Krasnobród: III Mistrzostwa Polski w piłce błotnej – tytuł jedzie do Białegostoku

28 lipca w Krasnobrodzie odbyły się Broadway III Mistrzostwa Polski w piłce błotnej pod patronatem Szkoły Mistrzów Reklamy. Impreza była silnie obsadzona, wzięły w niej drużyny z całej Polski.

Reklamy

Najliczniej reprezentowana była kategoria męska, w której rywalizowało 10 drużyn. Zespoły zostały podzielone na trzy grupy: dwie po trzy drużyny oraz trzecia, która liczyła cztery drużyny. Z grup liczących po trzy zespoły do fazy finałowej wychodzili zwycięzcy, natomiast z grupy czterozespołowej awansowało dwie drużyny, ale każdy zespół w tej grupie miał do rozegrania jeden mecz więcej od uczestników pozostałych grup. Najpierw zostały rozegrane mecze w grupach trzyzespołowych, w których zwyciężyli Torfowy Rycerz Aptel Białystok (III miejsce w ubiegłym roku) oraz LC Chełm (IV miejsce w zeszłorocznych rozgrywkach). Niespodziankę sprawił zespół Rakovii Rakówka, ubiegłoroczny Mistrz Polski, który wystawił aż dwie drużyny w rozgrywkach, ale żadna nie wyszła z grupy.

Potem do rywalizacji przystąpiła grupa C. Tutaj awansowały zespoły Żirądin Błoteux Częstochowa (w zeszłym roku nie wyszli z grupy, ale w tym roku zajęli 3 miejsce w Pucharze Polski w Błotnowoli) oraz BKS Roztocze Krasnobród (pierwszy oficjalny Mistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski z zeszłego roku). Na uwagę zasługuje wysoka wygrana Krasnobrodu z Da Grasso Chełm/Zamość – 9:0. To najwyższa wygrana w historii Mistrzostw Polski w piłce błotnej.

Reklamy

Następnie rozegrano kategorię mieszaną, w której wystąpiły trzy zespoły. Doszło do niespodzianki, bo aktualny Mistrz Polski w kategorii mieszanej – BKS Roztocze Krasnobród, nie obronił tytułu przegrywając mecz z Krzym Team Podlasie Wasilków 3:2 (prowadząc już 2:0) oraz remisując z Ramis Białystok 2:2 (prowadząc także 2:0). Ostatecznie kategorię mieszaną wygrał Krzym Team Podlasie Wasilków, drugi był  BKS Roztocze Krasnobród, trzeci Ramis Białystok (debiutanci).

W półfinałach zmierzyły się drużyny LC Chełm i BKS Roztocze Krasnobród oraz Torfowy Rycerz Aptel Białystok z Żirądin Błoteux Częstochowa.

Mecz pomiędzy LC Chełm i BKS Roztocze Krasnobród był bardzo zacięty. Mimo przewagi zespołu z Roztocza, który miał więcej okazji do zdobycia goli, mecz w regulaminowym czasie zakończył się remisem. Doszło do rzutów karnych, w których o jedną bramkę lepsi okazali się zawodnicy z Chełma. Trzeba mieć na uwadze, że dla BKS-u był to już szósty mecz tego upalnego, wyczerpującego dnia.

W drugim finale zmierzyły się zespoły z Częstochowy i Białegostoku, gdzie o jedną bramkę lepsi byli białostocczanie.

W meczu o 3. miejsce drużyna BKS-u kompletnie opadła z sił i przegrała 2:1 z drużyną z Częstochowy – mimo, że prowadziła już 1:0. To była trzecia porażka BKS Roztocze w historii błotnych rozgrywek (w regulaminowym czasie gry) i trzecia z drużyną z Częstochowy…

W finale Chełm walczył z Aptelem i w regulaminowym czasie padł remis 1:1, ale w karnych wygrali białostocczanie.

Nie odbyły się rozgrywki w kategorii żeńskiej, rozegrano jedynie mecz pokazowy, w którym wystąpiły dziewczyny z trzech drużyn. Przez ostatnie trzy lata najliczniejszą sekcję kobiecą posiadał BKS – w tym klubie grało ponad 20 dziewczyn. Teraz jednak BKS ma braki kadrowe i nie był w stanie wystawić pełnej ekipy. Najwięcej dziewczyn grających w piłkę błotną ma Ramis Women Białystok, który został uznany Mistrzem Polski w kat. żeńskiej. Dziewczyny z tej drużyny rozgrywały widowiskowe akcje.

Miss Polskiej Piłki Błotnej 2013 została wybrana Kamila Wyszyńska – BKS Roztocze Krasnobród. Została udekorowana koroną i szarfą. Wyboru dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Krasnobród – Wiesław Chmielowiec. Wicemiss Polskiej Piłki Błotnej 2013 burmistrz wybrał Angelikę Słomczyńską z Ramis Women Białystok.

Najlepszy bramkarzem wybrano Macieja Ranta z Torfowowego Rycerza Aptel Białystok.

Królem strzelców został Zbigniew Masternak z BKS Roztocze Krasnobród, który zdobył 8 goli. Warto wiedzieć, że ta sztuka udała mu się trzeci raz z rzędu, ponadto był także królem strzelców niedawnych rozgrywek o Puchar Polski.

Przez cały dzień zawodów przewinęło się ok. 1000 kibiców, którzy rekrutowali się spośród turystów odwiedzających uzdrowisko i spacerujących wokół zmodernizowanego zalewu, a mecze odbywały się na dwóch boiskach w jego sąsiedztwie.

Imprezie towarzyszyły warsztaty fotograficzne znanej marki, dzięki czemu błotne rozgrywki odbywały się w blasku fleszów i zostały znakomicie udokumentowane.

Mistrzostwa udowodniły, że z roku na rok rośnie poziom sportowy drużyn grających w piłkę błotną w Polsce, a często grają w nich piłkarze z dużym doświadczeniem z boisk o normalnej nawierzchni. W 2011 roku, w pierwszych mistrzostwach, udział wzięło tylko trzy drużyny. Cieszy fakt, że piłka błotna rozszerza swoją popularność na coraz to nowe obszary w Polsce – w tej chwili w Swamp Soccera w Polsce oprócz Lubelszczyzny grają na Podlasiu, w Częstochowie, w Świętokrzyskim oraz w Szczecinie i Opolu. Oby z roku na rok przybywało błotnych drużyn i powstało coś w rodzaju Polskiej Błotnej Ekstraklasy, dla której wzorem mogą stać się rozgrywki piłki plażowej w Polsce.

 

WYNIKI:

Kat. MĘSKA:

Faza grupowa


Gr. A

1. Torfowy Rycerz Aptel Białystok

2. RKS Rakovia Gepard I Rakówka

3. Ramis Białystok

RKS Rakovia Gepard I Rakówka – Torfowy Rycerz Aptel Białystok 1:1

RKS Rakovia Gepard I Rakówka – Ramis Białystok 1:0

Torfowy Rycerz Aptel Białystok – Ramis Białystok 4:1


Gr. B

1. LC Chełm

2. RKS Rakovia Gepard II Rakówka

3. Krzym Team Podlasie Wasilków

RKS Rakovia Gepard II Rakówka – LC Chełm 1:4

Krzym Team Podlasie Wasilków – RKS Rakovia Gepard II Rakówka 0:1

Krzym Team Podlasie Wasilków – LC Chełm 0:1


Gr. C

1. Żirądin Błoteaux Częstochowa

2. BKS Roztocze Krasnobród

3. Wariaty Melango Zamość

4. Da Grasso Zamość/Chełm

Da Grasso Zamość/Chełm – BKS Roztocze Krasnobród 0:9

Żirądin Błoteaux Częstochowa – Wariaty Melango Zamość 3:0

Da Grasso Zamość/Chełm – Wariaty Melango Zamość 1:2

BKS Roztocze Krasnobród – Żirądin Błoteaux Częstochowa 2:3

BKS Roztocze Krasnobród – Wariaty Melango Zamość 3:0

Da Grasso Zamość/Chełm – Żirądin Błoteaux Częstochowa 0:3


Półfinały

Torfowy Rycerz Aptel Białystok – Żirądin Błoteaux Częstochowa 1:0

LC Chełm – BKS Roztocze Krasnobród 1:1 (rzuty karne: 4:3)


Mecz o 3. miejsce

BKS Roztocze Krasnobród – Żirądin Błoteaux Częstochowa 1:2


Finał

Torfowy Rycerz Aptel Białystok – LC Chełm 1:1 (karne: 5:4)


Kat. MIESZANA:

1. Krzym Team Podlasie Wasilków

2. BKS Roztocze Krasnobród

3. Ramis Białystok

Krzym Team Podlasie Wasilków – BKS Roztocze Krasnobród 3:2

BKS Roztocze Krasnobród – Ramis Białystok 2:2

Ramis Białystok – Krzym Team Podlasie Wasilków 1:3

 

SKŁADY:

Kat. MĘSKA:

Torfowy Rycerz Aptel Białystok: Maciej Rant, Szymon Borowski, Stefan Piotrowski, Filip Kucharczyk, Kamil Ceckowski, Paweł Banicki, Mateusz Ścieszko, Marcin Kobeszko, Jacek Krawczun, Krzysztof Dzieduszow, Krzysztof Kochanowski.

LC Chełm: Jacek Kaczan, Michał Radelczuk, Marek Masternak, Patryk Kozina, Paweł Sawicki, Damian Sawa, Bartłomiej Stangryciuk, Krzysztof Mroczek.

BKS Roztocze Krasnobród: Tomasz Jacniacki, Mateusz Maliszewski, Zbigniew Masternak, Dawid Kuczmaszewski, Wojciech Kudełko, Wojciech Marczak, Michał Mękal, Andrzej Jurczyszyn, Dawid Podhajny. 

Żirądin Błoteaux Częstochowa: Michał Chatys, Marcin Kolasa, Patryk Krysiak, Włodzimierz Maciaszczyk, Sebastian Miller, Piotr Ryniewicz, Maciej Serwa, Marcin Śledzikowski.

RKS Rakovia Gepard I Rakówka: Piotr Ożga, Jarosław Spustek, Damian Gumienik, Jakub Siembida, Karol Sykała, Marcin Błażyński, Paweł Siembida, Mateusz Naklicki, Gabriel Zarembski, Piotr Przeszło, Bartłomiej Kozłowski, Łukasz Paczos.

RKS Rakovia Gepard II Rakówka: Mateusz Trześniowski, Patryk Hys, Mateusz Raduj, Przemek Zgnilec, Ireneusz Jędruch, Rafał Luchowski, Piotr Luchowski, Krzysztof Siembida, Łukasz Barcicki, Damian Buczkowski, Kamil Kawalec, Sebastian Zarembski.

Krzym Team Podlasie Wasilków: Piotr Krzymowski, Piotr Gorzelski, Błażej Tylor, Adam Fiedorowicz, Tomasz Moroz, Łukasz Jachołkowskin, Marcin Prończyk, Łukasz Adamczuk, Krzysztof Mordasewicz, Sebastian Mordasewicz, Paweł Maciążek, Krzysztof Krzymowski.

Wariaty Melango Zamość: Patryk Gałka, Konrad Węgrzyn, Mateusz Rycaj, Bartłomiej Hereta, Paweł Orzechowski, Kamil Pędzierski, Kamil Pawelczyk, Jakub Hałasa, Michał Gagajek, Marcin Byra, Jakub Orzechowski, Andrzej Baranowski, Kamil Pawełczuk.

Ramis Białystok: Emil Żukowski, Krzysztof Malinowski, Michał Pawluczuk, Krzysztof Górecki, Dawid Szymanowski, Paweł Jurkowski, Jacek Kryński, Eryk Malinowski.

Da Grasso Zamość/Chełm:


Kat. MIESZANA:

Krzym Team Podlasie Wasilków: Piotr Gorzelski, Bartosz Drozdowski, Wiesław Paluch, Piotr Krzymowski, Kinga Jóźwiak, Anna Palkowska, Monika Mozolewska, Błażej Tylor, Adam Fiedorowicz, Artur Kowal.

BKS Roztocze Krasnobród: Tomasz Jacniacki, Mateusz Maliszewski, Zbigniew Masternak, Dawid Kuczmaszewski, Wojciech Kudełko, Wojciech Marczak, Michał Mękal, Andrzej Jurczyszyn, Kamila Wyszyńska, Małgorzata Mielniczek, Dawid Podhajny.

Ramis Białystok: Emil Żukowski, Krzysztof Malinowski, Krzysztof Górecki, Dawid Szymanowski, Paweł Jurkowski, Grzegorz Rudź, Patryk Nowicki, Katarzyna Wojtach, Patrycja Kryńska, Sylwia Idźkowska, Pamela Kochanowska, Dominika Szaciłowska.   


Kat. ŻEŃSKA:

Ramis Women Białystok: Katarzyna Wojtach, Patrycja Kryńska, Sylwia Idźkowska, Angelika Słomczyńska, Pamela Kochanowska, Ada Chrościk, Dominika Szaciłowska, Monika Malinowska.

BKS Roztocze Krasnobród/Krzym Team Podlasie Wasilków: Kamila Wyszyńska, Małgorzata Mielniczek, Kinga Jóźwiak, Anna Palkowska, Monika Mozolewska.

 

Tekst i fot. T. P.