Małe piłkarki z Mołodiatycz wśród najlepszych w województwie lubelskim!

2 dni sportowej rywalizacji, blisko 130 drużyn chłopców i dziewczynek, 1 097 strzelonych goli, tysiące uśmiechów na dziecięcych twarzach i wreszcie wszystko jest jasne. To oni staną przed szansą zagrania na PGE Narodowym.

Reklamy

 

Mistrzami województwa lubelskiego w XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostali chłopcy z OSKF-u Vrotcovia Lublin (kategoria do lat 8), UKS-u Widok Lublin (U-10) i Remisu Świdnik (U-12), a także dziewczynki z KKP Unia Lublin (U-8), Czwórki Biała Podlaska (U-10) i GKS-u Górnik Łęczna (U-12). Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.

Po raz trzeci z rzędu Międzyrzec Podlaski gościł Finały Wojewódzkie Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. W poniedziałek 1 kwietnia na obiektach Huraganu rywalizowali chłopcy i dziewczynki z kategorii wiekowej U-8 oraz ich starsze koleżanki z U-12. Dzień później oglądaliśmy emocjonujące zmagania drużyn U-10 i mecze najstarszych chłopców.

 

Święto futbolu w Międzyrzecu Podlaskim

Organizatorzy Finałów Wojewódzkich pomyśleli dosłownie o wszystkim. Od obiadów dla zawodników i trenerów, przez świetnie przygotowaną obsadę sędziowską, aż po obecność medalisty mistrzostw świata. W Międzyrzecu dzieci mogły obejrzeć piłkarskie popisy Adriana DuszakaiGrzegorza Staśkiewicza. To uznani freestylerzy, którzy z piłką potrafią zrobić praktycznie wszystko. W 2018 roku ten pierwszy zdobył brązowy medal w teqballu, grze przypominającej ping-ponga z użyciem piłki nożnej i specjalnego stołu. Showmani przyjechali do Międzyrzeca prosto z Krakowa, gdzie dzień wcześniej występowali w przerwie meczu Ekstraklasy pomiędzy Wisłą Kraków a Legią Warszawa.Drugiego dnia jeden z Finałów poprowadził pierwszoligowy sędzia Mateusz Złotnicki. – Praca na Turnieju jest trudniejsza niż z profesjonalnymi piłkarzami. To małe dzieci, ale emocjesą wielkie– przyznał arbiter.

W sędziowskim gronie znalazła się również kobieta – Natalia Kuziel. – Byłam wcześniej piłkarką, później trenerką Widoku Lublin. Potrzebowałam nowych wyzwań, więc 4 lata temu zapisałam się na kurs sędziowski. Razem ze mną były jeszcze dwie koleżanki, ale tylko ja dotrwałam do końca – powiedziała.

– Trochę nas zaskoczyło, że sędziuje nam panisędzia – mówiły piłkarki SP Józefów. – Jest bardzo spokojna. Jak czegoś nie rozumiemy, to wszystko nam tłumaczy – dodawały.

Na Finałach pojawił się również Robert Makarewicz, trener Mobilnej Akademii Młodych Orłów oraz były piłkarz i prezes Górnika Łęczna, VeljkoNikitović. Obaj czujnie obserwowali rodzące siętalenty. – Patrzę przede wszystkim na prowadzenie piłki i to, którą częścią stopy zawodnicyją przyjmują, którą podają, a którą strzelają. Aspekt fizyczny nie ma jeszcze większego znaczenia, bo ci zawodnicy i zawodniczki mogą w ciągu roku bardzo dużo urosnąć – podsumował Nikitiović. – My w Serbii też mieliśmy podobny turniej, ale na mniejszą skalę. Przyznam szczerze, że to mój pierwszy raz na Turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”, ale jestem pod wrażeniem.

220 kilometrów w jedną stronę — tyle musiały przebyć piłkarki Startu Tomaszów Lubelski. Przejechały niemal całe województwo, podróż zajęła im około 3 godzin, żeby stawić się na Finałach, musiały wstać przed 6 rano. Niewiele mniej kilometrów zrobiły zespoły z SP Wiszniów iTrójki Hrubieszów. Jednak najważniejsze były kilometry na boisku, a nie w autokarze. W kategorii U-12 dziewczynek przygotowaniem imponowały zawodniczki GKS-u Górnika Łęczna. Wśród „zielono-czarnych” brylowała Oliwia Stachurska. Dziewczynka nie strzelała gola za golem, ale wywoływała podziw spokojem i przewidywaniem gry. – Wiadomo, że fajnie jest zdobywać bramki, ale ja gram na obronie, stąd mam trochę inne zadania – przyznała piłkarka. – Idol? Moim jest trenerka Natasza Górnicka. Gramy na tej samej pozycji i mogę się od niej wiele nauczyć. Chciałabym osiągnąć w piłce tyle, co ona. Ponad 200 występów w Ekstralidze, tytuły mistrzyni kraju i kilkanaście meczów w reprezentacji Polski.

– Być dla kogoś wzorem to bardzo motywujące uczucie – powiedziała trenerka. – Cieszę się, że mogę przekazywać swoje doświadczenie dziewczynkom.

Podopieczne Nataszy Górnickiej zwyciężyły w kategorii U-12. W fazie finałowej kontuzji doznała podstawowa bramkarka Daria Skubiszewskai między słupkami musiała zastąpić ją zawodniczka z pola – Karolina Adamczyk. – Stres na bramce jest trochę większy, ale jestem przyzwyczajona do gry na tej pozycji. Często na treningach staje między słupkami – przyznałaKarolina.

15 bramek zdobyła najlepsza strzelczyni Finałów Wojewódzkich na Lubelszczyźnie, Gabriela Kawęckaz PSP Modliborzyce. Choć to zaledwie 12-letnia napastniczka, to można w jej przypadku mówić o sporym doświadczeniu. Gabrysia po raz trzeci występowała na Turnieju „Z Podwórka Na Stadion o Puchar Tymbarku”, po raz drugi broniąc braw Modliborzyc. Wcześniej reprezentowała UKS Niedźwiadek Chełm.Wśród dziewczynek rywalizujących w młodszej kategorii U-10 wygrały piłkarki Czwórki Biała Podlaska. Na kolejnych miejscach uplasowały się UKS Legion Grabów Szlachecki i SP Kąkolewnica. U chłopców z kategorii wiekowej do 8 lat zwyciężyli piłkarze OSKF-uVrotcovii Lublin. Wspierani znacznym gronem kibiców i najskuteczniejszym napastnikiem Turnieju Borysem Mierzejewskim, zawodnicy ze stolicy województwa zameldowali się w finale, gdzie pewnie pokonali AP TOP-54 Biała Podlaska.

Emocji nie brakowało także podczas drugiego dnia rozgrywek. W finale U-10 chłopców doszło do rzutów karnych, po których UKS Widok Lublin pokonał UKS Niedźwiadek Chełm. W barwach Widoku występował najlepszy bramkarz Turnieju – Wiktor Żydek. Młody golkiper wybronił dwie „jedenastki” (po jednej w finale i półfinale), czym znacząco przyłożył się do końcowego sukcesu. Lider Widoku mimo tylko jednej w pełni sprawnej dłoni stał się bohaterem drużyny. – Wcale mi to nie przeszkadza. Gram w piłkę odkąd skończyłem 5 lat i regularnie dostaje nagrody dla najlepszego bramkarza – przyznał dumny Wiktor.

Wśród najstarszych chłopców zwyciężyli piłkarze Remisu Świdnik. – To oni pojadą do Warszawy, a tam mam nadzieję, nie będzie żadnego remisu, a same zwycięstwa – powiedział na ceremonii wręczenia nagród Dariusz Ślęzak, znany jako DJ Ucho. Za drużyną ze Świdnika uplasowały się zespoły Jedynki Łuków i Pioruna Łęczna.

Nieprawdopodobny wynik wyśrubowała Zofia Zejma. Piłkarka Jedynki Biała Podlaska strzeliła aż 36 goli! Dziewczynka doprowadziła swój zespół do finału, gdzie po zaciętym meczu Zosia i jej koleżanki musiały uznać wyższość KPP Unii Lublin. Jej dorobek strzelecki został nagrodzony piękną statuetką i głośnymi oklaskami. W kategorii U-8 dziewczynek trzecie miejsce w województwie zajęły reprezentantki SP Mołodiatycze – wioski liczącej zaledwie 504 mieszkańców, w której heroiczną pracę wykonuje trener Tomasz Domański.– Hala? Mamy korytarz 2 na 3 metry. Boisko? Kawałek trawy 4 na 8 metrów. Mimo trudnych warunków, zespoły z tej szkoły nie tylkozajęły3. miejsce w U-8 dziewczynek, ale też reprezentowały powiat hrubieszowski w kategorii U-10. – Łącznie w klasach 1-6 mam 23 zawodniczki. Nie odkryję Ameryki: kluczem do sukcesu jest zabawa z piłką na świeżym powietrzu– podsumował trener.

Julia Czach (UKS Niedźwiadek Chełm, U-12) zamiast pięknej statuetki dostała „Zieloną Kartkę Fair Play”. Gdy sędzia kazał wznowić grę od bramki, Julia przyznała, że to ona ostatnia dotknęła piłki i rywalki powinny zacząć od rzutu rożnego. Piłkarki Niedźwiadka po tym stałym fragmencie straciły bramkę, która przekreśliła ich szanse na zwycięstwo – mecz z SP Rokitno zakończył się wynikiem 4:4. Piękną postawą popisał się również piłkarz UKS-u Jedynki Krasnystaw, Nikodem Sowka. – Kolega miał problemy z oddychaniem. Podbiegłem do niego i udzieliłem pomocy. Byłem zaskoczony, gdy dostałem za to zieloną kartkę.

Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Międzyrzecu Podlaskim świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

 

Finały Wojewódzkie w województwielubelskim – klasyfikacja generalna

Kategoria

Chłopcy

Dziewczynki

U-8

1. OSFW Vrotcovia Lublin

2. AP TOP-54 Biała Podlaska

3. Puławiak Puławy

1. KPP Unia Lublin

2. Jedynka Biała Podlaska

3. SP Mołodiatycze

Najlepszy bramkarz

Antoni Banaszek (AP TOP-54 Biała Podlaska)

Kinga Gardias (SP Mołodiatycze)

Najlepszy zawodnik

Igor Celej (Puławiak Puławy)

Gabriela Reszka (KPP Unia Lublin)

Król strzelców

Borys Mierzejewski (OSKW Vrotcovia Lublin) – 19 bramek

Zofia Zejma (Jedynka Biała Podlaska) – 36 bramek

U-10

1. UKS Widok Lublin

2. UKS Niedźwiadek Chełm

3. Football Academy Zamość

1. Czwórka Biała Podlaska

2. UKS Legion Grabów Szlachecki

3. SP Kąkolewnica

Najlepszy bramkarz

Wiktor Żydek (UKS Widok Lublin)

Klaudia Jędrych (UKS Legion Grabów Szlachecki)

Najlepszy zawodnik

Wiktor Psuja (UKS Niedźwiadek Chełm)

Wiktoria Jagodzińska (Czwórka Biała Podlaska)

Król strzelców

Bartłomiej Ugarenko (SP Wierzbica) – 11 bramek

Wiktoria Rutkowska (GKS Górnik Łęczna) – 16 bramek

U-12

1. Remis Świdnik

2. Jedynka Łuków

3. Piorun Łęczna

1. GKS Górnik Łęczna

2. UKS Suchowicz Team

3. PSP Modliborzyce

Najlepszy bramkarz

Radosław Paweł Kostka (Frassati Fajsławice)

Roksana Kozłowska (UKS Suchowicz Team)

Najlepszy zawodnik

Maciej Niebrzegowski (Jedynka Łuków)

Oliwia Stachurska (GKS Górnik Łęczna)

Król strzelców

Piotr Mazur (Remis Świdnik) – 10 bramek

Gabriela Kawęcka (PSP Modliborzyce) – 15 bramek

 

Szansa na odkrycie talentu

W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusza Milika, Piotra Zielińskiego czy Pauliny Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.

 

Wielki Finał na PGE Narodowym

W Międzyrzecu Podlaskim chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa lubelskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.

Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia. Partnerem Turnieju w województwie lubelskim była firma Lemonex.

Szczegółowe informacje o trwających rozgrywkach znajdują się na stronach www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl.

 

(info i fot. Organizatorzy)