Józef Wąsiel – Wicemistrzem Polski

W dniach 28 – 29 czerwca 2008 r. w Słupsku odbyły się 18 Mistrzostwa Polski Weteranów w Lekkiej Atletyce. Józef Wąsiel z Mircza wywalczył srebrny medal w pchnięciu kulą.

Reklamy

Zwycięzca w tej konkurencji był poza zasięgiem, ale po czterech kolejkach pan Józef przegrywał 1 centymetrem srebro, ogromnie Go to denerwowało, a jednocześnie zmobilizowało. W ostatniej, piątej kolejce wszedł do koła mocno sportowo pobudzony, ale opanowany, popatrzył daleko przed siebie, dokładnie umiejscowił pięciokilogramowa kulę w swojej dużej spracowanej dłoni, pochylił głowę, następnie cały tułów, ugiął prawą nogę, przyciągnął do siebie lewą i mocno pchnął ją do tyłu, jednocześnie dynamicznie jak na swoje 61 lat na prawej wykonał ślizg do tyłu, zbliżył się do progu, wyprostował, poczuł, że kula jest lekka, krótko pomyślał … jest dobrze, teraz … biodro do przodu, pięta na zewnątrz, jak tysiące razy na technicznych treningach, wyprostował się …, łokieć na zewnątrz, sprężynka z nadgarstka, zakończyć palcami … ależ mnie ten bark boli, ale co tam, aż świsnęło, kiedy kula wyrwała się z ręki, teraz przeskok na drugą nogę, stój …, nie spal, bo będzie dobrze i pięknym lobem kula pofrunęła w kierunku oznaczonej granicy 13 metrów. Biała chorągiewka w górze, wszystko w porządku. Serce zawodnika zaczęło bić mocniej, w głowie jedna myśl, przerzuciłem czy nie, sędziowie szybciej do cholery, ależ oni to wolno robią, wreszcie … wynik na tablicy 12.81 m, jest medal – zawsze srebrny, a nie brązowy. Nie będzie szkoda, że wydałem tyle pieniędzy na paliwo, że jechałem na zawody całą noc, a teraz jeszcze jedna noc na powrót. Wreszcie usłyszał, ktoś krzyczy, a to radosne uznanie ze strony syna Sylwka, który Go na zawody nie pierwszy raz zawiózł i odwiezie.

Jak naukowcy obliczyli – ten wynik 12.81 m ponad sześćdziesięciolatka odpowiada 17.37 m, ale kulą 7,256 kg wśród profesjonalnych zawodników, czyli całkiem nieźle.

Józef Wąsiel dodatkowo uplasował się na 7 miejscach: w rzucie dyskiem 1 kg z wynikiem 39.95 oraz w rzucie młotem 5 kg z rezultatem 23.77. Występy w tych konkurencjach nie zalicza do udanych, ponieważ na treningach w dysku osiągał nawet ponad 45 metrów, czyli brąz był w zasięgu, a tak zdobył go p. Leszek Bobrzyk dyrektor banku w Lublinie, były Prezydent Miasta Lublina, mój rywal w dziesięcioboju z lat młodości.

W rzucie młotem p. Józef zadebiutował, niestety w pierwszej kolejce wywrócił się i zbił kolano, w następnej próbie wykonał rzut z miejsca na zaliczenie i zrezygnował, oszczędzając siły na pozostałe konkurencje.

Warto przypomnieć, że jest to już drugi srebrny medal w tym roku Józefa Wąsiela z Mircza, a przez dziesiątki lat reprezentującego hrubieszowskie kluby w lekkiej atletyce i podnoszeniu ciężarów oraz miejscową „Andorię” i Gminę w siatkówce, ponieważ w marcu podczas Halowych Mistrzostw Polski Weteranów w Grudziądzu zdobył srebro wynikiem 12.48 m.

W 2006 roku uczestniczył w Mistrzostwach Europy Weteranów, zajmując 19 lokatę. Niestety w tym roku pomimo, że jest w o wiele lepszej formie, z tego startu zrezygnował, ponieważ w okresie rozgrywania zawodów zaczną się żniwa, więc do roboty, jednocześnie jestem pewien, że nie zapomni o swoim ukochanym sporcie.

Panie Józefie, gratulujemy obecnych sukcesów i życzymy zdrowia w dalszych startach oraz w normalnej codziennej pracy.

***

Mistrzostwa Polski Weteranów w Słupsku

Pchnięcie kulą 5 kg – kategoria 60 – 64 lata

1 Semborowski Andrzej Tczew 13.84
2 Wąsiel Jozef Mircze 12.81
3 Maliszewski Sylwester Gołębiewko 12.66
4 Piniewski Jan Lipki Wielkie 12.48
5 Laska Tadeusz Wałcz 12.31
6 Świerczyński Bogusław Radom 12.24
7 Nowak Ireneusz Zielona Góra 12.07
8 Borsuk Jozef Tywica 10.42
9 Muchewicz Edward Bydgoszcz 10.20

Rzut dyskiem

1 Laska Tadeusz Wałcz 53.57
2 Świerczyński Bogusław Radom 47.43
3 Bobrzyk Leszek Lublin 44.97
4 Maliszewski Sylwester Gołębiewko 44.89
5 Kikowski Wojciech Zduńska Wola 43.55
6 Nowak Ireneusz Zielona Góra 40.68
7 Wąsiel Jozef Mircze 39.95
8 Semborowski Andrzej Tczew 38.32
9 Stanek Józef Bielsko-Biała 37.60
10 Wodo Bronisław Łódź 37.40
11 Borsuk Jozef Tywica 34.70
12 Muchewicz Edward Bydgoszcz 31.97

opracował – mak

Na zdjęciu – Józef Wąsiel – Dwukrotny srebrny medalista Mistrzostw Polski Weteranów w 2008 r. w pchnięciu kulą.