I Memoriał Antoniego Weremko

Hrubieszów

Reklamy

Dnia 25 X 2008 r. w Hali HOSiR w Hrubieszowie został rozegrany Turniej Piłkarski jako I Memoriał Antoniego Weremko. W turnieju udział wzięły cztery drużyny przyjezdne, zabrakło gospodarzy.

Na początek odbyło się uroczyste otwarcie, pamięć zmarłego uczczono chwilą ciszy. Wszyscy uczestnicy zawodów i kibice mieli okazję obejrzeć w gablocie gazetkę o trenerze A. Weremko przygotowaną przez p. Mirosława Szupra.

Wyniki:

Chełm – Puławy 7:4
Zamość – Włodawa 5:2
Puławy – Zamość 1:4
Włodawa – Chełm 4:7
Włodawa – Puławy 7:8
Zamość – Chełm 3:6

Tabela końcowa:

1. Chełm 9 20:11
2. Zamość 6 12:9
3. Puławy 3 13:18
4. Włodawa 0 13:20

Najlepszym bramkarzem Memoriału został wybrany Radosław Radwański z Zamościa, królem strzelców Arur Świstowski z Chełma, najstarszym zawodnikiem był 51 – letni Ryszard Suduł z Chełma, który około 30 lat temu reprezentował barwy Unii Hrubieszów.

Niestety hrubieszowska drużyna nie zebrała składu i nie wystąpiła w turnieju, po prostu kolejny skandal !!!

Puchary ufundował Burmistrz Miasta p. Zbigniew Dolecki, który je osobiście wręczał.

***

ANTONI WEREMKO

Urodził się 20 czerwca 1937 r. w Uściługu (obecnie Ukraina).
W czasie wojny, w 1944 r., w wieku 7 lat stracił ojca.
Lata powojenne to Zamość, gdzie skończył szkołę podstawową w 1951 r., następnie Średnią Szkołę Sportową w Gdańsku w 1956 r., Studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie to lata 1956 – 1960, otrzymując tytuł magistra wychowania fizycznego.

Pierwsza praca zawodowa to w roku szkolnym 1960/61 w Janowie Podlaskim na stanowisku nauczyciela wychowania fizycznego i higieny w Zasadniczej Szkole Zawodowej.

Od września 1961, nieprzerwanie przez 42 lata, zatrudniony w Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie, jako nauczyciel wychowanie fizycznego, przysposobienia wojskowego i przez dziesięć lat – kierownik internatu. Po powołaniu Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Hrubieszowie w 1964 r. przez kilka lat organizował zawody międzyszkolne na szczeblu powiatowym.

W swoim życiorysie zawodowym ma również tytuł kierownika Powiatowego Ośrodka Metodycznego.
II stopień specjalizacji zawodowej zdobyty w 1989 r. i tytuł trenera II klasy w piłce nożnej.
Umiejętności trenerskie wykorzystywał z powodzeniem prowadząc drużynę seniorów „Unia” Hrubieszów już w roku 1962, po drodze m.in. zdobywając awans do 1/8 finału Pucharu Polski w 1979 r. pokonując m.in. Hetmana Zamość 7:3, Iglopol Dębica 5:1, II – ligowy Ursus Warszawę 3:2, czy wielokrotnie wprowadzając prowadzony zespół w rozgrywkach ligowych do klasy wyższej. Jeszcze w latach dziewięćdziesiątych prowadził w Unii grupy młodzieżowe.

Do najwybitniejszych jego podopiecznych należeli: Jan Lebiedowicz, Zbigniew Wiśniewski, Ryszard Wołoszyn, Eugeniusz Pietrosiuk, Henryk Barszczewski, Jerzy Pachniewski, Kazimierz Młodzianowski, Mirosław Majcherski, Eugeniusz Cieśla,Ryszard Bojko, Antoni Czarnecki, Marian Cisło, Paweł Pyszniak, Andrzej Grabowski, Zdzisław Bzikowski, Jan Paczała, Bogdan Bałdyga, Mirosław Szuper, Jan i Mirosław Nowakowie, Janusz Horajecki, Janusz Rybak, Jan Skierski, Zbigniew Kargol, Ryszard Głowacz, Zbigniew Lebiedowicz, Janusz Trojanowski, Janusz Olejarz, J. Fedorowicz, Eugeniusz Gajec i inni.

W rywalizacji międzyszkolnej największe sukcesy odnotowały dziewczęta w sztafetowych biegach przełajowych sześciokrotnie awansując do centralnych finałów a dwukrotnie stając na najniższym podium. Chłopcy wywalczyli 8 – me miejsce w Polsce w pięcioboju la w 1969 r. W koszykówce, siatkówce i piłce ręcznej jego podopieczne i podopieczni wielokrotnie stawali na podium na szczeblu wojewódzkim (patrz w dziale sport Staszic I i II).

Niezwykłe umiejętności zawodowe i ogromne zaangażowanie w pracy przynoszą uznanie przełożonych, popularność w środowisku, niezwykłą sympatię młodzieży i … kibiców.

LISTA NAGRÓD jest bardzo długa:

1.Krzyż Kawalerski – 1991 r.
2.Złoty Krzyż Zasługi – 1981 r.
3.Srebrny Krzyż Zasługi – 1977 r.
4.Nagroda Ministra Oświaty II stopnia – 1973 r.
5.Nagroda Ministra Oświaty III stopnia – 1979 r.
6.Medal Komisji Edukacji Narodowej – 2000 r.
7.Medal Komisji Edukacji Narodowej – 2002 r.
8.Nagroda Starosty – 2001 r.
9.Nagroda Dyrektora szkoły – 7-krotnie
10.Odznaki: Ludowego Związku Sportowego, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, Polskiego i Okręgowego Związku Piłki Nożnej, Szkolnego Związku Sportowego, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.
11.Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej
12.Odznaka Zasłużony Hrubieszowszczyźnie.
13. Inne …

W drodze zawodowej, usłanej sukcesami, posiadał pociąg do budowania szkolnych boisk, skoczni, zielonej sali, letniego basenu przy pałacu Du Chateau, lodowiska wylewanego przez wiele zimowych nocy w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych oraz siłowni wydobytej z głębokich piwnicznych czeluści. Za co szkoła otrzymywała dodatkowe nagrody.

Przeprowadzał mnóstwo rozgrywek szkolnych, z młodzieżą prowadził kroniki SKS, gabloty, organizował wyjazdy na zawody, pochody pierwszomajowe, wielkie pokazy sportowe na 1000 – lecie Państwa Polskiego.

Jego pracę zawodową opiniowała czterech dyrektorów szkolnych i kilku prezesów klubu Unia – zawsze na ocenę szczególnie wyróżniającą i zawsze towarzyszyły tej ocenie sformułowania: obowiązkowy, zdyscyplinowany i odpowiedzialny.

Życie osobiste to też szkoła i stadion, bo mieszkanie w szkole lub tuż niedaleko, a żona polonistka w tym samym liceum. Mimo życiowych trudów zachowuje pogodę ducha; życzliwy, wymagający, ale sprawiedliwy. Uwielbiany przez wszystkie pokolenia wychowanków. Niezrównany wzór dla młodzieży zaangażowanej w sport.

Hrubieszów stał się kuźnią talentów i ludzi wybierających zawód swojego Mistrza. Lista wychowanków, absolwentów Akademii Wychowania Fizycznego jest bardzo długa.

W roku 2002, w maju umiera żona – pani profesor Janina Weremko. Jest to też ostatni rok etatowej pracy Antoniego Weremko. Kolejne dwa lata to praca na pół etatu.

Profesor i trener Antoni Weremko zmarł tragicznie w dniu 15 kwietnia 2007 roku. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 18 kwietnia.

W bieżącym roku z inicjatywy uczennicy w/w profesora Łucji Watras została w LO „Staszic” na terenie szkoły wmurowana w ścianę przy auli pamiątkowa tablica o Antonim Weremko.

Opracował – mak

zobacz zdjęcia >>