Kalendarium hrubieszowskiej piłki ręcznej

Lucjan SzelągPod koniec lat 30-tych XX wieku w zakolu Huczwy powstało szkolne boisko Gimnazjum im. ks. St. Staszica o nawierzchni ziemno-trawiastej do gry w jedenastoosobowego „Szczypiorniaka”. Grano na nim najczęściej w piłkę nożną, palanta i w dwa ognie.

Reklamy

1938 – 5 stycznia w Bondyrzu urodził się Lucjan Szeląg, późniejszy współtwórca i trener piłki ręcznej w Hrubieszowie.

1947 – Michał Starykiewicz i Tadeusz Nowosad ukończyli kurs przodowników wychowania fizycznego, m.in. w zakresie piłki ręcznej, lecz zajęć z tej dyscypliny nie prowadzili.

1950 – W latach 50-tych XX Wieku od czasu do czasu przeprowadzano rozgrywki międzyszkolne w piłce ręcznej chłopców.

1959 – Lucjan Szeląg ukończył kurs instruktora piłki ręcznej w SN WF w Gdańsku.

1960 – Jako nauczyciel wf pracę w Szkole Podstawowej nr 3 w Hrubieszowie przy ul. Żeromskiego rozpoczął instruktor piłki ręcznej Lucjan Szeląg.

1960 – W turnieju Spartakiady Powiatowej w Hrubieszowie wśród szkół podstawowych 1 miejsce zajęła SP nr 2 w Hrubieszowie, natomiast wśród drużyn klubowych i szkół średnich wygrała reprezentacja SRKS „Unia” w Hrubieszowie.

1962 – Podczas Powiatowej „Spartakiady Tysiąclecia” w piłce ręcznej chłopców, zwycięstwo odniósł SKS Jarosławiec przed SKS Rozkoszówką.

1962 – przyszły zawodnik i trener Unii Edward Wójtowicz podczas odbywania czynnej służby wojskowej w latach 1962/63 w Warszawie grał w piłkę ręczną w III ligowej miejscowej „Gwardii” . W wojsku uzyskał uprawnienia instruktora wf. Po powrocie do Hrubieszowa zaczął zajęcia z grupą starszych zawodników w „Unii” Hrubieszów.

29.04.1964 – powołano Zarząd Powiatowy Szkolnego Związku Sportowego w Hrubieszowie. Pierwszym organizatorem zawodów międzyszkolnych na szczeblu powiatowym, w tym i w piłce ręcznej dziewcząt oraz chłopców, został nauczyciel wf w LO im. St. Staszica Antoni Weremko, później Roman Giergiel a od 1976 r. do dziś Janina Kitlińska.

07/08.03.1965 – zespół juniorów SRKS „Unia” z trenerem Lucjanem Szelągiem po raz pierwszy bierze udział w turnieju o Puchar Okręgowego Związku Piłki Ręcznej w Lublinie. Na dwanaście startujących drużyn zajmują piąte miejsce, m.in. grali Antoni i Witold Nieradkowie. itd.

Jeżeli chcesz poczytać więcej wejdź na stronę hrubieszów.info, w dziale Sport. Jeżeli ktoś posiada inne udokumentowane informacje, to zapraszam do autora kalendarium i uzupełnimy.

Zapraszam! – mak