Kalendarium Hrubieszowskiego Sportu – Do II Wojny Światowej

1847 – urodził się Aleksander Głowacki (znany jako znakomity pisarz pod pseudonimem Bolesław Prus), w II połowie XIX wieku był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, propagował angielski model sportu

Reklamy

1890 r. – urodził się Lucjan Świdziński, nauczyciel, wraz z innymi osobami, zorganizował na terenie powiatu hrubieszowskiego Związek Strzelecki "Strzelec" , gdzie pełnił funkcję sekretarza Zarządu Powiatowego i komendanta

1902 r. – urodził się Józef Topornicki, sportowiec, nauczyciel matematyki i wychowania fizycznego w szkołach hrubieszowskich, komendant ZW "Strzelec" w Hrubieszowie

1904 r. – carskie wojska wybudowały koszary, m.in. ujeżdżalnię krytą i otwartą dla koni

15 11 1907 – urodził się Leopold Krzyżewski, zdobył "Odznakę Strzelecką" w 1934 i 1935 r., oraz Państwową Odznakę Sportową w 1935 r., działacz sportowy, pośmiertnie odznaczony Pamiątkowym Żetonem "Zasłużonego Działacza Kultury"

15 09 1918 r. – zaczęła działać I Drużyna Harcerska im. St. Staszica, przy 8 klasowym Gimnazjum Męskim w Hrubieszowie. Odbywały się wycieczki piesze raz w miesiącu, zdobywano sprawności harcerskie, grano w hazenę (gra zbliżona do "w dwa ognie").

1918 r. – Uczniowie w Gimnazjum im. St. Staszica mieli po 3 godziny tygodniowo wychowania fizycznego, wówczas zwanymi "ćwiczeniami cielesnymi". Pierwszymi nauczycielami wychowania fizycznego byli Stanisław Skrobański i Michał Wańczyk. Bardzo dużo czasu poświęcano gimnastyce i marszobiegom.

1921 r. – został założony przez legionistów Józefa Piłsudskiego, Związek Strzelecki Komenda Powiatowa w Hrubieszowie w ramach którego działał Klub Sportowy "Strzelec" w Hrubieszowie. Pierwszym komendantem był Lucjan Świdziński. Klub prowadził zajęcia w sekcjach: strzeleckiej, piłki nożnej, harcerskiej, lekkoatletycznej, bokserskiej, "hazenie". Początkowo Dom KS Strzelca znajdował się w budynku drewnianym przy kościele św. Mikołaja ( w miejscu obecnej Plebani)

29 marca 1922 r. – pierwszy start drużyny konnej 2psk w Lublinie, w biegu myśliwskim na dystansie 8 km. por. B. K. Sawicki na koniu "Quivive" zajął II miejsce, na drugi dzień wygrał bieg dystansowy na 15 km. z dwoma przeszkodami.

1922 r. – jest datą powstania Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół". Gniazdo Hrubieszów im. Ks. St. Staszica należało do okręgu IV Dzielnicy Mazowieckiej.

1922 r. – I Drużyna Harcerska im. St. Staszica odbywała wycieczki piesze raz w miesiącu, najdalsza do Husynnego. Pod opieką: drużynowy – wywiadowca Psuj Maksymilian, przyboczny Krawczyk Maurycy, dh Malinowski Tadeusz;

03 05 1923 r. – odbyła się w Hrubieszowie uroczystość wręczenia sztandaru dla Obwodu Hrubieszów "Związku Strzeleckiego".

1923 – przy I Drużynie Harcerskiej została założona przez druha Walerego Krawczyka drużyna futbolowa "Orlęta", która rozgrywała m.in. mecze z Gimnazjum z Włodzimierza i Wojskowym Klubem Sportowym 2 Pułku Strzelców Konnych.

12 09 1923 – urodził się Waszczuk Stefan, w 1944 r. grał w pn przeciwko drużynom Armii Czerwonej stacjonującej w koszarach w Hrubieszowie. Po wygranym meczu sowieci wsadzili ich do aresztu. Zostali zwolnieni po 24 godzinach po interwencji dow. jednostki. Doszło do rewanżu, ale pod warunkiem remisu inaczej 7 dni aresztu, AKS wygrał mecz 11:0, piłkarze uciekli wpław przez Huczwę.

28 09 1924 r. – odbył się mecz piłki nożnej Orlęta a Błękitni Hrubieszów (też drużyna harcerska, uzupełniona cywilami) – 4:0, bramki zdobyli Pawłowski 2, Łuń 1 i samobójcza Laskowski, kapitanem drużyny zwycięskiej był Michał Stanisław Targowski. W Błękitnych wyróżnili się Nej i Ślusarski.

Jeżeli chcesz przeczytać więcej to wejdź na stronę hrubieszow.info i przeczytaj w dziale SPORT

Uwaga: Jeżeli ktoś posiada dodatkowe udokumentowane (prasa, dokumenty, trofea sportowe itp.) dane sportowe z tego okresu proszę o konktakt z autorem kalendarium, uzupełnimy.

tekst zredagował mak

Na fotografiach:
1. chor. Wnuk
2. Czerkasiuk nl wf i sp. Strzelca
3. Dobrzański Henryk Hubal po cywilnemu
4. Dom Sokoła
5. Dom Strzelca – projekt
6. Dr. pn. sprzed wojny
7. Duławski Leon wygrywa bieg w Hrubieszowie 03 05 1937 r.
8. Żydowska drużyna gimnastyczna

zobacz zdjęcia >>