Kern i Kitliński wygrywają w Lublinie

HrubieszówLublin

Reklamy

Podczas Ogólnopolskich Otwartych Mistrzostw Miasta Lublina w LA zostały rozegrane konkurencje poświęcone pamięci zasłużonych osób dla lubelskiej la. W biegu Memoriałowym pamięci trenera Honorata Wiśniewskiego na 1000 m, na czele byli hrubieszowiacy.

Trener Honorat Wiśniewski w młodości był dobrym biegaczem w województwie lubelskim, ale szybko złapał bakcyla trenerskiego i poświęcił się tej profesji. Jego podopieczni bezwzględnie zdominowali konkurencje wytrzymałościowe na lubelszczyźnie, zdobywali mnóstwo medali na Mistrzostwach Polski w różnych kategoriach Polski, byli reprezentantami kraju. Więc nic dziwnego, że był również trenerem kadry Polski w końcu szefem wyszkolenia w PZLA. Podczas zawodów często pełnił funkcję również spikera.

Dokonania jego zawodników powodowały przybywania zawodników na studia do Lublina i podejmowania pod jego kierunkiem treningów. W ten sposób pod jego przewodnictwem trenowali zawodnicy z Hrubieszowa np.: Wiesław Watras – 5 na 5000 m – podczas Universiady w Rzymie, Karol Szewczuk – finalista MP, Piotr Kitliński – Mistrz Polski na 1500 m i Artur Kern – halowy rekordzista Polski na 5000 m. Trener Wiśniewski nigdy nie był nawet chory na grypę, zachorował raz i zmarł po 3 tygodniach w wieku 62 lat w 2004 r.

Bieg na 1000 m jest rozgrywany jakby w dwóch fazach, w pierwszej kolejności rywalizują młodzicy (do lat 15) i tutaj czołówka ukształtowała się następująco:

1. Amadeusz Witkowski RTL Radom 2:48,16
2. Arkadiusz Wadowski Agros Chełm 2:48,94
3. Piotr Woszczak Agros Zamość 2:49,72

W 2 serii na linii mety ustawili się w zwykłych obuwiach sportowych byli podopieczni zmarłego trenera Wiśniewskiego, niektórzy mający już ponad 60 lat. Po strzale startera na czele Artur Kern, który w południe biegał udanie na 7,5 km w Chełmie, systematycznie zwiększając przewagę. O dalsze pozycje trwała walka, nękany kontuzjami i po porannych zajęciach na ścieżkach biegowych Piotr Kitliński był blisko czołowego peletonu, więc nic dziwnego, że dysponujący zawsze dobrym finiszem pokonał pozostałych rywali przełamując 3 minuty (rek. życ. 2:22,89).

Czołówka tego biegu:
1. Artur Kern 2:45,84
2. Piotr Kitliński 2:59,69
3. Grzegorz Ożóg 3:03,09

Bieg na 400 m pań jest poświęcony byłej Mistrzyni Polski na 400 m p. Joannie Nowak, młodszym zawodnikom znana jako sędzia na zawodach la i to najczęściej główny. Bieg wygrała pechowa (rezerwa 4 x 400 m) olimpijka z Pekinu Izabela Kostruba.

Czołówka:
1. Izabela Kostruba Agros Zamość 54,67
2. Anna Zwolak Agros Zamość 55,71
3. Bożena Łukasik RTLT Radom 56,21

Trójskok jest poświęcony czołowemu zawodnikowi Polski w latach sześćdziesiątych XX wieku w tej konkurencji Kazimierzowi Sułkowi (rek. życ. 15.68 – 1967 r.). Tę konkurencję obecnie mało znaną w Hrubieszowie wygrał Łukasz Stańczuk z Gwardii Warszawa rezultatem dość skromnym 15.23 m .

W konkurencjach rzutowych podczas tych zawodów bardzo dobrze spisywał się podopieczny absolwenta SP nr 2 w Hrubieszowie Krzysztofa Stipury, rewelacja tegorocznego sezonu w kraju, były zawodnik hrubieszowskiego klubu a obecnie podczas studiów reprezentant AZS AWF Biała Podlaska Kamil Bełz. Zajął on 2 lokatę w pchnięciu kulą z wynikiem 17.78 m . i 4 – te w rzucie dyskiem – 57.19 m.

Padło wiele świetnych wyników i w innych konkurencjach, z którymi można zapoznać się na stronie PZLA lub LOZLA. Następne zawody la na stadionie w niedzielę 21 06 2009 r. w Zamościu od g. 14.00

***

Joanna Nowak

Zmarła 2 X 2008 r. w Lublinie w wieku 82 lat. Była bardzo wszechstronną sportsmenką. Reprezentowała Polskę w lekkoatletyce i siatkówce. Uprawiała także strzelectwo. Specjalizowała się w biegach na 400 i 800 m. Na tym pierwszym dystansie wywalczyła w 1955 roku mistrzostwo Polski. W siatkówkę grała w I-ligowej Unii Poznań. Z Lublinem była związana od 1951 roku. Na bieżni startowała w barwach OWKS Lublin i Startu. W 1959 roku zakończyła karierę sportową i szybko z zawodniczki przedzierzgnęła się w rolę działaczki i sędziny. Od ćwierćwiecza, aż do śmierci – z czteroletnią przerwą – przewodziła lubelskim sędziom. Wchodziła także w skład komisji sędziowskiej PZLA i była członkiem honorowym tej organizacji.

***

Honorat Wiśniewski

Urodził się 11 stycznia 1942 r. w Rejowcu. Biegał na średnich dystansach, a potem był znakomitym trenerem lekkoatletycznym i uznanym działaczem. Przez trzy kadencje przewodniczył Centralnej Radzie Trenerów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Był absolwentem Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz studiów trenerskich na AWF w Poznaniu. W latach 1986-1988 był szefem wyszkolenia w PZLA. W 2000 r. pełnił funkcję doradcy podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Ściśle związany ze sportem akademickim, pracował przez szereg lat w AZS Lublin. Słynął z żelaznego zdrowia i do czasu ujawnienia się nieuleczalnej choroby, która trwała bardzo krótko, nigdy nie zapadł nawet na grypę. W plebiscycie Lubelskiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki i „Gazety Wyborczej” został uznany za najlepszego trenera 80-lecia na Lubelszczyźnie. Zmarł 15 listopada 2004 r.

Opracował – mak

zobacz zdjęcia »

Hrubieszow LubieHrubie 2009