20 kwietnia 2024

Małgorzata Muzyczuk na podium

W dniach 28 -31 sierpnia 2008 r. odbył się 22 Czteroetapowy Bieg Pokoju Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, w sumie 100 km. W zawodach wystartowało 146 osób, na trzeciej pozycji w swojej kategorii wiekowej bieg ukończyła Małgorzata Muzyczuk reprezentująca ZS nr 4 z Hrubieszowa.

Bieg wymyślił redaktor Tygodnika Zamojskiego Janusz Kawałko dla upamiętnienia dni grozy dla dzieci z Zamojszczyzny w okresie II Wojny Światowej. Przed każdym etapem są składane wiązanki kwiatów przy pomnikach upamiętniające te tragiczne wydarzenia, jest uroczyste otwarcie i wieczór wspomnień.

Zawodnicy codziennie pokonują jeden etap, w pierwszym dniu biegną z Zamościa do Zwierzyńca – 35 km, w drugim ze Zwierzyńca do Krasnobrodu – 20 km, w trzecim z Krasnobrodu do Zamościa – 30 km (są niezłe górki) i w czwartym dniu rozgrywane jest kryterium po ulicach Zamościa – 15 km.

Pierwszy bieg został rozegrany w 1987 r., od 1988 r. bierze w nim udział nieprzerwanie zawodniczka z Hrubieszowa Małgorzata Muzyczuk, więc był to jej 21 start i jest pod tym względem zdecydowaną liderką wśród zawodników i zawodniczek. W latach 1988 i 1989 wygrała w kategorii kobiet. Unia drużynowo wygrała w 1989 r. W sumie łatwo policzyć, że w ciągu tych lat p. Małgosia po 21 razy pokonała dystans 35 km, 30 km, 20 km i 15 km, łącznie 2100 km.

W bieżącym roku, w tym biegu M. Muzyczuk oszczędzała siły pokonując całą trasę w 9.45:41 godz., ponieważ już 14 IX startuje w maratonie we Wrocławiu i na tym samym dystansie 28 IX w Warszawie. Jednocześnie warto przypomnieć, że już w tegorocznych zawodach brała udział w supermaratonie (100 km) w Szwajcarii oraz dwóch maratonach w Dębnie i Krakowie, została brązową medalistką Mistrzostw Polski Nauczycielek w półmaratonie, plus startowała w kilkunastu biegach krótszych. Dlaczego tak często startuje w biegach maratońskich? Ponieważ chce zdobyć odznakę „Korona Maratonów”, a można ją zdobyć, jeżeli zawodniczka w ciągu 2 lat pokona 5 wytypowanych maratonów, p. Małgosia pokonała już trzy.

W bieżącym Biegu Pokoju… wystartował znany w Hrubieszowie od lat sympatyk biegania Krzysztof Podlewski, niestety kontuzja podczas pokonywania pierwszego etapu zmusiła go do opuszczenia trasy. Ale zawodnik do ostatniego etapu dopingował koleżanki i kolegów z trasy.

Oczywiście hrubieszowscy zawodnicy w związku z brakiem zainteresowania tym patriotycznym biegiem i wielce pouczającą historią makabrycznych wydarzeń dzieci z Zamojszczyzny ze strony Unii Hrubieszów i władz lokalnych (a zainteresowanie tym biegiem spadło od kiedy trener A. Kulczyński nie posiada przygotowanych zawodników do tak wyczerpujących przez 4 dni biegów), przygotowywali się i uczestniczyli, tak jak od wielu lat na koszt własny (a wpisowe np. 200 zł.).

Zapewniam, że ta sytuacja ich nie zrazi i będą kontynuować swoją pasję biegania, mając nadzieję, że w przyszłości zmieni się podejście decydentów od spraw sportowych w ich ukochanym mieście.