Komunikat z rozgrywek PALPSM z 15 lutego

HrubieszówHrubieszów

Walczaki w mojej opinii zrobili największy postęp, zaraz po nich Orlen i … dalej Pawex. Tak – tylko te trzy drużyny jeszcze się liczą w rywalizacji o pierwszy plac.

W pięciu meczach padły następujące wyniki:

AT Orlen Gaz – Dołhobyczów Juniorzy 2:0 (25 : 12, 25 : 23)
Dołhobyczów Juniorzy – Kościuszko 0:2 (19 : 25, 17 : 25)
Walczaki Dołhobyczów – UKS Ogólniak 2:0 (25 : 0, 25 : 0) (walkower)
Kościuszko – Nauczyciele 2:0 (25 : 21, 25 : 20)
Walczaki Dołhobyczów – Prywaciarz 2:0 (25 : 6, 25 : 9)

***

Orlen na „spokojnie” wybił z głowy myśl o zwycięstwie Juniorom. Panowie z Orlenu to już nie tylko: rutyna, spokój i doświadczenie. Niegdyś preferowana przez nich taktyka tzw.: system par rozwiniętych (czyli dwóch rozgrywających stojących po przekątnej – zawsze jeden pod siatką) przechodzi do lamusa. Rzadko grywali z czwartym w ataku (rozgrywający wbiegający pod siatkę do rozegrania piłki). Obecnie grają bardziej skomplikowaną taktycznie „czwarty w ataku”, a gdy pojawiają się problemy z przyjęciem i coś nie wychodzi wówczas przechodzą na „system par rozwiniętych”. W ten sposób wzmocnili siłę ataku, gdyż w trzech ustawieniach mają trzech potencjalnie zbijających w pierwszej linii. Jeszcze trochę podpatrzą i będą grać „amerykańskim” ustawieniem (USA „wymyśliło” ten sposób gry), czyli obecnie obowiązującym w siatkówce wyczynowej. W naszej lidze gra w ten sposób na razie tylko dwa zespoły – Walczaki i Kościuszko. Coś podobnego gra Pawex i Juniorzy. Drużyny te nie mają jednak wyspecjalizowanych zawodników pod siatką, natomiast w drugiej linii grają zupełnie coś innego. Wojtak to bardzo dobry rozgrywający – ma dobry przegląd sytuacji, dokładnie rozgrywa, umie kiwnąć i dobrze współpracuje z partnerami w drużynie. W omawianym meczu bardzo dobrze w ataku prezentował się Łaciński (gorzej było z przyjęciem). Orlen ma też w swoim składzie jednego z najlepszych ligowych libero – Kuśmierka.

W drugim meczu Kościuszko pokonał Juniorów z Dołhobyczowa. Kościuszko wyraźnie obniża loty – ferie nie posłużyły im do zbudowania formy – wręcz przeciwnie. Wyszedł na jaw brak kontaktu z piłką. Fatalnie grali w przyjęciu, jeszcze gorzej w bloku. Rozegranie nie realizowało założeń taktycznych. Środkowi w bloku spóźnieni w ataku zaś nie byli wykorzystywani. Pomimo tego Juniorzy w takim składzie nie dali rady starszym kolegom.

Trzeci mecz walkowerem dla Walczaków.

Czwarty mecz potwierdził obserwacje, które poczyniłem w odniesieniu do Kościuszki. Tak tragicznej gry dawno nie widziałem w ich wykonaniu. Dwa mecze pod rząd zagrane słabo (do tego dochodzi sparing z Walczakami – przegrany 2:1). W rozgrywkach typu turniejowego – np. turniej międzynarodowy, Licealiada – z taką grą nie mają po prostu szans. Trzy tygodnie temu wydawało się, że tworzy się nowa silna drużyna (tak było przed rokiem), a tu masz babo placek (zakalec).

Piąty mecz Walczaki niczym rozpędzony „Młot Thora” rozbili Prywaciarza do 6 i do 9. Czy to trzy treningi w tygodniu tak na nich podziałały. Czy może też gra Prywaciarza, który praktycznie zapomniał, że w siatkówce jest taki element, który nazywa się – blok. Jabłoński w swoim stylu rozgrywał a koledzy kończyli niemal wszystkie piłki. Do drużyny powrócił znany nam wszystkim Romek Martyniuk. Jak wieść niesie na pozycji atakującego zagrał po raz pierwszy. Brak mu dynamiki tak potrzebnej na tej pozycji ale za to ma lewą rękę atakującą a to właśnie na tej pozycji jest bardzo pożądane. Zagrał bardzo dobrze (w sparingu z Kościuszką świetnie zagrywał). Jest to taki zawodnik, który gdy grał w „Mechanicznej” potrafił wygrywać sam cały mecz, ale też potrafi sam go przegrać. W Walczakach nie pełni tak istotnej roli jak w czasach gdy reprezentował ZS nr 1 i bardzo dobrze – siła drużyny nie zależy od jego dyspozycji. Walczaki w mojej opinii zrobili największy postęp, zaraz po nich Orlen i … dalej Pawex. Tak tylko te trzy drużyny jeszcze się liczą w rywalizacji o pierwszy plac. Kościuszko jest za cienki. Duże postępy robi też młodzież z Horodła i Juniorzy.

***

Układ w tabeli w porównaniu do tego po pierwszej rundzie pokazuje nam:
1) Kościuszko odrobił tylko 1 punkt do Pawexu (tracił 6),
2) Orlen odrobił 1 punkt do Pawex (tracił 3),
3) Walczaki odrobili 1 punkt do Pawexu (tracili 2).
4) W walce o pierwsze miejsce praktycznie liczą się już tylko trzy drużyny: Pawex, Walczaki i AT Orlen Gaz,
5) Na obecną chwilę Walczakom potrzeba zwycięstwa z Pawexem stosunkiem 2:0 w setach i jeszcze do tego bardzo dużo małych punkcików w sytuacji, gdy żadna z tych drużyn nie straci seta w innym meczu do końca ligi. Właściwie załatwia sprawę strata seta przez Pawex w innym meczu,
6) Pawex ma bardzo silną pozycję i może sobie pozwolić na porażkę z jednym z pretendentów w stosunku 1:2 w setach.
7) Orlen musi wygrać z Pawexem 2:0 i liczyć, że Pawex przegra z kimś jeszcze 2:1 w setach,
8) Pawex może się obawiać meczów z takimi drużynami jak: AT Orlen Gaz, Walczaki, Kościuszko,
9) Orlen musi wygrywać wszystko do końca najlepiej stosunkiem 2:0.
10) Walczaki nie mogą sobie pozwolić na utratę seta i zbierać jak najwięcej małych punktów, ponieważ na obecną chwile mają ich mało,
11) Wszystko, co powyżej napisałem może się jeszcze bardzo zmienić i pomieszać,
12) W dole tabeli dwie tendencje: Horodło pnie się do góry a Prywaciarz spada.

***

UWAGA
22 lutego rozgrywki ligowe rozpoczynamy o godzinie 8 10.

UWAGA
Mecze rozgrywać będziemy na hali sportowej HOSiR (ul. Ciesielczuka), ponieważ na sali SP nr 3 będzie bal gimnazjalny. Liczę na wyrozumiałość – mecze rozgrywane będą przed południem. Związane jest to z rozgrywkami Hrubieszowskiej Ligi Koszykówki, które rozgrywane są po południu na HOSiRze. Organizator informuje, że nie będzie żadnych więcej przełożeń. Liga nie może trwać do maja. Kto nie stawi się o wyznaczonej godzinie w wyznaczonym terminie przegra walkowerem.

godz. 8.10 Zbiórka przedmeczowa
godz. 8.30 Kościuszko : Walczaki Dołhobyczów
godz. 9.30 Prywaciarz : ZS nr 1
godz. 10.20 Dołhobyczów Juniorzy : Walczaki Dołhobyczów
godz. 11.20 Dołhobyczów Juniorzy : Nauczyciele
godz. 12.05 Nauczyciele : UKS Ogólniak

Mamy dwa hity kolejki: Kościuszko z Walczakami (sparing pokazał, że każdy może wygrać) i Juniorzy kontra Walczaki (młodzi wzmocnią się braćmi Klajne i kto wie, co będzie w „derbowej wojnie „?)

***

W terminie 28 luty – 1 marzec turniej międzynarodowy, więc rozgrywki ligowe będą zawieszone. Przy okazji zachęcam do uczestnictwa. Organizatorem jest HOSiR ul. Ciesielczyka. Termin zgłoszeń (jeśli się nie mylę) upływa 20 lutego. Jak co roku zapowiada się wspaniała zabawa i dużo dobrej siatkówki. Liczę na przyjazd młodzieży z Sokala. Dają pokaz naprawdę dobrej poukładanej siatkówki, i pomimo swoich 16 – 17 lat potrafią być groźni dla wszystkich, co udowodnili dwa lata temu przegrywając w finale z „Strzyżowo-Biłgorajo-Zamościem”. Nie bez satysfakcji przypominam, że tytułu mistrza bronią sensacyjni zwycięscy z przed roku, młodzi zawodnicy z Kościuszki (oczywiście w tym roku w zmienionym składzie).