22 października 2024

Hrubieszów: Szachowe wieści [ZDJĘCIA]

Rozpocznę od ostatniej imprezy szachowej z udziałem moich wychowanków, nie tylko z Hrubieszowa. W dniu 9 września 2022 w Starym Zamościu uczestniczyliśmy w Igrzyskach Zamojszczyzny Pamięci Powstania Zamojskiego.

Inicjatorem Igrzysk był poseł Sławomir Zawiślak – Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego „Zamojszczyzna”. Wśród wielu konkurencji znalazły się szachy.

Turniej rozgrywany był w dwu kategoriach wiekowych: klasy 1-3 i 4-8, na dystansie 7 partii z czasem 7 min. +2” za ruch.

­

Najlepiej zagrały młodziczki – dziewczęta klas l – 3.

Oto lokaty w tej kategorii  1. Zofia Łata, SP 2 z Tomaszowa Lubelskiego, 2. Zuzanna Chudyga – trzecioklasistka z ZSP w Michalowie, 3. Kornelia Zając – drugoklasistka SP 3 Hrubieszów, 4. Alicja Rudek – trzecioklasistka z SP1 Hrubieszów. Pierwsza trójka otrzymała piękne puchary, medale i nagrody. Kolejne miejsca dyplomy, medale, pamiątkowe upominki.

Wśród chłopców w tej kategorii najlepiej z moich zagrali: 4. Antoni Tor, 5. Rafał Nieradko – obaj drugoklasiści z Hrubieszowskiej Dwójki, 6. Gabriel Kuźniarski – trzecioklasista, 7. Antoni Sikora – drugoklasista, obaj z ZSP Michalów, wśród 16 startujących.

Wśród dziewcząt klas 4 – 8, w całym turnieju zwyciężyła Emilia Sprzęczka ósmoklasistka z Tomaszowskiej Dwójki, Wicemistrzyni w Mistrzostwach Polski Juniorek do lat 14 w szachach szybkich i błyskawicznych – Rzeszów 26 – 28 sierpnia. W tej kategorii Igrzysk startowało 22 szachistów, w tym dwójka z Hrubieszowskiej Jedynki i czworo z ZSP w Michalowie – 4. Emilia Sikora.

Wśród chłopców klas 4 – 8 zwyciężył Bartosz Ożóg – szóstoklasista z Zamojskiej Dwójki, Bartek zwyciężył także goszcząc w HDK w XVII Turnieju o Puchary Pani Burmistrz w minionej edycji.

Szczegółowe informacje o Igrzyskach możemy znaleźć na stronie: zamojszczyzna.org

­

Wrócę także, do miłego wydarzenia szachowego z wakacji. Nasz Mistrz w kat. Juniorów starszych w Pucharze Burmistrza Hrubieszowa – Filip Kowalewski, drugoklasista hrubieszowskiego Staszica, w dniu 24 lipca 2022 roku zwyciężył w turnieju klasyfikacyjnym na IV i V kat. w Lublinie. Zdobył jako jedyny wśród 27 uczestników IV kat. szachową i został zarejestrowany z rankingiem 1400 pkt w PZSZACH.

­

Sukcesy Polskich szachistów w Europie i na świecie

W dniach 27.07 – 10.08 w Cennaj (Indie), odbyła się Olimpiada szachowa, w której uczestniczyły obydwie reprezentacje. Lepiej grały kobiety, przez cały turniej były w ścisłej czołówce. Zajęły 6 miejsce wśród 166 drużyn. Na specjalne wyróżnienie zasłużyła Oliwia Kiołbasa – złoty medal na III szachownicy oraz Maria Malicka – srebrny medal na IV szachownicy. Słabiej zagrali mężczyźni, zajęli 9 miejsce wśród 188 drużyn. Złoty medal na V szachownicy zdobył Mateusz Bartel.

Na Mistrzostwach Europy w Pradze Monika Soćko została Mistrzynią Europy wśród 123 szachistek, zdobywając Puchar i nagrodę główną. Więcej informacji na stronie PZSZACH

Od września kontynuujemy turnieje szachowe o Puchary Wójta Gminy Hrubieszów.