Kuba Wezgraj powołany do Kadry Narodowej

Jakub Wezgraj 16-letni, absolwent sekcji modelarskiej UKS „Jedynka”, obecnie uczeń hrubieszowskiego liceum, został oficjalnie powołany do Kadry Narodowej Modelarstwa Lotniczego.

Reklamy

 

Kuba będzie reprezentował Polskę w sierpniu na Mistrzostwach Świata Modeli Swobodnie Latających w Devie (Rumunia) w kategorii wiekowej Junior w klasie modeli F1A (szybowce). Zawodników do kadry powołuje się na podstawie osiągniętych wyników sportowych w roku 2019 tj. za udział w Mistrzostwach Polski, Pucharze Polski oraz Pucharze Świata.

Powołanie do kadry to dla mnie ogromne wyróżnienie – podkreśla Kuba – pozytywny bodziec i mega power, aby jeszcze bardziej się starać. Niebawem czeka mnie wyjazd na zgrupowanie do Krosna, gdzie spotkam się ze świetnymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami i trenerem Kadry Narodowej panem Norbertem Suwałą.

Reklamy

Instruktor Sekcji Modelarskiej UKS „Jedynka” Leszek Kryszczuk, mówi o swoim wychowanku jako o skromnym i pełnym pasji chłopaku. Doskonale pamięta jak Kuba z wielkim zaciekawieniem nieśmiało zaglądał w okno modelarni, a gdy zwolniło się miejsce w sekcji, bez chwili zastanowienia zaproponował Kubie uczestnictwo.

I tak już ponad 6 lat – dodaje Kuba – poznałem tu fantastycznych przyjaciół. To przyjaźnie na całe życie. Doskonale pamiętam swoje pierwsze zawody w Chełmie, zająłem wtedy 3 miejsce, jak początkującego modelarza to ogromny sukces bo rywalizowałem z dużo bardziej doświadczonymi zawodnikami.

Zapytany jaki jest przepis na sukces odpowiada, że to efekt ciężkiej pracy zaangażowania oraz wielu godzin spędzonych na budowie modeli i treningach. Przede wszystkim nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie nasz Instruktor pan Leszek, który z wielkim zaangażowaniem przygotowuje nas do każdych zawodów, „staje na głowie” żeby pozyskać środki finansowe, spędza z nami każda wolną chwilę, motywuje i wspiera. Dobry wynik w zawodach wymaga nie tylko dobrze wykonanego i oblatanego ‘”wyregulowanego” modelu, ale również musimy być bardzo dobrze przygotowani psychicznie i fizycznie oraz znać zasady aerodynamiki.

Trudne momenty? Oczywiście jak każdy miałem swoje chwile załamania i zwątpienia. Na przykład sytuacja gdy model, który przygotowywaliśmy ostatnie kilka miesięcy, odlatuje i jest nie do odzyskania. Moja rodzina od zawsze mnie wspiera, rodzice bardzo mi kibicują i czuwają, abym się nie poddał.

Ile czasu z reguły zajmuje praca nad modelem? Wszystko zależy od tego jak bardzo złożony jest taki model. Wpływ ma również jego wielkość i ilość detali jakie możemy wykonać. Na mało skomplikowany model wystarczy poświęcić kilka dni. Są też takie modele które wymagają od nas pracy przez kilka miesięcy.

Przez ostatnie 6 lat przejechaliśmy z drużyną blisko 180.000 tyś kilometrów po Polsce i Europie. Wzięliśmy udział w 120 zawodach. W roku 2019 wystartowaliśmy w zawodach rangi Międzynarodowej – Puchar Świata, Mistrzostw Polski, Pucharu Polski, Ogólnopolskie i Regionalne z tych zawodów przywieźliśmy razem 54 medali w tym: 19 złotych, 17 srebrnych i 18 brązowych.

Co mógłbyś powiedzieć młodzieży którzy zaczynają swoją przygodę z modelarstwem?

Kiedyś usłyszałem takie fajne zdanie, które zapadło mii w pamięć, że zwycięstwo nie polega na osiągnięciu czegoś w przyszłości, lecz na robieniu tego co kochasz teraz… i ja po prostu kocham to co robię.

Kuba swoją przyszłość wiąże z lotnictwem, dokładnie jeszcze nie wie w jakiej dziedzinie ale do matury ma jeszcze trochę czasu na decyzję. Niewątpliwie modelarstwo dało mu już solidne podstawy i niezbędną wiedzę.

Kuba jesteś wielki! Jesteśmy z Ciebie ogromnie dumni, a na sierpniowych Mistrzostwach Świata życzymy długich lotów i szczęścia.

 

info i fot.: UKS Jedynka
Zobacz też:

SPORT – Nagrody i podziękowania dla hrubieszowskich sportowców i trenerów

SPORT – Modelarski Puchar Polski 2020 rozpoczęty w Hrubieszowie