Jubileuszowy bieg M. Muzyczuk

W ciągu czterech dni, w dniach 30 08 – 2 09 br. na trasie Zamość – Zwierzyniec – Krasnobród – Zamość zostanie rozegrany Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny na dystansie 100 km.

Reklamy

Bieg wymyślił pochodzący z naszego powiatu wieloletni redaktor sportowy „Tygodnika Zamojskiego”, obecnie wszechstronny „Kuriera Lubelskiego” Janusz Kawałko. Ideą jego myśli było to, aby ciągle przypominać gehennę dzieci z Zamojszczyzny w czasie II Wojny Światowej.

Zawodnicy natychmiast po zawodach nie „pędzili do domu”, a poznawali się głębiej, zapoznawali się z okolicznymi miejscowościami. Pomysł udał się, ponieważ bieg będzie rozegrany po raz 21 – wszy (od 1987 r.). Jest to jedyny bieg tego rodzaju w Europie i prawdopodobnie na świecie. Liczba uczestników na tak długim, złożonym dystansie jest imponująca i nie ogranicza się tylko do Polaków. W bieżącym roku do biegu zgłosiło się już 191 osób, w tym 22 kobiety. Najstarszy zawodnik urodził się w 1929 r., najmłodszy w 1988.

Oczywiście w zawodach nie mogło zabraknąć biegaczy z Hrubieszowa. Początkowo Unia Hrubieszów nawet wystawiała drużynę, wygrywając w 1989 roku, a najmocniejszym punktem zespołu był Andrzej Kapusta. W II biegu zadebiutowała Małgorzata Muzyczuk, która bieg wygrała wśród kobiet, tak jak rok później. Od debiutu mija właśnie 20 lat i p. Małgosia w tym biegu wystartuje 20 raz, a więc jubileusz.

Dotychczasowe ukończenie 19- stu biegów (19 lat) jest rekordem uczestnictwa w tych zawodach wśród pań i panów. O tym fakcie nie zapomniał p. Lucjan Ksykiewicz, autor książki o tym biegu, szeroko opisując osiągnięcia zawodniczki, jak i organizatorzy, którzy odznaczyli omawianą w ubiegłym roku medalem 60 – lecia Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych, Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

Na następnym miejscu w ilości startów w tym biegu znajduje się również Hrubieszowiak p. Krzysztof Podlewski (plus 2 innych zaw.) którzy bieg ukończyli 15 razy i w bieżącym roku zgłosił się również. Od wielu lat w biegu uczestniczy p. Marek Watras, początkowo jako biegacz (1 raz), następnie jako współorganizator i sponsor, a od wielu lat jest spikerem.

Szkoda, że od kilkunastu lat tym biegiem, na wniosek jednego z trenerów, nie jest zainteresowany zarząd Unii. Przygotowania, oraz udział w tak szlachetnym, lecz ciężkim biegu i regeneracja po zawodach zawodników kosztuje. Zawodnicy obecnie nawet nie wiedzą, czy mogą startować, jako Unia, a nawet i nie chcą startować, widząc obojętność działaczy. Obecnie dwóch byłych lekkoatletów jest na czele Zarządu MKS, burmistrzowie naszego miasta to byli sportowcy, może coś zmienią i przynajmniej podziękują zawodnikom z Hrubieszowa za krew,pot, pęcherze i cierpienia, bo na tak długiej trasie niestety te elementy występują.

Zawodnikom byłoby na pewno miło, gdyby na trasie i mecie byli również kibice z Hrubieszowa, dlatego podaję trasę i terminy.

Termin
XXI Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny odbędzie się w dniach 30.08 – 02.09.2007 r.

Etapy
Bieg składa się z czterech etapów, pokonywanych jeden etap dziennie, ich łączny dystans wynosi 100 km. Na wynik końcowy biegu składa się łączny czas wszystkich etapów. Trasa posiada atest PZLA.

I etap
start: godz. 14:30, trasa: Zamość – Zwierzyniec, dystans: 35 km
Uwaga! Wprowadzony zostaje limit czasowy na I-szym etapie, wynoszący 4 godziny.

II etap
start: godz. 14:30, trasa: Zwierzyniec – Krasnobród, dystans: 20 km

III etap
start: godz. 15:30, trasa: Krasnobród – Zamość, dystans: 30 km

IV etap
start: godz. 10:30, trasa: Ulice miasta Zamościa, dystans: 15 km

Uczestnictwo
Prawo startu mają zawodnicy, którzy ukończyli 18 lat, posiadający aktualne badania lekarskie potwierdzające zdolność do udziału w biegu.

Klasyfikacje
– kobiet i mężczyzn OPEN
– kobiet i mężczyzn w kategoriach wiekowych:
1. kat. 18-29 lat
2. kat. 30-39 lat
3. kat. 40-49 lat
4. kat. 50-59 lat
5. kat. 60-69 lat
6. kat. 70 lat i starsi
– kobiet i mężczyzn niepełnosprawnych na wózkach
– niepełnosprawnych niewidomych / niedowidzących
– kobiet i mężczyzn na rolkach
– klasyfikacja drużynowa (Liczony jest czas trzech najlepszych zawodników drużyny na mecie każdego etapu, o zwycięstwie decyduje najlepszy łączny czas po IV etapach. Uwaga: Członkowie drużyny muszą posiadać dokument przynależności do klubu. W skład drużyny nie mogą wchodzić zawodnicy z różnych klubów / krajów.)

Opłata wpisowa
Do dnia 15.08.2007 r. uczestnik uiszcza opłatę w wysokości 200 zł, osoba towarzysząca 250 zł. W przypadku wpłaty po podanym terminie – wpisowe wyższe o 50,- zł! Wpłata nie podlega zwrotowi!
Trasa posiada atest PZLA.

I Etap – Zamość – Zwierzyniec – 35 km (czwartek)

START godz. 14:30 w Zamościu z Rynku Wielkiego
Po starcie zawodnicy biegną ulicami: Grodzką – Akademicką – J. Piłsudskiego – Lubelską – Al. 1 Maja – Dzieci Zamojszczyzny – Szczebrzeską w kierunku Zwierzyńca;
Trasa: Zamość – Płoskie – Siedliska – Zawada skręt w lewo za wiaduktem – Kąty – Niedzieliska – Brody Duże – Brody Małe – Żurawnica – Zwierzyniec
META Zwierzyniec, ul. Partyzantów (naprzeciw Ratusza)
Przewidywane zakończenie etapu: pierwszy wózkowicz ok. godz. 15:48, pierwszy biegacz ok. godz. 16:31, ostatni biegacz ok. godz. 18:30

II Etap – Zwierzyniec – Krasnobród – 20 km (piątek)

START godz. 14:30 w Zwierzyńcu (las przed przejazdem kolejowym)
Trasa: Zwierzyniec – Obrocz – Guciów – Bondyrz – Hutki – Krasnobród
META Krasnobród – centrum (ul. 3-go Maja)
Przewidywane zakończenie etapu: pierwszy wózkowicz ok. godz. 15:09, pierwszy biegacz ok. godz. 15:35, ostatni biegacz ok. godz. 16:43

III Etap – Krasnobród – Zamość – 30 km (sobota)

START godz. 15:30 w Krasnobrodzie (Podklasztor)
Trasa: Krasnobród – Jacnia – Adamów – Szewnia Dolna – Szewnia Górna – Lipsko Polesie – Lipsko – Żdanówek – Żdanów – Mokre – ulice Łanowa – Błonie – Szczebrzeska – Akademicka – Grodzka
META na Rynku Wielkim w Zamościu
Przewidywane zakończenie etapu: pierwszy wózkowicz ok. godz. 16:27, pierwszy biegacz ok. godz. 17:12, ostatni biegacz ok. godz. 19:10

IV Etap – kryterium uliczne w Zamościu – 15 km (niedziela)

Dystans 1 okrążenia: 3,3 km
START godz. 10:30 z ul. Dzieci Zamojszczyzny
Trasa: ulice Dzieci Zamojszczyzny, Królowej Jadwigi, Akademicka, Szczebrzeska, Dzieci Zamojszczyzny (4 pełne okrążenia), na 5 okrążeniu skręt z ul. Akademickiej w ul. Grodzką
META na Rynku Wielkim
Przewidywane zakończenie etapu: pierwszy zawodnik ok. godz. 11:00, ostatni ok. godz. 12:15

REKORDY TRASY (łączny czas 4 etapów):
Cuchło Elena, Białoruś, 6:19:13, kat. K, X Bieg, 1996
Hamerlak Tomasz, Start B.-Biała, 3:50:51, kat. NW, XIII Bieg, 1999
Gardeev Andrej, Białoruś, 5:33:27, kat. M, XV Bieg, 2001
Jeżowski Sławomir, CROSS Warszawa I, 7:05:47, kat. NN, XVI Bieg, 2002
Skrzypiński Arkadiusz, VOBIS Polska, 3.22.19, kat. NH, XIX Bieg, 2005
Kordas Paweł, TUKS „Roztocze” Tomaszów Lub., 3.28.03, kat. R, XX Bieg, 2006

Regulamin i rekordy tras w oparciu o stronę OSiR w Zamościu.

Opracował – mak

Na zdjęciu – zawodnicy (wśród nich M. Muzyczuk) na wszystkich etapach biegu składają wieńce i kwiaty pod pomnikami, dla tych, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej.