KALENDARIUM HRUBIESZOWSKIEGO BOKSU

Opracował – Marek Ambroży Kitliński

Reklamy

W okresie międzywojennym boks (pięściarstwo) było popularne wśród żołnierzy 2 Pułku Strzelców Konnych i członków Klubu Sportowego „Strzelec” w Hrubieszowie.

1936 – 8 marca w hrubieszowskim garnizonie 2 Pułku Strzelców Konnych oprócz walk bokserskich, odbyła się walka pokazowa sławnych polskich zapaśników „Zbyszko”, czyli Stanisława Jana Cyganiewicza, trzykrotnego Mistrza Świata z Kornackim.

Reklamy

1939 – 6 września w Sahryniu urodził się Roman Czapko, czołowy pięściarz Polski w latach 1959 – 1971.

1947 – Michał Starykiewicz i Tadeusz Nowosad w Lublinie ukończyli kurs przodownika wf w boksie.

1948 – 20 grudnia w Sali Kina „Roma” w Hrubieszowie odbyły się pierwsze w historii Hrubieszowa zawody bokserskie. Udział wzięli zawodnicy ze szkoły mechanicznej i KS „Grom”. Zawodników do zawodów przygotował instruktor Michał Starykiewicz. Wyniki: waga musza Zbigniew Piwkowski wypunktował Bogdana Burdę, kogucia Tadeusz Nowosad wypunktował Józefa Biedniuka (wszyscy z KS Grom); piórkowa Jeczeń zremisował z Wiejakiem, obaj ze szkoły Mechanicznej; lekka Ryszard Palczewski zremisował z Lechem Kulikowskim obaj Grom; półśrednia Wątroba wygrał z Zawickim obaj ze Mechanicznej; średnia Baczewski zremisował z Wójtowiczem obaj Grom; półciężka Kicała wygrał z Winniczukiem obaj Mechaniczna. Walki Kulczyckiego z Urbanowiczem i Sławatyńskiego z Kopciem uznano za nie odbyte z powodu unikania walki. Zawody sędziowali w ringu M. Starykiewicz, na punkty Stefan Kotlarski, mierzący czas Zygmunt Brzostowski. Widzów komplet, dochód 3.500 zł.

1953 – Tadeusz Fila i Marian Bizior uczniowie lubelskiego „Biskupiaka” wrócili do Hrubieszowa i prowadzili zajęcia z boksu w świetlicach „Służba Polsce” i PZGS. w tej drugiej swoją karierę rozpoczął Marian Borys.

1953 – W Jednostce Wojskowej w Hrubieszowie odbyły się Mistrzostwa Okręgu Warszawskiego m.in. walczyli Henryk Kukier i Józef Kruża, był też trener wszechczasów reprezentacji Polski p. Feliks Stamm.

1955 – wystartowali po raz pierwszy bokserzy z LZS Hrubieszów na pierwszym kroku bokserskim w Lublinie. Szypuła awansował do półfinału. Trenerzy M. Starykiewicz i T. Nowosad.

1955 – w marcu LZS Hrubieszów pokonał drużynę złożoną z zawodników Zamość – Uchanie 14:8, walki wygrali: Czapko, Bizior vo, Olszewski, Pietrosiuk, Fila, Kosior, Szkica, przegrali: Adamowicz, Koszyniuk, Nej, Szczepański.

1955 – w kwietniu pięściarze wystartowali w mistrzostwach okręgu LZS, 2-gie miejsca zajęli: Czapko (waga papierowa), Olszewski i Fila.

1955 – debiut LZS Hrubieszów w rozgrywkach kl. B. Przegrana ze Zryw Lublin 7:11, wygrali: Czapko (musza), Kosior, remis Szczecina, vo Jankowski, przegrali: Groniec, Jurczuk nadwaga, Olszewski dyskwalifikacja za nieczystą walkę, Milczuk, Szykuła.

1955 – start w turnieju klasyfikacyjnym w Lublinie: Czapko przegrał z Kowalewskim z Kraśnika i Jamrozem przez tko ze Zrywu, Bizor uległ przez poddania Wisniewskiemu z Kraśnika i Piątkowi z ze Sparty Lublin, Olszewski przegrał z Ogrodowskim ze Zrywu i wygrał z Kubickim z Kraśnika.

1955 – według klasyfikacji Rady Trenerów województwa lubelskiego: musza 2. Czapko Roman, średnia 2. Ignatowicz

1955 – w ramach rozgrywek kl. B w boksie LZS Hrubieszów wygrał z LZS Zamość 11:7, wygrali, musza Roman Czapko, kugucia Bizior Marian, półśrednia Fila Tadeusz prze ko, lekkopółśrednia Kosior Ryszard remis, półciężka Szczepański Wacław bez walki.

1956 – w I kroku bokserskim Marczuk Mieczysław wywalczył I miejsce. W wadze koguciej Roman Czapko przegrał ale został pochwalony w prasie że zapowiada się na dobrego boksera.

1956 – 18/19 grudnia w Łukowie podczas turnieju bokserskiego LZS po dwie walki wygrali: Marczuk Mieczysław i Borys Marian, wygrywając turniej w swoich wagach, przegrali Młodzianowski i Latos.

1956 – W rozgrywkach kl. A wygrana ze Stalą II Świdnik 10:8, pkt zdobyli: Czapko, Piwoński, Podleśny, Mańka przez ko, Ścibor pkt. vo, przegrali: Wesołowski, Szyszkowski, Dąbrowswki dyskwalifikacja,

1956 – w kl. A przegrana z Lublinianką 7:11, wygrali: Ścibor, Podleśny, Goździuk, remis Bielawski, przegrali: Czapko, Szyszkowski, Piwoński, Bielski.

1956 – wygrana w kl. A ze Zryw Lublin 12:8 wygrali: Czapko, Podleśny, Piwoński, Ścibor, Szyszkowski, przegrali Ciołek, Szponar, Wesołowski.

1956 – Czapko został zakwalifikowany do kadry wojewódzkiej Juniorów.

1957 – W I kroku bokserskim w Lublinie Borys Marian (waga lekkośrednia) i Latos Czesław wywalczyli I miejsca. Zgłoszonych do zawodów było 9 zawodników z Hrubieszowa.

1957 – w lutym, na ringu w Lublinie Roman Czapko z LZS Hrubieszów został Mistrzem Województwa Juniorów w wadze koguciej.

1957 – 16/17 02 w Puławach odbyły się Mistrzostwa Województwa LZS, vice mistrzami zostali: Kosior Ryszard, Borys Marian, Latos Czesław.

1957 – W rozgrywkach kl. B w boksie LZS Hrubieszów przegrał ze Stalą FSC Kraśnik 7:11, wygrali: Marczuk, Kosior, Borys, remis Pietrosiuk, przegrali Waszczuk, Samsonowicz, Adamowicz, Mech.

1957 – w kl B LZS Hrubieszów wygrał z LZS Biała Podlaska 16:6, m.in. wygrali Marczuk i Borys,

1957 – wygrana z LZS Zamość 14:8 (wygr. Marczuk, Borys, Latos, remis Szrypawa, Kosior, przegrali Samsonowicz, Olszak, Machaj, Pietrosiuk, Fil. Działacze Bogusław Nowak, Tadeusz Fila i Lech Szymański.

1957 r. – 29/30 czerwca odbyła się Bokserska Spartakiada Zrzeszenia LZS w Lublinie, tytuły mistrzów przywieźli: Samsonowicz Jerzy, Abramowicz Władysław, Borys Marian, Latos Czesław, vicemistrzami zostali Marian Kozielski i Szajnoga.

1957 – przegrana ze Stalą Kraśnik 10:12, wygrali Stawinoga, Samsonowicz, Kosior, Borys, Latos, Jasina, przegrali: Szajnoga, Marczuk, Adamowicz, Mazurek, Pietrosiuk.

1957 – przegrana z LZS Zamość 6:14, zajęli 3 miejsce w kl. B. Trenerem był M. Starykiewicz. Po rozgrywkach Czapko, Kosior, Borys i Latos przeszli do lubelskiego Sygnału. Kosior później boksował w Techniku Zamość i w Sokole Piła, Borys w WKS „Unia” Lublin, Czapko w Sygnale, po zdobyciu vicemistrzostwa Polski w 1959 r. rozpoczął studia na WAT w Warszawie reprezentując Legię.

1957 – w Hrubieszowie po połączeniu „Sparty” i „Startu” utworzono Spółdzielczo – Rzemieślniczy, Amatorski Klub Sportowy „Unia” pod patronatem Zrzeszenia sportowego „Start”, działała też sekcja bokserka.

1957 – powołano przy PKKF Powiatowy Ośrodek Wychowania Fizycznego (POWF), w którym prowadzone były grupy ćwiczebne: koszykówki, szermierka, siatkówka, pływanie i boksu.

1958 – Roman Czapko zostaje Drużynowym Mistrzem Województwa ale w barwach KKS „Sygnał” Lublin

1958 r. – sekcję bokserką przemianowano na LZS „Grom” Hrubieszów, m.in. należeli: Jerzy Samsonowicz, Eugeniusz Pietrosiuk, Krupa, Bowszyc, Serwan, Galster. Trenerem był p. Kowalczyk, który dojeżdżał z Lublina. Wyróżniającymi się działaczami pięściarstwa byli płk. Szczesiuk i dowódca pułku Humaniuk.

1958 – w czasie poboru do czynnej służby wojskowej ściągano pięściarzy do jednostki w Hrubieszowie. Grom występował w kl. A (7 drużyn) zajmując 3 miejsce, (1. Avia Świdnik. 2. Sygnał Lublin, w którym występowali Czapko, Borys i Latos, będąc rewelacją ligi o czym pisał Sztandar Ludu z dn., 17 XII 1958 r. nr 300.

1958 – Wyniki w kl. A : przegrana z Sygnałem Lublin 6:14, wygrali: Dziadek, Bowszyc, Krupa, przegrali: Marczuk, Stasiak, Ozdoba, Chyży, Masłowski, Działa, Galster i z Avią Świdnik 7:11; pokonany Motor Lublin 12:8 wygrali: Marczuk, Dziadek, Serwan, Krupa, Bowszyc, Kursa vo, przegrali: Sopata, Ozdoba, Masłowski, z Unią Lublin 13:7, Technikiem Zamość 8:12 i 10:10.

1958 – w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Okręgu, występowali Jerzy „Wicek” Samsonowicz, Mazurek, Szajnoga, Abramowicz.

1958 – w meczach towarzyskich Grom pokonał Technika Zamość 14:6, w rewanżu przegrał 8:12 i przegrał z Avią Świdnik 3:17.

1959 – Roman Czapko został Mistrzem Województwa Seniorów w wadze koguciej ale w barwach Sygnału Lublin.

1959 – W kl. A Unia Lublin – Grom 12:8, przegrali: Kozielski, Stasiak, Sopata, Ozdoba, Masłowski, wygrali: Dziadek, Serwan, Kotowski, Grom – Technik Zam. 8:12.

1959 – w styczniu odbył się towarzyski mecz w boksie Grom – Technik Zamość 12:6 wygrali: Ozdoba (Lekka), Dziadek (Lekkośrednia), Serwan (półśrednia), Kotowski (Lekkośrednia), Krupa (średnia), Bowszyc (ciężka) i w rewanżu przegrana 8:10.

1959 – Były bokser LZS Hrubieszów Roman Czapko reprezentując Sygnał Lublin podczas Mistrzostw Polski w Poznaniu w 1959 r. wywalczył tytuł vice mistrza Polski w wadze koguciej, przegrywając w finale na punkty z Gutmanem (wcześniej pokonał Szczepańskiego z Bydgoszczy i Adamka z Wrocławia). W czasie tego, o mistrzostwo Polski pojedynku trwał mecz piłki nożnej na boisku w koszarach Unia – Chełmianka, powstała krótka przerwa w meczu z oczekiwaniem na wynik pojedynku. Do tych zawodów Czapko stoczył 39 walk wygrywając 27 i miał zaledwie 19 lat.

1959 – Podczas Mistrzostw Województwa pierwsze walki wygrali: Dziadek z Wojtalikiem z Motoru Lublin, Krupa z Mańko ze Stali Kraśnik, przegrali Sopata i Ozdoba. Kotowski został wicemistrzem seniorów w wadze lekkośredniej, 3 – ci był Bowszyc w półciężkiej.

1960 – Marian Borys podczas zasadniczej służby wojskowej, został Mistrzem Warszawskiego Okręgu Wojskowego.

1953 – 1959 – Wyróżniający się bokserzy, którzy występowali w LZS Hrubieszów, LZS Mieniany i LZS „Grom” Hrubieszów: Czapko Roman, Borys Marian, Kosior Ryszard, Latos Czesław, Bizior Marian, Pietrosiuk Eugeniusz, Szczepański Wacław, Samsonowicz Jerzy, Marczuk Mieczysław, Milczuk Zdzisław, Olszak Zdzisław, Szajnoga Jan, Kozielski Marian, Szczecina Waldemar, Abramowicz Stefan, Galster Tadeusz, Krupa Albert, Bowszyc Ryszard, Serwan Jan, Dziadek, Sopata Stanisław, Stasiak, Ozdoba Eugeniusz, Mazurek Julian, Masłowski, Chyży, Działa, Mech, Fila Tadeusz, Szykuła, Adamowicz Wiesław, Stawinoga, Roman Zaborowski, Maurycy Mikita.

1961 – Marian Borys prowadził zajęcia z pięściarstwa z hrubieszowską młodzieżą

1961 – Roman Czapko reprezentując Legię Warszawa został Mistrzem Warszawy w wadze piórkowej, otrzymując puchar dla najlepszego technika mistrzostw.

1962 – Na pierwszym kroku bokserskim 10/11 02 w Lublinie Witold Dąbrowski, Julian Majewski w juniorach, Jan Kuczewski, Dąbrowski i Patera w seniorach wywalczyli II miejsca. Trenerem był Eugeniusz Ozdoba.

1962 – W Indywidualnych Mistrzostwach Województwa w lutym, zawodnicy z Hrubieszowa nie zakwalifikowali się do walk finałowych.

1964 r. – w styczniu rozwiązano Ośrodek Wychowania Fizycznego przy PKKFiT a grupy ćwiczebne pływanie i boks wraz ze sprzętem przekazano SRKS „Unia”.

1966 – próby reaktywowania sekcji bokserskiej po wodzą M. Starykiewicza, niestety z braku pieniędzy działalność sekcji została zawieszona.

1967 – Roman Czapko reprezentował Polskę w meczu międzypaństwowym z Algerią, przegrał z Meberii

1968 – Roman Czapko zdobył brązowy medal w wadze piórkowej podczas Mistrzostw Polski w Poznaniu, w barwach Legii Warszawa (przegrał z Wadasem).

1968 – Roman Czapko reprezentował Polskę w meczu międzypaństwowym z Republiką Federalną Niemiec, znokautował Knaba.

1968 – zostaje okradziona sala w wojsku (tutaj gdzie jest obecnie przedszkole) ze sprzętu do uprawiania pięściarstwa.

1969 – R. Czapko został medalistą Spartakiady Armii Zaprzyjaźnionych.

1970 – Miesięcznik BOKS w kwietniu 1970 r. opisał por. mgr Romana Czapko że zdołał połączyć sport z nauką. Na stoczonych wówczas 200 walk poniósł 37 porażek i 10 razy zremisował. Ukończył Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie uzyskując tytuł mgr inżyniera. Zaczął trenować na przełomie 1955/56 w Hrubieszowie będąc uczniem 10 kl. LO w Hrubieszowie. Pierwszą walkę zaliczył przypadkowo zastępując kolegę i wygrał.

1971 – jeden z lekkoatletów (MK) posiadał rękawice bokserskie, wielokrotnie tocząc towarzyskie walki przed treningiem z kolegami, w wyniku częstych kontuzji zawodników, trener la (AK) pociął te rękawice i w ten sposób ostatni akcent bokserki z tego okresu, w Hrubieszowie został zakończony.

1972 – Roman Czapko w barwach Legii Warszawa zostaje trzynasty raz Drużynowym Mistrzem Polski w boksie.

1986 – w wieku 47 lat zmarł nagle w Warszawie Roman Czapko.

2001 – na placu wojskowym przed koszarami odbyły się pokazowe walki pięściarzy Hetmana Zamość z okazji Festynu na rzecz budowy Hali i Basenu przy SP 2 i G. 2 w Hrubieszowie

2003 – 8 listopada, w Hali HOSiR w Hrubieszowie odbył się towarzyski mecz pięściarski pomiędzy zawodnikami Polski i Ukrainy. Honorowymi gośćmi był dwukrotny Mistrz Olimpijski w boksie p. Jerzy Kulej oraz jego koledzy olimpijczycy Skrzecz i Rutkowski, były zapowiedzi powołania sekcji bokserskiej w Hrubieszowie, której orędownikiem był Starosta Hrubieszowski p. Grabik

opracował na podstawie materiałów własnych, M. Starykiewicza, klubowych, Z. Drewnika, rodziny R. Czapko itp.

Marek Ambroży Kitliński

Jeżeli ktoś posiada dodatkowe udokumentowane informacje – proszę o kontakt z autorem, materiał uzupełnimy.

zobacz zdjęcia >>