15 lipca 2024

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 – podsumowanie

Reprezentacja Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio zdobyła 14 medali, to najlepszy wynik od igrzysk w Sydney w 2000 r. Zdecydowanie Polacy najlepsi okazali się w lekkiej atletyce, gdzie zdobyli aż dziewięć krążków. Największym rozczarowaniem była ćwierćfinałowa porażka siatkarzy, sensację sprawili lekkoatleci Dawid Tomala i Patryk Dobek, a niespodziankę zapaśnik Tadeusz Michalik. Trzy medale złoty, srebrny i brązowy wywalczyły lekkoatletki AZS UMCS Lublin.

Reklamy

Polscy medaliści Tokio 2020

­

Złote medale

Reklamy
 1. Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Dariusz Kowaluk, Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski – sztafeta mieszana 4 × 400 m
 2. Anita Włodarczyk – rzut młotem
 3. Wojciech Nowicki – rzut młotem
 4. Dawid Tomala – chód na 50 km

­

Srebrne medale

Reklamy
 1. Agnieszka Kobus-Zawojska, Maria Sajdak, Marta Wieliczko, Katarzyna Zillmann – wioślarstwo, czwórka podwójna
 2. Karolina Naja, Anna Puławska – kajakarstwo, K-2 500 m
 3. Jolanta Ogar-Hill, Agnieszka Skrzypulec – żeglarstwo, klasa 470
 4. Maria Andrejczyk – rzut oszczepem
 5. Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic – sztafeta 4 × 400 m

­

Brązowe medale

 1. Tadeusz Michalik – zapasy w stylu klasycznym, kategoria 97 kg
 2. Malwina Kopron – rzut młotem
 3. Paweł Fajdek – rzut młotem
 4. Patryk Dobek – bieg na 800 m
 5. Justyna Iskrzycka, Karolina Naja, Anna Puławska, Helena Wiśniewska – kajakarstwo, K-4 500 m

­

Katarzyna Zillmann, Maria Sajdak, Marta Wieliczko i Agnieszka Kobus-Zawojska zdobyły pierwszy medal dla Polski na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Sięgnęły one po srebro w rywalizacji wioślarskich czwórek podwójnych.

Dawid Tomala został sensacyjnym mistrzem olimpijskim w chodzie na 50 km w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Rywalizacja w tej konkurencji odbywała się ponad 800 km od stolicy Japonii w Sapporo. Tomala nawiązał do sukcesów wybitnego polskiego chodziarza Roberta Korzeniowskiego.

Ostatni medal, srebrny, dla Polski zdobyła kobieca sztafeta 4×400 m: Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic.

Polacy w Tokio zdobyli łącznie 14 medali: 4 złote, 5 srebrnych i 5 brązowych. To najlepszy wynik reprezentacji Polski na igrzyskach olimpijskich w XXI w. W klasyfikacji medalowej Polska w Tokio zajęła 17. miejsce.

Najbardziej utytułowanym polskim letnim medalistą olimpijskim jest Robert Korzeniowski, który zdobył cztery medale na trzech igrzyskach, wszystkie złote. Z kolei najwięcej medali olimpijskich zdobyła Irena Szewińska – 7 na czterech kolejnych igrzyskach, 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Również na czterech kolejnych igrzyskach zdobywał medale Jerzy Pawłowski.

­

Czytaj także

3 MEDALE OLIMPIJSKIE DLA LUBELSZCZYZNY !!!

­

(Opracował – Marek Ambroży Kitliński, fot. arch. lubiehrubie.pl)


Zobacz też:

Hrubieszowianie będą działać w Lubelskim Okręgowym Związku Podnoszenia Ciężarów

Hrubieszowianie będą działać w Lubelskim Okręgowym Związku Podnoszenia Ciężarów


LubieHrubie na Instagramie