Kalendarium hrubieszowskiego pływania

Antoni NieradkoOd dawien dawna, w okresie międzywojennym i długo po II Wojnie Światowej w Hrubieszowie kto żyw w lecie korzystał z czystej Huczwy, pływał, nurkował, skakał do wody z brzegu, mostów, kładek, słupków i drzew, pływał kajakami, łódkami i na byle czym. Najczęściej „kąpano” się na „Śluzie”, „Babskim Dołku”, przy stadionie, przy targowicy, pod mostem kolejowym, koło przystani kajakowej, przy moście „Sławęcińskim”, wzdłuż Sławęcina, odważniejsi udawali się do rzeki granicznej Bug.

Reklamy

Kto należał do drużyny harcerskiej, zdobywał sprawność harcerską zaświadczającą o umiejętności pływania. „Kąpano” się również podczas lekcji „Ćwiczeń Fizycznych” obecnie zwanych wychowaniem fizycznym. Z Huczwy korzystali również żołnierze 2 Pułku Strzelców Konnych z Hrubieszowa (szczególnie koło targowiska), różni okupanci i wojsko powojenne.

1932 – W tym roku powstała Hrubieszowska Liga Morska i Kolonialna. Posiadała ona teren przy prawym brzegu Huczwy, przy ul. Orlicz Dreszera 2 (obecnie Ciesielczuka). Na terenie tym usytuowany był budynek z szatniami i hangarem na kajaki pod tym budynkiem. Urządzono plażę, przystań kajakową, zakupiono 40 kajaków i 20 łódek, kąpielisko dla dzieci i dorosłych, wybudowano trampolinę do skoków do Huczwy (naprzeciwko obecnego stadionu). Na boisko szkolne przez Huczwę można było przejść przez drewniany mostek, który posiadał na krańcach obrotowe krzyżaki i na środku obrotową bramkę, które zabezpieczały przed natłokiem, wybudowany przez ułanów 2 Pułku Strzelców Konnych. Były też ścieżki spacerowe z ozdobnymi krzewami. Był też mały drewniany budynek w którym mieszkał wachmistrz Antoni Radzik, kierownik tego obiektu. Urządzano zawody pływackie, wyścigi na kajakach i łódkach. Na czele zarządu stał prezes płk. Stefan Hauke – Kulesza. Działała również jego żona i rotmistrz Bogdan Sawicki. W lecie urządzano na „Śluzie” pikniki z przygrywkami orkiestry wojskowej. Rok rocznie obchodzono ” Święto Morza”. Budynek Ligi był drewniany z tarasem, kryty blachą, pod budynkiem znajdowała się wypożyczalnia kajaków, dwie drewniane szatnie i magazynek sportowy.

1934 – W lipcu, grupa chłopców z Hrubieszowa, m.in. Sergiusz Konopa i Wróblewski zbudowała żaglówkę i popłynęła przez Huczwę, Bug, Wisłą do Tczewa, dalej płynąć zabroniła straż rzeczna bo łódka nie miała kilu.

1936 – Dnia 04 września przy I Drużynie Harcerskiej działającej przy Gimnazjum w Hrubieszowie założono zastęp żeglarski pod kierunkiem druha Karola Mleczko.

1947 – 10 lutego założony został Harcerski Klub Sportowy (HKS). Prezesem klubu został Edward Berman, komendant Powiatowej Komendy Związku Harcerstwa Polskiego. Klub zamierzał rozwijać działalność w różnych sekcjach sportowych w tym pływania. Z braku środków rozwiązał się.

1948 – W dalszym ciągu była trampolina wchodząca w skład obiektu Sportowo – wodnego Ligi Morskiej i Kolonialnej.

Jeżeli chcesz poczytać więcej o pływaniu w Hrubieszowie, wejdź na stronę hrubieszow.info, w dział Sport. Jeżeli ktoś posiada inne udokumentowane informacje, to zapraszam do autora kalendarium i uzupełnimy.

Zapraszam! – mak