Krzysztof Stipura – supertrener

Hrubieszów Aż troje podopiecznych hrubieszowianina, a obecnie wieloletniego trenera AZS AWF Biała Podlaska i wykładowcy z LA na miejscowym AWF – Krzysztofa Stipury weźmie udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Europy w LA w Kownie, które zaczynają się 16 lipca br.

Reklamy

Będą to: Agnieszka Dudzińska (pchnięcie kulą), Mateusz Mikos (pchnięcie kulą, rzut dyskiem), Przemysław Czajkowski (rzut dyskiem). Na europejskich listach rankingowych wśród młodzieżowców najwyżej sklasyfikowany jest Mateusz Mikos w pchnięciu kulą (18,84 m), plasujący się na trzecim miejscu. Wysoko sklasyfikowany jest też dyskobol Przemysław Czajkowski, który legitymuje się wynikiem 61,51 m, zajmując czwartą pozycję. Agnieszka Dudzińska w tym sezonie pchnęła kulą 4 kg już na odległość 16,30 m. Rezultat ten klasyfikuje ją na ósmym miejscu wśród najlepszych kulomiotek w Europie do lat 23. Reprezentacja Polski na MME liczy 69 osób (25 kobiet i 44 mężczyzn). Ogółem w zawodach wystartuje niemal 1000 lekkoatletów z całej Europy.

Krzysztof Stipura to absolwent Szkoły Podstawowej nr 2 Hrubieszowie w 1974 r., jednocześnie był zawodnikiem sekcji la Unii Hrubieszów ćwicząc pod okiem niżej podpisanego. W tym okresie szkołę reprezentował we wszystkich dyscyplinach sportowych w jakich szkoła brała udział ale najlepiej szło mu w rzutach, m.in. na Mistrzostwach Polski LZS Młodzików zdobył brązowy medal w rzucie oszczepem. Był Mistrzem Województwa Lubelskiego Szkół Podstawowych w pchnięciu kulą.

Niestety w tym okresie nie było trenera w klubie aby mógł wyrośnięty Krzysztof podjąć bardziej zaawansowane treningi, więc zainteresowali się nim trenerzy pracujący w szkole sportowej w Lublinie, tam pod okiem trenera Izydora Wiejaka systematycznie poprawiał wyniki. Następnie udał się na studia AWF w Białej Podlaskiej, trenując dalej (m.in. pod okiem trenera Mirosława Dziemiacha, poźniej trenera rzutów w Unii) i uzyskując tytuł magistra.

Po ukończeniu studiów w połowie lat osiemdziesiątych XX wieku chciał wrócić do Hrubieszowa, gdzie dalej mieszkali jego najbliżsi i rozwijać hrubieszowskie talenty w rzutach. Niestety dla decydentów okazał się to temat za trudny i pracy nie znalazł.

Z perspektywy czasu okazuje się, że bardzo dobrze, że tak się stało, ponieważ w Hrubieszowie nie było i nie ma klimatu dla konkurencji rzutowych, ponieważ jedyna rzutnia z siatką drucianą do rzucania dyskiem na stadionie dawno została zdemontowana. Profesjonalna siatka (nagroda za świetne wyniki sekcji la), która miała być założona zgniła w magazynie. Cały czas walka trwała z sekcją i kibicami piłki nożnej, że niszczy się murawa. Podlegający mi zawodnicy rzucający oszczepem byli wielokrotnie w wulgarny sposób przeganiani z boiska, tak samo uczyniono to ze wpomnianym wyżej M. Dziemiachem) i z podopiecznymi trenerki, która podjęła zajęcia w Unii z rzutów, więc zrezygnowała. Wielokrotne monity o przygotowanie rzutni na boiskach treningowych nie przyniosły skutku.

Podopieczni i podopieczne Krzysztofa Stipury, trenera kadry Polski w rzucie dyskiem to uczestnicy Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy, Pucharów Świata, Pucharów Europy, wielu mityngów międzynarodowych, wielokrotnie zajmujący całe podium podczas Mistrzostw Polski Seniorów.

Krzysztof Stipura to wysokiej postury gość, jak tylko może to przyjeżdża do Hrubieszowa i jak idzie ulicą, to trudno go nie zauważyć, więc możemy mu pogratulować i jestem pewien, że będzie zażenowany, za co, a co jak wielkiego zrobiłem ?

No nic wielkiego, kolejni tylko następni jego podopieczni jadą reprezentować nasz kraj, Polskę !!! Na zawodach międzynarodowej mistrzowskiej rangi !!!

Warto jeszcze przypomnieć, że rewelacją obecnego sezonu w naszym kraju jest inny zawodnik K. Stipury, Kamil Bełz absolwent ZS nr 1 w Hrubieszowie i szkoda, że Kamil jest o rok starszy, bo by również na te zawody się zakwalifikował.

Lubiehrubie gratuluje osiągnięć podopiecznych Krzysztofa Stiupry i … czekamy ewentualnie na medal.

***

Krzysztof Stipura – rekordy życiowe

Dysk 2 kg – 58.98 w 1986 r.
Kula 7,256 kg – 16.45 w 1983 r.

Rekordy jego najlepszych podopiecznych:

Andrzej Krawczyk – dysk – 65.56 m
Olgierd Stański – dysk – 64.20
Przemysław Czajkowski dysk – 61.51
Michał Hodun – 61.02, kula – 19.00
Mateusz Mikos – kula – 18.84
Marzena Wysocka – dysk – 64.57, kula – 16.02
Agnieszka Jarmużek – dysk – 59.74
Mariusz Roszkowski – oszczep – 77.90
Agnieszka Dudzińska – kula – 16.30
Kamil Bełz – kula – 18.75, dysk – 58.38

Opracował – mak

Na zdjęciu – Krzysztof Stipura (w okularach) i Kamil Bełz (poniżej) są w dobrych humorach, wyniki idę w górę, niedługo Mistrzostwa Polski. (zdjęcie mak)

Hrubieszow LubieHrubie 2009