Książka o piłce ręcznej Wojciecha Demusiaka

Wojtka Demusiaka zapamiętałem szczególnie z zawodów sportowych SZS, w różnych dyscyplinach sportowych, kiedy w barwach szkolnych ambitnie rywalizował w latach 1998-2005. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica pochodzący z Mircza a obecnie redaktor portalu Onet.pl. napisał książkę z Dariuszem Faronem i kapitanem reprezentacji narodowej w piłce ręcznej Grzegorzem Tkaczykiem, pt. „Grzegorz Tkaczyk – Niedokończona Gra”. Poniżej krótki wywiad z Wojtkiem Demusiakiem.

Reklamy

 

Wywiad z Wojciechem Demusiakiem autorem książki „Grzegorz Tkaczyk – Niedokończona Gra”


Pana czynny udział w zmaganiach sportowych w latach młodzieńczych?

– Nie mam się zbytnio, czym się chwalić, ponieważ nic wielkiego w świecie sportu nie zwojowałem. Oczywiście wydawało mi się kiedyś, że mistrzostwo powiatu w piłce ręcznej razem z kolegami z gimnazjum z Mircza jest wielkim sukcesem, ale dość szybko zdałem sobie sprawę, że z tej mąki chleba nie będzie. Poza tym zawsze wolałem grać w piłkę nożną i początkowo, jak pewnie połowa młodych chłopaków, chciałem zostać piłkarzem.


W jaki sposób pan trafił do dziennikarstwa?

– Kiedy w liceum uświadomiłem sobie, że nie będzie ze mnie wybitnego sportowca, mama podpowiedziała mi, że może powinienem spróbować pozostać przy sporcie, ale w innej roli. Widziała, że nieźle radzę sobie z pisaniem i językiem polskim. Od tego czasu zacząłem robić wszystko w kierunku, aby zostać dziennikarzem sportowym.


Pana ciekawsze relacje dziennikarskie?

– W jakich imprezach sportowych brałem udział, jako dziennikarz, to już wygląda znacznie lepiej. Największą i najważniejszą imprezą podczas mojej pracy dziennikarskiej były Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro w ubiegłym roku. Poza tym byłem wysłannikiem Onetu na mistrzostwa świata i Europy piłkarzy i piłkarek ręcznych. Byłem w Katarze, Danii, Serbii czy Hiszpanii. Relacjonowałem także z Doniecka i Charkowa piłkarskie mistrzostwa Europy 2012.


Kilka zdań o książce?

– Książka, którą postanowiliśmy napisać razem z moim redakcyjnym kolegą Darkiem Faronem i byłym kapitanem reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych Grzegorzem Tkaczykiem jest pierwszą tak szczerą biografią o tej tematyce. „Młody” odsłania w niej kulisy wielkich turniejów, opowiada mnóstwo anegdot, mówi, jak poznał się z Robertem Lewandowskim czy Andrzejem „Piaskiem” Piasecznym, ale także dzieli się z czytelnikiem swoją rodzinną historią, która, myślę, poruszy niejednego. Razem z Wydawnictwem SQN serdecznie polecamy tę pozycję i mamy nadzieję, że czytelnicy nie będą zawiedzeni. Premiera już 22 listopada.


W jaki sposób można wejść w posiadanie książki?

– Szukajcie w empikach i najlepszych sklepach z książkami!


Dalsze plany?

– Tworzenie książki, choć było trudną i czasochłonną pracą, bardzo mi się spodobało i nie wykluczam, że w przyszłości może zdecyduję się na coś podobnego. Na razie jednak przed nami cykl spotkań autorskich i sporo pracy przy promocji książki „Grzegorz Tkaczyk. Niedokończona gra”.

Pozdrawiam – Wojtek Demusiak

 

 

Wywiad i opracowanie – Marek A. Kitliński (mak)

Foto – facebook.com