Historyczne sukcesy przełajowych sztafet

Hrubieszów Nie było i nie jest to łatwe, aby zebrać dobrych 10 osób do sztafety przełajowej i wygrać lub wywalczyć miejsca premiowane na zawodach powiatowych, wojewódzkich, strefowych i w końcu powalczyć na zawodach Centralnych, nawet o medale. W latach 1976 – 1985, niektórym szkołom z Hrubieszowa udawały się takie awanse, a nawet zdobywały brązowe medale.

Reklamy

***

SP nr 2 w Hrubieszowie

Początkowo w szkołach podstawowych były sztafety składające się z 5 dziewcząt, biegających po 800 m. i 5 chłopców pokonujących 1000 m. Biegali na zmianę, zaczynała dziewczyna.

Mieszana (dziewczęta i chłopcy)

1976 –25 IV w Łodzi sztafeta przełajowa mieszana (5 dz. i 5 chł.) zajęła 12 miejsce w Finale Krajowym w składzie: Bożena Chwastek, Przemysław Sidor, Irmina Kwaśniewska, Sylwester Tymosiewicz, Anna Mazurek, Jarosław Kolano, Małgorzata Muzyczuk, Jerzy Bilik, Wanda Safin, Bogdan Kołciuk, rez. Grażuna Olszak i Marek Horbaczewski

Dziewczęta

Od tego roku oddzielnie biegały dziewczęta 10 x 800 m.

1977 – W Kielcach 24 IV odbyły się Mistrzostwa Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych, dziewczęta zajęły 13-te miejsce, w składzie: Irena Tarcz, Dorota Siemko, Dorota Kowalczuk, Danuta Kamieniarz, Dorota Kolano, Małgorzata Ciesielczuk, Anna Kwiatkowska, Maria Boczkowska, Aneta Kulik, Małgorzata Muzyczuk

1978 – 23 IV w Wieluniu woj. Sieradz, dziewczęta z SP 2 Hrubieszów (wówczas ZSO 1) zajęły VIII miejsce w Mistrzostwach Polski SP w Sztafetowych Biegach Przełajowych w składzie: Irena Tarcz, Anna Kwiatkowska, Dorota Kolano, Lilla Karczmarczuk, Dorota Siemko, Anna Patkowska, Dorota Kowalczuk, Jolanta Kotko, Marzena Paluch, Małgorzata Ciesielczuk, Maria Boczkowska, wyn. 26:43,6 min. (do 1 m. zabrakło 27 sek. do 3-go 7,5 sek.)

1979 – W Barlinku woj. Gorzów Wielkopolski odbyły się Mistrzostwa Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewczęta zajęły 14 miejsce w składzie: Jolanta Kotko, Dorota Siemko, Grażyna Cyganowska, Lilla Karczmarczuk, Beata Mil, Elżbieta Ślusarczyk, Małgorzata Fiedur, Bożena Kwaśniak, Elżbieta Borsukiewicz, Marzena Paluch, Renata Mazur, Gabriela Iwańczuk,

1982 – w Elblągu rozegrano X Sztafetowe Biegi Przełajowe dz. zajęły 16 miejsce w/w składzie: Dorota Panasiewicz 8 a, Małgorzata Misiuk 7 a, Halina Stankiewicz 8 a, Lucyna Ziobro 6 a, Joanna Cieśla 6 a, Renata Panasiewicz 8 a, Izabela Sawicz 7 a, Maria Baran 8 a, Beata Lenard 8 a, Zofia Chałka 8 a, r. Beata Misiuk 8 a i Barbara Gontarz 8 a

1983 – W Toruniu odbyły się XI Mistrzostwa Polski w Szt. B. Prz. SP dz. 4. ZSP 2 Hrubieszów w składzie: Ewa Mirowska, Anna Tarnogórska, Małgorzata Turzyńska, Joanna Cieśla, Dorota Ziobro, Aneta Harasymiuk, Barbara Szczęk, Izabela Sawicz, Lucyna Ziobro, Elżbieta Turzyńska, Agnieszka Szymanek

1984 – BRĄZOWY MEDAL czyli III miejsce dziewcząt na Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych w składzie: Lucyna Ziobro, Wrzos Agnieszka, Gontarz Elżbieta, Cieśla Joanna, Mazurek Katarzyna, Szwanc Małgorzata, Szczęk Barbara, Ziobro Dorota, Szymanek Agnieszka, Kuniczuk Małgorzata, r. Barbara Sanek

1985 – 12 miejsce dziewcząt na Mistrzostwach POLSKI w Sztafetowych Biegach Przełajowych 28 IV w Rawie Mazowieckiej w składzie: Małgorzata Kuniczuk, Aleksandra Dobrowolska, Joanna Lenard, Małgorzata Szwanc, Barbara Szczęk, Agnieszka Szymanek, Monika Kołodyńska, Dorota Ziobro, Barbara Dudzicz, Katarzyna Mazurek, r. Beata Hukowska

Od 1986 roku zlikwidowano sztafety przełajowe a na kilka lat wprowadzono Drużynowe Biegi Przełajowe, bez finałów centralnych.

Chłopcy 10 x 1000 m.

1977 – W Kielcach 24 IV odbyły się Mistrzostwa Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych, chłopcy zajęli 8 miejsce w składzie: K. Rorat, Adam Makarewicz, Wiesław Grzyb, Ireneusz Barański, Mirosław Nita, Stanisław Fiedur, Artur Szumiata, Marek Horbaczewski, Zenon Chłopeniuk, Sylwester Tymosiewicz

1979 – W Barlinku woj. Gorzów Wielkopolski odbyły się Mistrzostwa Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych chłopcy zajęli 15 miejsce w składzie: chłopcy: Albert Stadnicki, R. Nieradko, Robert Szwanc, Marian Kamiński, J. Szymański, Jacek Kolasa, S. Perski, H. Kot, Krzysztof Paluch, S. Bobiński, Marcim Irek

ZS 2 – LO Staszic Hrubieszów

Dziewczęta 10 x 800 m.

1977 – W Kielcach 24 IV – X miejsce w Finale Krajowym Sztafetowych Biegów Przełajowych dziewcząt, w składzie: Pańczyk Jolanta, Marchewka Danuta, Korzeniowska Joanna, Sitnik Anna, Safin Wanda, Ulidowska Marzanna, Kwaśniewska Irmina, Wilczek Joanna, Korzeniowska Barbara, Mazurek Anna

1978 – BRĄZOWQY MEDAL CZYLI III miejsce w Polsce w Przełajowych Sztafetowych Mistrzostwach Szkół Średnich dziewcząt 10 x 800 m, biegły w składzie: Kondrak Anna, Korzeniowska Barbara, Sitnik Anna, Muzyczuk Małgorzata, Marchewka Danuta, Kwaśniewska Irmina, Safin Wanda, Pańczyk Jolanta, Ulidowska Marzanna, Kulik Aneta.

1979 – VI miejsce w Finale Krajowym W Sztafetowych Biegach Przełajowych w składzie: Korzeniowska Barbara, Muzyczuk Małgorzata, Tarcz Irena, Sitnik Anna, Marchewka Danuta, Kondrak Anna, Paczos Maria, Safin Wanda, Ulidowska Marzanna, Kwaśniewska Irmina, Boczkowska Maria

1980 – BRĄZOWY MEDAL w Przełajowych Sztafetowych Mistrzostwach Polski Szkół Średnich dziewcząt 10 x 800 m, skład drużyny z 1980 roku: Korzeniowska Barbara, Muzyczuk Małgorzata, Tarcz Irena, Chomik Henryka, Czuryło Bożena, Boczkowska Maria, Paczos Maria, Safin Wanda, Kwaśniewska Irmina, Ulidowska Marzanna, r. Sitnik Anna.

1981 – IX miejsce w FINALE KRAJOWYM SZTAFETOWYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH dziewcząt w składzie: Paczos Maria, Chomik Henryka, Michalina Bogumiła, Salewska Barbara, Kotko Jolanta, Tarcz Irena, Kamieniarz Danuta, Lemańska Beata, Muzyczuk Małgorzata, Śniosek Halina

ZS 1 (ZSMR) Hrubieszów – 10 x 1500 m

Chłopcy

1980 – 20 IV Barlinek woj. Gorzowskie, podczas Mistrzostw Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych 10 x 1500 m – 50:11,4 min., chłopcy uplasowali się na 9 miejscu w składzie: Robert Łukasiewicz, Andrzej Kapusta, Edward Kostrubiec, Krzysztof Szulakiewicz, Stanisław Krosman, Krosman Wiesław, Paluch Krzysztof, Grabowski Ryszard, Zbigniew Sadlej, Stefan Mordacz

1982 – 25 IV w Elblągu, IV miejsce chłopców w Mistrzostwach Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych 10 x 1500 m w składzie: Robert Łukasiewicz, Zbigniew Sadlej, Jerzy Bilik, Stefan Mordacz, Krzysztof Szulakiewicz, Ryszard Grabowski, Andrzej Kapusta, Stanisław Krosman, Edward Kostrubiec, Wiesław Krosman

ZSR Turkowice

Oprócz szkół hrubieszowskich do zawodów centralnych awansowały uczennice ZSR Turkowice, niestety na razie ile to razy było (2-3 razy) jest brak danych. W swoich zapiskach znalazłem tylko:

1982 – 25 IV w Elblągu rozegrano X Sztafetowe Biegi Przełajowe dziewczęta SPP: 10. ZSR Turkowice

Ciekawym zestawieniem okazało się podliczenie,

Kto ile razy biegał w sztafecie na MP:

6 – Muzyczuk Małgorzata – 1976 SP 2 (12); 1977 SP 2 (13), 1978 LO (3), 1979 LO (6), 1980 LO (3), 1981 LO (9)
5 – Safin Wanda – 1976 SP 2 (12), 1977 LO (10), 1978 LO (3), 1979 LO (6), 1980 LO (3)
5 – Tarcz Irena – 1977 SP 2 (13), 1978 SP 2 (8), 1979 LO (6), 1980 LO (3), LO 1981 (9)
5 – Kwaśniewska Irmina – 1976 SP 2 (12), 1977 LO (10), 1978 LO (3), 1979 LO (6), 1980 LO (3)
4 – Boczkowska Maria – 1977 SP 2 (13), 1978 SP 2 (8), 1979 LO (6), 1980 LO (3)
4 – Marzanna Ulidowska – 1977 LO (10), 1978 LO (3), 1979 LO (6), 1980 (3)
4 – Barbara Korzeniowska – 1977 LO (10), 1978 LO (3), 1979 LO (6), 1980 (3)
3 – Anna Sitnik – 1977 LO (10), 1978 LO (3), 1979 LO (6)
3 – Maria Paczos – 1979 LO (6), 1980 LO (3), 1981 LO (9)
3 – Siemko Dorota – 1977 SP 2 (13), 1978 SP 2 (8), 1979 SP 2 (14)
3 – Kotko Jolanta – 1978 SP 2 (8), 1979 SP 2 (14), 1981 LO (9)
3 – Lucyna Ziobro – 1982 SP 2 (16), 1983 SP 2 (4), 1984 SP 2 (3)
3 – Joanna Cieśla – 1982 SP 2 (16), 1983 SP 2 (4), 1984 SP 2 (3)
3 – Dorota Ziobro – 1983 SP 2 (4), 1984 SP 2 (3), 1985 SP 2 (12)
3 – Barbara Szczęk – 1983 SP 2 (4), 1984 SP 2 (3), 1985 SP 2 (12)
3 – Agnieszka Szymanek – 1983 SP 2 (4), 1984 SP 2 (3), 1985 SP 2 (12)
3 – Danuta Marchewka – 1977 LO (10), 1978 LO (3), 1979 LO (6),
2 – Anna Mazurek – 1976 SP 2 (12), 1977 LO (10)
2 – Kowalczuk Dorota – 1977 SP 2 (13), 1978 SP 2 (8),
2 – Kolano Dorota – 1977 SP 2 (13), 1978 SP 2 (8),
2 – Ciesielczuk Małgorzata – 1977 SP 2 (13), 1978 SP 2 (8),
2 – Kwiatkowska Anna – 1977 SP 2 (13), 1978 SP 2 (8),
2 – Kulik Aneta – 1977 SP 2 (13), 1978 LO (3),
2 – Karczmarczuk Lilla – 1978 SP 2 (8), 1979 SP 2 (14)
2 – Paluch Marzena – 1978 SP 2 (8), 1979 SP 2 (14)
2 – Pańczyk Jolanta – 1977 LO (13), 1978 LO (3)
2 – Izabela Sawicz – 1982 SP 2 (16), 1983 SP 2 (4)
2 – Katarzyna Mazurek – 1984 SP 2 (3), 1985 SP 2 (12)
2 – Małgorzata Szwanc – 1984 SP 2 (3), 1985 SP 2 (12)
2 – Małgorzata Kuniczuk – 1984 SP 2 (3), 1985 SP 2 (12)
2 – Anna Kondrak – 1978 LO (3), 1979 LO (6)
2 – Henryka Chomik – 1980 LO (3), 1981 LO (9)
2 – Robert Łukasiewicz – 1980 ZSMR (9), 1982 ZSMR (4)
2 – Andrzej Kapusta – 1980 ZSMR (9), 1982 ZSMR (4)
2 – Edward Kostrubiec – 1980 ZSMR (9), 1982 ZSMR (4)
2 – Krzysztof Szulakiewicz – 1980 ZSMR (9), 1982 ZSMR (4)
2 – Stanisław Krosman –1980 ZSMR (9), 1982 ZSMR (4)
2 – Wiesław Krosman – 1980 ZSMR (9), 1982 ZSMR (4)
2 – Ryszard Grabowski – 1980 ZSMR (9), 1982 ZSMR (4)
2 – Zbigniew Sadlej – 1980 ZSMR (9), 1982 ZSMR (4)
2 – Stefan Mordacz – 1980 ZSMR (9), 1982 ZSMR (4)
2 – Jerzy Bilik – 1976 SP 2 (12), 1982 ZSMR (4)

Pozostałe osoby po 1 razie.

Po 2 medale w barwach LO Hrubieszów zdobyły:

1. Korzeniowska Barbara,
2. Kwaśniewska Irmina,
3. Muzyczuk Małgorzata,
4. Safin Wanda,
5. Ulidowska Marzanna

***

Opracował – Marek Ambroży Kitliński

_________________________________________________

Na zdjęciu – Małgorzata Muzyczuk na Mistrzostwach Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych Szkół, aż sześć razy reprezentowała hrubieszowskie szkoły, w tym zdobywając z koleżankami dwa brązowe medale (zdjęcie z okresu szkoły średniej).
_________________________________________________

Hrubieszow LubieHrubie 2009