Sportowy „Unia” w Hrubieszowie. Z tej racji zwiększyła się ilość sekcji w klubie. Władzami klubu były: walne zgromadzenie członków, zarząd klubu, komisja rewizyjna. Klub należał do zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe. Prezesem został Henryk Skowronek, wiceprezesami Marian Bizior, Antoni Tywoniuk, Krzysztof Kopaczyński, Roman Michalczewski, sekretarzem Helena Weremij, skarbnikiem Franciszek Skierski, gospodarzem Stanisław Osuch, członkami Władysław Krasnowski, Józef Horbaczewski i Stanisław Wilczyński.
W plebiscycie na najlepszych sportowców powiatu za rok 1973 piłkarze zajęli miejsca: 4. Ryszard Bojko, 7. Ryszard Wołoszyn, 10. Jan Lebiedowicz.

Nowa reorganizacja ligi
W 1974 r. po likwidacji III Ligi, w klasie okręgowej grało aż 16 zespołów. LKS „Unia” zajęła po rundzie jesiennej 7 miejsce pokonując m.in. „Stal” Kraśnik i Zjednoczonych Chełm oraz zremisowała ze Stalą Poniatowa. Po całym sezonie „Unia” 10 – ta. W drużynie grało aż trzech Lebiedowiczów, Mirosław Szuper i inni. Po rundzie 1974/75 „Unia” klasyfikowana była jako najlepszy zespół na „zamojszczyźnie”. Trenerem w jesieni był Antoni Weremko a na wiosnę Roman Giergiel. Druga „Unia” grała w klasie międzypowiatowej. m.in. 14 kwietnia wygrywając z Rudą Hutą aż 28:0, Piotr Paweł Pyszniak strzelił w tym meczu aż 17 goli.
W jesieni 1975 r. po zmianach administracyjnych kraju (powstało 49 mwojewództw), klasę wojewódzką zamojską przemianowano na międzywojewódzką. „Unia” zajęła 11 miejsce, najczęściej grając w składzie: Grabowski, Białosiewicz, Bzikowski, E. Lebiedowicz, J. Horajecki, M. Nowak, Bardyga, Janusz Rybak, J. Skierski, Pyszniak, M. Cisło, Bojko, , Zbigniew Kargol, Sł. Krawczyk, R. Głowacz, J. Fedorowicz, Wiśniewski, Zb. Lebiedowicz, J. Lebiedowicz, T. Lebiedowicz, J. Nowak, Z. Nowak ( a więc 4 Lebiedowiczów i 3 Nowaków). Najlepszy zawodnik Bzikowski. Królem strzelców w jesieni został Bojko z 7 – ma bramkami, przed Skierskim z 6 bramkami. W klasie „A” Unia” II zajęła 7 miejsce., m.in. grali: J. Olejarz, J. Baczewski, J. Słodki, J. Bednarz, M. Niedźwiedź, K. Kędziora, M. Kasprzak, W. Jóźwik, H. Szwiec, J. Kanios, A. Sowierszenko, kierownikiem drużyny był B. Borsukiewicz.
Po sezonie 1975/76 „Unia” zajęła 9 miejsce w lidze (1.Stal Kraśnik), pokonując m.in. Chełmiankę 1:0, „Sygnał” Lublin 0:1 i „Wisłę” Puławy 1:0 (br. Wisniewski), „Lewart” Lubartów 4:1 (br. Skierski 2, Bojko i Rybak). Po tej rundzie Jan Skierski przeszedł do „Tomasovi” Tomaszów. Ponadto najczęściej grali: Mirosław Szuper (bramkarz), Janusz Trojanowski (bramkarz), Jan Paczała, Zdzisław Bzikowski (kapitan), R. Wołoszyn, E. Lebiedowicz, Horajecki, Marian Cisło, J. Rybak, B. Bardyga, R. Bojko, Z. Lebiedowicz, J. Olejarz, Wiśniewski. Trenerem był Antoni Weremko. Natomiast Juniorzy „Unii” Zajęli I miejsce w klasie międzyokręgowej grupy II (13 drużyn) 2. „Sygnał” Lublin, 3. „Wisła” Puławy, m.in. pokonali „Lewart” Lubartów 6:0.
W towarzyskim meczu „Unia” zremisowała 1:1 z „Bugiem” Brześć (II liga). Natomiast w sierpniu 1975 r. „Unia” wyjechała na Białoruś remisując z „Prypecią” Pińsk 1:1 i pokonując „Bug” Brześć 4:2.
Do kadry województwa zamojskiego juniorów na sezon 1976/77 zostali powołani: Z. Kargol, J. Wypych, W. Pyszniak, J. Godziński, S. Krawczyk, M. Chmielewski i instruktor Jan Skierski.

Jeszcze raz rozbudowa
Z okazji Wojewódzkich Dożynek w Hrubieszowie w 1976 r. powstały obecne boiska treningowe. W 1978 r. wybudowano spikerkę oraz przebudowano most na stadionie z drewnianego na żelbetonowy. Klub posiadał kasę, biuro oraz szatnię murowaną. Dotacje pochodziły z budżetu państwa. Wszystkie obiekty podlegały pod Ośrodek Sportu i Rekreacji w Hrubieszowie.

Była szansa na awans
W rundzie wiosennej w 1977 r. „Unia” pokonała „Chełmiankę” i „Roztocze” po 5:0, również „Hetmana” i to w Zamościu 2:0. Działacze „Unii” złożyli protest aż do PZPN że Peresada z „Hetmana” pomimo czerwonej kartki zagrał z „Roztoczem” za zezwoleniem OZPN, walkower dawał „Unii” I miejsce, po dokładnym sprawdzeniu okazało się że w „Unii” grało w 2 meczach 2 nieuprawnionych zawodników.
Po rozegraniu pojedynku przy „zielonym stoliku” do baraży o III Ligę stanął ” Hetman”. Trenerem zespołu był grający jeszcze Marian Cisło. Rozgoryczenie kibiców było ogromne. M.in. w kadrze „Unii” byli: J. Nowak, Z. Białosiewicz, J. Fedorowicz, Zb. Lebiedowicz, Janusz Rybak, J. Horajecki, B. Bardyga, K. Marchewka, P. Pyszniak, J. Trojanowski, A. Rak, T. Nowak, Z. Korgol, R. Głowacz, M. Nowak, J. Wypych, J. Sowierszenko.
Pyszniak grał w reprezentacji woj. Lubelskiego o puchar J. Michałowicza. Skierski przeszedł z „Tomasovii” do „Chełmianki”.
„Unia” zagrała znowu towarzyski mecz międzynarodowy, tym razem z „Lovcen” Centije z Jugosławii (II liga) przegrywając 4:0, w drugim meczu było już 3:3 ( do przerwy grała „Unia” prowadząc 2:1, w drugiej połowie grali piłkarze z Chełma). W lidze okręgu zamojskiego 1977/78 „Unia” zajęła 4 miejsce (1. „Tomasovia”), tr. M.Cisło.
Skład Zarządu LKS Unia w kadencji 1978/80: prezes Paluch Zygmunt, wiceprezesi: Skierski Franciszek, Tywoniuk Antoni, Fill Stanisław, sekretarz Łukiewicz Kazimierz, Osuch Stanisław, Modrzewski Stanisław, Jędruszczak Zdzisław, Mazurek Jan, Jeżewski Eugeniusz, Majzer Zenon, Tokarski Tadeusz, Kitlińska Janina, Leszczuk Bogdan, Konon Henryk, Pastuszek Jan, Portuś Henryk. Komisja rewizyjna: Wróblewski Jan, Lebiedowicz Jan, Cierech Bogusław;

Liga z drużynami aż z woj. Siedleckiego
W 1978 r. „Unia” zajęła III miejsce w woj. Zamojskim w „Pucharze Polski”, przegrywając w małym finale po 120 min. gry z „Tomasovią” 2:1. Wcześniej wygrała z „Ładą” Biłgoraj i „Roztoczem” Szczebrzeszyn po 3:2.
Jesienią 1978 r. powołano ligę międzyokręgową, składającą się z drużyn aż z pięciu województw, m.in. z udziałem drużyn z woj. Siedleckiego. Po rundzie jesiennej „Unia” zajęła 9 miejsce, m.in. wygrywając z: „Startem” Krasnystaw 1:4, „Włodawianką” 6:1, najczęściej grając w składzie: Trojanowski, Zb. Lebiedowicz, J. Nowak, Bojko, Fedorowicz, Żuraw, Kargol, Wójcik, M. Cisło, E. Lebiedowicz, Głowacz, Horajecki, M. Nowak, Gajec, J. Rybak, trenerem był Tadeusz Rysak. W meczu towarzyskim „Unia” zremisowała z „Avią” Świdnik.
Po sezonie 1978/79 „Unia” wywalczyła 8 miejsce, wygrywając m.in. z „Wisłą” Puławy 2:0 i „Wilgą: Garwolin 6:1. Po ośmiu kolejkach rundy jesiennej 1979 r. „Unia” wraz z trzema innymi zespołami była na czele tabeli zdobywając 12 pkt., m.in. zremisowali z mistrzem jesieni „Wisłą” Puławy 0:0, ostatecznie zajmując 5 miejsce na 14 zespołów.

Największy sukces drużynowy !!!
W czerwcu 1979 r. „Unia” pokonała w finale wojewódzkim Pucharu Polski „Hetmana” Zamość 7:3 (6 bramek strzelił Eugeniusz Gajec). W sierpniu już na szczeblu centralnym Pucharu gromi „Iglopol” Dębica 5:1, później II Ligowy „Ursus” Warszawa pokonuje 3:2 (2:2), (br. M. Nowak, E.Gajec i Bojko), kibiców 3 tysiące. „Unia” znalazła się wśród 48 najlepszych klubów w Polsce. Był to największy sukces w historii hrubieszowskiego futbolu. W dniu 9 września w obecności 5 tyś. kibiców toczy wspaniały pojedynek z „Wigrami” Suwałki. W normalnym czasie pada remis 2:2 ( „Wigry” strzelają bramkę na remis w ostatnich sekundach meczu), po dogrywce wygrywają „Wigry” 3:2 (br. Bojko z wolnego i Gajec z karnego). Unia zaimponowała ambicją, walecznością, wolą walki, a następny mecz byłby z „Legią” Warszawa.
Skład tej wspaniałej drużyny: J. Trojanowski, A. Grabowski, J. Fedorowicz, R. Bojko, Z. Lebiedowicz, E. Lebiedowicz, M. Nowak, Skierski, J. Nowak, R.Głowacz, E. Gajec, J. Rybak. Najlepsi w skali roku: Zb. Lebiedowicz, Bojko, Skierski, Rybak. W tym okresie trenerami „Unii” byli Antoni Weremko i Roman Giergiel. Kierownikiem drużyny był Jan Lebiedowicz ps. „Bambo”, były wieloletni piłkarz „Unii”.

Opracował – mak

Na zdjęciach:
1. Unia 1970
2. Unia pn w listopadzie 1972 r.
3. Unia 1975
4. Unia pn 1976
5. Unia na obozie w Turkowicach 1977
6. Unia pn 1978
7. Unia pn 1979

zobacz zdjęcia >>