Jan Pastuszek typuje piłkarzy ręcznych

Poprosiłem wieloletniego trenera sekcji piłki ręcznych w Unii Hrubieszów o wytypowanie w tej dyscyplinie najlepszych zawodników i zawodniczki I dekady XXI wieku, i uczynił to. Poniżej przedstawiam te typy oraz kalendarium z tego okresu.

Reklamy

i>Na zdjęciu – Trener piłki ręcznej Jan Pastuszek.

Jan Pastuszek typuje, bez kolejności miejsc:

Chłopcy

Rocznik 1986/1987

Paweł Kujawski
Tomasz Kozaczuk
Radosław Hajkiewicz
Jarosław Jakimiec
Jacek Panasiewicz
Arkadiusz Sas
Szymon Ciesielczuk
Kamil Ciesielczuk
Radosław Antczak
Jarosław Paul
Paweł Bartkowiak

Rocznik 1989/1990

Jacek Jureczko
Łukasz Otręba
Piotr Zając
Paweł Sokół
Paweł Ostasz
Cezary Nowicki
Artur Bak
Norbert Kucyk
Kamil Czerniak
Paweł Kalicki
Damian Makuch
Rafał Megas

Starsi zawodnicy

Robert Kruk
Wojciech Lecko

***

Dziewczęta

Malwina Bodys
Sylwia Dąbrowska
Paulina Krzaczek
Paulina Kusiak
Justyna Paczała
Natalia Wypych
Aleksandra Baryluk – Mircze
Agnieszka Wajda – Mircze
Elwira Sarapkiewicz – Horodło
Monika Jaworska – Przewodów
Agnieszka Osojca – Przewodów

W pewnej grupie mógłbym wytypować jeszcze 2-3 chłopców, ale niestety, podpadli w życiu po sporcie.

***

Kalendarium piłki ręcznej I dekady XXI wieku

2001 – W czerwcu kończy rozgrywki II edycja „Liga p.r. – Hrubieszów 2001”. W rozgrywkach brało udział 9 zespołów z powiatów hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego.

2001 – Młodzicy „Unii” biorą udział w „Międzynarodowym Festiwalu Sportu Dzieci i Młodzieży”, zajmując 7 miejsce (1. Presov).

2002 – juniorzy, w zamojskiej lidze juniorów zajęli 2 miejsce, wyróżniali się : Tomasz Zięba, Paweł Kujawski, Paweł Kacicki, Łukasz Otręba, Radosław Kozaczuk, którzy zostali powołani do kadry województwa lubelskiego młodzików i juniorów.

2002 – 09 czerwca zakończyła się III edycja „Liga pr – Hrubieszów 2002” , w której uczestniczyło 10 zespołów (5 chł. i 5 dz.).

2002 – Młodzicy „Unii” biorą udział w „Międzynarodowym Festiwalu Sportu Dzieci i Młodzieży”, zajmując 4 miejsce.

2002 – Paweł Kujawski w Plebiscycie na najlepszego sportowca powiatu Hrubieszowskiego za sezon 2002 zajął 10 miejsce.

2002 – Od sezonu 2002/ 2003 zespół juniorów i juniorów młodszych bierą udział w rozgrywkach lubelskiej ligi wojewódzkiej juniorów.

2003 – w hrubieszowskiej hali 25 stycznia 2003 r. odbył się ciekawy i na wysokim poziomie stojący mecz, tym razem II ligi mężczyzn pomiędzy „Padwą” Zamość a „Piotrkowin Kiper” Piotrków Trybunalski.

2003 – Młodzicy „Unii” biorą udział w „Międzynarodowym Festiwalu Sportu Dzieci i Młodzieży”, zajmując 4 miejsce (1. Kraków).

2003 – W dniach 06/07 lipca w Hrubieszowie odbył się półfinał juniorów „Turnieju Nadziei Olimpijskich PKOL” , w których biorą udział reprezentacje wojewódzkie, m.in. w lubelskiej wystąpili zawodnicy „Unii” P. Kujawski i T. Ziemba. W finale „B” w/w turnieju, który odbył się w Zamościu wystąpili ci sami zawodnicy (Kujawski zdobył 8 bramek).

2003 – w dniach 24 – 26 października w Hrubieszowie odbył się cieszący się dużą popularnością wśród kibiców, międzynarodowy turniej juniorów „Eurohandbodl CUP – 2003” z udziałem reprezentacji Norwegii, Ukrainy, Polski i reprezentacji Lubelszczyzny. W tej ostatniej drużynie wystąpił zawodnik „Unii” Arkadiusz Sas, który strzelił 1 bramkę.

2003 – I zespół od sezonu 2003/2004 grał w lubelskiej lidze wojewódzkiej seniorów, niestety ponosząc same porażki.

2004 – Dwukrotnie w Tomaszowie Lubelskim odbyły się turnieje o puchar dyrektora Gimnazjum nr 1, zespół „Unii” Hrubieszów dwa razy zajął 3 miejsce.

2004 – Młodzicy „Unii” biorą udział w „Międzynarodowym Festiwalu Sportu Dzieci i Młodzieży”, zajmując 4 miejsce (1. Presov).

2004 – Arkadiusz Sas w Plebiscycie na najlepszego sportowca powiatu Hrubieszowskiego za sezon 2004 zajął 7 miejsce

2005 – W hali hrubieszowskiego HOSiR odbyły się mecze międzynarodowe dziewcząt i chłopców z roczników 1989 i młodszych między reprezentacją Lubelszczyzny a Białorusią. Dziewczęta przegrały, chłopcy wygrali.

2005 – W sezonie 2005/06 Juniorzy występują w lidze wojewódzkiej, m.in. rywalizowali z Padwą Zamość, Unią Lublin, Wisłą Puławy, MKS Biłgoraj.

2007 – Niestety, na początek wycofano z rozgrywek zespół seniorów następnie juniorów (jeszcze grali w 2007 r.).

2008 – Na treningi w hali HOSiR dla sekcji piłki ręcznej przydzielano coraz mniej godzin i to w bardzo niekorzystnych godzinach. Pomimo tego, trener Jan Pastuszek w celu pozyskania nowego narybku zorganizował „Ligę Młodych Talentów w Piłce Ręcznej Chłopców”, w której uczestniczyły drużyny ze szkół podstawowych i gimnazjalnych.

2009 – Działalność sekcji jednak została zawieszona. Było zapowiadane jej reaktywowanie, a nawet planowano zawiązanie drużyny dziewcząt. Niemniej to czas pokaże, czy w Hrubieszowie piłka ręczna będzie popularyzowana wyłącznie na lekcjach wychowania fizycznego i rozgrywkach międzyszkolnych, w których młodzi hrubieszowianie w dalszym ciągu szczycą się osiągnięciami, nawet na szczeblu wojewódzkim.

2010 – W Akademickich Mistrzostwach Polski w Piłce Ręcznej naprzeciwko siebie stanęli, w reprezentacji Krakowa: Paweł Kacicki i Jacek Jureczko, a w kadrze z Lublina Tomasz Kozaczuk.

2010 – W dniach 27/28.11. odbyły się w Hrubieszowie imprezy z okazji jubileuszu 50-lecia powstania sekcji piłki ręcznej. W sobotę w hali Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie odbył się turniej piłki ręcznej chłopców szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, a w niedzielę w hali HOSiR – turniej oldbojów.

***

Uwaga!

Więcej o piłce ręcznej i innych dyscyplinach sportowych będzie można przeczytać w książce niżej podpisanego.

Termin uroczystego podsumowania Powiatowego Plebiscytu Sportowego – 2010 i promocja książki pt. „Antologia Sportu Hrubieszowskiego – Historia i Współczesność Sportu Na Terenie Powiatu Hrubieszowskiego”:

Czwartek, 17.03.2011 r. godz. 11.00
w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie

***

Opracował
Marek Ambroży Kitliński (mak)